08 maggio 2014

Flamingot ne liqenin e Pogradecit May/2014

Wednesday, 07 May 2014 10:15 
Flamingot ne liqenin e Pogradecit.
Mjellmat kanë qenë shpendi shtegtar që ulej më shpesh në liqenin e Pogradecit, por këtë radhe është parë një tufë me flamingo. Tufa është parë në zonën e Drilonit në Tushemisht ,ku zogjtë me qafën e hollë dhe të harkuar dhe me këmbët e hijshme kanë pushtuar një breg të vogël në zonën më të cekët të liqenit. Shpendi i rrallë sa i përket Shqipërisë zakonisht preferon lagunat dhe ujin e kripur por duket se shtegtimi i ka lodhur dhe zogjtë janë ulur në liqenin e Pogradecit. Ata kane bere kurioze edhe vizitoret e shumte qe kane vizituar Pogradecin keto dite.
- See more at: http://www.radiotravel.al/index.php?option=com_k2&view=item&id=86127:flamingot-ne-liqenin-e-pogradecit&Itemid=617#sthash.W7hFSAD1.dpuf

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate