31 dicembre 2012

Duke ju uruar edhe njehere GEZUAR ju kujtojme se per te gjithe ata qe do te duan te tresin gjelin e detit si dhe te nxjerrin nga trupi toksinat dhe alkolin e Vitit te Ri me 2 Janar 2013 do te bejme kurrizoren e Dajtit...


Kurrizorja e malit te Dajtit
Vendi i takimit mbrapa pallatit te Kongreseve tek "Play Bar" ku eshte dhjeteshja e stadiumit kombetar(ne krah te 24 kateshit,ose perballe restorant "Eres se re") ne oren 10.00 am. Transferte me furgona deri tek qafa e Priskes. Ecjen tone do ta fillojme qe nga qafa e Priskes dhe do te ndjekim gjate gjithe kohes kurrizoren e malit te Dajtit deri ne qafen e Qershise nga ku do te fillojme zbritjen per te taracat e Dajtit ku do te na presin furgonat. Mbas nje pushimi te shkurter per kafe do te kthehemi ne Tirane.
Cmimi:  1000 l/person (transport,guide)
Prenotoni: fisnikmuca@yahoo.com, info@highalbania.al,  069 40 31 232,  067 20 816 36
Ps:  E gjithe ecja do te zgjase 6 h me nje disnivel rreth 600 m ngjitje - zbritje. Meqe e kemi te pamundur te bejme barbekyne  merrni me vete ushqime te mjaftueshme per te gjithe diten si dhe rreth 1 litra uje per person. Kepuce mali ose nje pale atlete te pershtateshme per mal si dhe xhup me vete sepse mund edhe te jete fresket ne momente te caktuara pergjate kurrizores.
Faleminderit!

Albanien 2013 - Shkoder + Theth - erlebnis & offroad-touren ist Veranstalter für aussergewöhnliche Abenteuer - und Offroadreisen in Albanien. www.hobo-team.de - aventurë dhe jashtë rrugës turne është organizator për aventurë të jashtëzakonshme - dhe jashtë rrugës udhëtimit në Shqipëri.Qëllimi ynë është që të ju frymëzojnë për këtë atmosferë rurale.

KUJDES: NEW IN 2013 - Ju mund të librit turne tonë si një paketë të plotë me një grindavec Jeep.

Planifikimi individual turne për makina, RVs, off-roader është forca jonë!
Ne planifikojmë Shqipërinë tuaj udhëtim të dobishme si para largimit tuaj nga Gjermania.

SUV 4x4 jonë - ju sjell vendet më të bukura dhe mbresëlënëse që nuk janë të udhëtojnë me makina "normale" ose campers.
Landesunkundige jashtë rrugës shoferët mund të lidheni me të gjitha turne tona ju.
Turne janë - për aq sa është e mundur në Shqipëri - mënyra më e mirë organizuar. Ju vetëm duhet të ndjekin pas me, ose.
Ne kryerjen e një-për-ditë gjashtëmbëdhjetë udhëtime, ku ne ofrojmë disa variante:

- Ju keni një "normale" makinë apo një RV me të cilin vende nuk janë të arritshme, atëherë ju thjesht përzënë me 4x4 tonë.
Ose ju do t'ju japë një jashtë rrugës grindavec Jeep tonë në qoftë se ju doni të përzënë veten.

- Ju keni 4x4 tuaj dhe duan të përjetojnë tronditje e aftësitë lëvizëse veten, ne do të shkojmë në me ju ose në makinën tuaj dhe të ju udhëzojë.

- Ose, nëse shtesë "jo-shoferët" mitwollen, atëherë ne do të shkojmë përpara.

- Turne tona (16-ditore) ne do të shkojmë përpara në parim, por mund të strehojë deri në 4 persona shans për të hipur në makinë.

Ne me kënaqësi do të ju bëjë një ofertë për një turne shumë të personalizuar për objektivat e zgjedhura të ju, ose për një buxhet të caktuar.

Për pyetje ne jemi të lumtur për t'ju ndihmuar.

Ne ju dëshirojmë udhëtime emocionuese plot aventura dhe një udhëtim të mirë!Shqipëria, Albania, Shqiperia, Berat, Gjirokastër, Tiranë, Vermosh, Theth, Teth, Shkoder, Shkodër, Elbasan, Kukës, Peshkopi, Valbona, Korçë, Ersekë, Serande, Ohër, Liqeni i Ohrit, Liqeni i Prespës, Kruja, Barbulusch, Camping Shqipëria, kampe Livadhit, kampe Kranea, Ura Mesit, Lura Liqenet, Alpet shqiptare, Alpine, Alpine lugina, Komanit, Komanit Rezervuari, Mesopotame, Apolonia, Apolonia, Apollonia, Butrint Butrinti, Bylisi, Osum, Osum Canyon, UNESCO, Liqeni i Shkodrës, Liqeni i Shkodrës, Kepi Rodonit, Kepi i Rodonit, vajtje-ardhje, RV, udhëtim RV, udhëtimi RV, të udhëhequr motorhome aventurë turne turne, jashtë rrugës, jashtë rrugës turne, pushime, 4x4, shqiptar Deti Adriatik, Adriatik Riviera, Albanian Riviera, endacak-ekip, hoboteam, endacak, Hoboteam Jeep grindavec

www.hobo-team.de - erlebnis & offroad-touren ist Veranstalter für aussergewöhnliche Abenteuer - und Offroadreisen in Albanien.

Unser Ziel ist es, Euch für dieses traumhaft schöne Land zu begeistern.

ACHTUNG: NEU IN 2013 - Ihr könnt unsere Touren als Komplettpaket mit einem Jeep Wrangler buchen.

Individuelle Tourenplanung für PKW, Wohnmobile oder Offroader ist unsere Stärke!
Wir planen Eure Albanienreise sinnvollerweise gerne schon vor Eurer Abreise aus Deutschland.

Unser 4x4 Allrad - Geländewagen bringt Euch zu den schönsten und beeindruckendsten Plätzen, die mit "normalen" PKW's oder Wohnmobilen nicht zu bereisen sind.
Landesunkundige Offroad-Fahrer können sich allen unseren Touren gerne anschliessen.
Die Touren sind - soweit in Albanien möglich - bestmöglichst organisiert. Ihr müsst nur noch mit-, oder hinterherfahren.
Wir führen ein- bis sechzehntägige Touren durch, bei denen wir mehrere Varianten anbieten:

- Ihr habt einen "normalen" PKW oder ein Wohnmobil, mit denen die Örtlichkeiten nicht zu erreichen sind, dann fahrt Ihr einfach in unserem 4x4 Geländewagen mit.
Oder Ihr leiht Euch einen unserer geländegängigen Jeep Wrangler wenn Ihr selber fahren wollt.

- Ihr habt einen eigenen 4x4 Geländewagen und wollt den fahrerischen Nervenkitzel selbst erleben, dann fahren wir entweder bei Euch im Auto mit und führen Euch.

- Oder wenn zusätzliche "Nichtfahrer" mitwollen, dann fahren wir voraus.

- Unsere Rundreisen (16-tägig) fahren wir grundsätzlich voraus, bieten aber bis zu 4 Personen die Möglichkeit, in unserem Auto mitzufahren.

Gerne unterbreiten wir Euch auch ein Angebot über eine ganz individuelle Tour, zu den von Euch ausgesuchten Zielen, oder nach einem vorgegebenen Budget.

Für Fragen stehen wir Euch gerne zur Verfügung.

Wir wünschen Euch spannende Touren voller Erlebnisse und eine gute Fahrt!Albanien, Albania, Shqiperia, Berat, Gjirokaster, Tirana, Vermosh, Theth, Teth, Shkoder, Shkodra, Elbasan, Kukes, Peshkopi, Valbona, Korca, Erseke, Serande, Ohrid, Ohrid See, Prespa See, Kruja, , Barbulusch, Camping Albania, Camping Livadh, Camping Kranea, Mesi Brücke, Lura Seen, albanische Alpen, Alpen, Alpentäler, Koman, Koman Stausee, Mesopotam, Apolonia, Appolonia, Appollonia, Butrint, Butrinti, Byllis, Osum, Osum Canyon, UNESCO, Skutari See, Lake Shkodra, Kap Rodon, Kepi i Rodonit, Rundreise, Wohnmobil, Wohnmobiltour, Wohnmobilreise, geführte Wohnmobiltour, erlebnistouren, offroad, offroadtour, Urlaub, 4x4, albanische Adria, Adria, Riviera, albanische Riviera, hobo-team, hoboteam, hobo, Hoboteam, Jeep Wrangler

29 dicembre 2012

Pushime ne Dardh, Korce- Albania ne sezonin dimeror 2013 shija e nje dimri ........


Dardha remains one of the best destinations for the holiday makers, regardless the season of the year. Summer and winter are the two seasons with most visitors, and their presence creates a real celebration. The Dardhe tourist village has attracted foreign and Albanian visitors through sportive tourism, and this weekend it was full of people. The wonderful nature and everything else of this village has created a relaxing and entertaining environment. Besides Summer, Winter remains much preferred for the holiday makers who frequent the Dardhe tourist village. People from every corner of Albania visit Dardha where an agenda is not needed for having a good time. The ski track is on one of the best attractions in winter, while the traditional dishes of the area have become famous. Besides the restaurants and hotels, the residents of this village have been applying family tourism for years.
 


25 dicembre 2012

Ndalohen ndërtimet. Zgjerohet harta arkeologjike

Durrës - Dhjetor 23,2012 
Sipërfaqja ku do të ndalohen rreptësisht ndërtimet në qytetin e Durrësit është dyfishuar. E njohur si zona A me rëndësi të madhe arkeologjike, tashmë do të shtrihet në një gjerësi më të madhe për të penguar vrullin e madh të ndërtimve në qytetin bregdetar. Kreu i Agjensisë së Shërbimit Arkeologjik Roland Olli sqaron se edhe zona B ku ndërtimet në Durrës do të kontrollohen nga A.SH.A do të zgjerohet.
"Kemi finalizuar zonifikimin e ri të qytetit të Durrësit ku zona arkeologjike ku do të ndalohen ndërhyrjet rritet e dyfishohet në krahasim me situatën ekzistuese.po ashtu zgjerohet dhe territori i zonës arkeologjike B në të cilën ndërtimet bëhen të kontrolluara nga agjencia jonë dhe Drejtoria Rajonale e Kulturës Kombëtare. Shpresojmë që në muajin janar zonifikimi I ri të kalojë për miratim në Këshillin e Ministrave duke i dhënë mbrojtjen maksimale trashëgimisë arkeologjike të këtij qyteti"- tha  Roland Olli, drejtor i A.Sh.A.
Dy vitet e fundit gërmimet e shpëtimit të Agjensisë së Shërbimit arkeologjik janë rritur ndjeshëm si shkak I vërshimit të projekteve infrastrukturore.
"Veprat e infrastrukturës e të ndërtimit ku ndërhyn agjencia jonë po shtohen e kanë volumetric, kapacitete shumë të mëdha, gjë që vë përpara agjencisë detyrën e vështirë se si t'i japi zgjidhje pa dëmtuar trashëgiminë arkeologjike,por njëkohësisht t'i japi mundësi zhvillimeve urbane pasi qytetet do të zhvillohen e do të jetojnë"- tha Olli.
Agjencia e Shërbimit Arkeologjik e  krijuar në vitin 2008 ka për qëllim  administrimin e gërmimeve të shpëtimit në të gjithë territorin,  mbrojtjen dhe studimin e gjetjeve arkeologjike që dalin gjatë ndërtimit të veprave urbane dhe infrastrukturore.
Aurela Papadhima

Policia e Tiranës ka bërë të ditur planin e masave në pragun e festave të fundvitit 2012.


Sipas numrit dy të policisë së kryeqytetit, u planifikua gjithçka për të ndalur ngjarje kriminale apo ato që cënojnë rendin dhe qetësinë publike.

Ndërkohë që policia ka kaluar tashmë në shërbim të përforcuar, duke marrë në ruajtje të gjitha objektet e rëndësishme, përfshirë edhe nënstacionet elektrike apo depot e ujit.

Nëndrejtori i policisë së Tiranës, Erzen Breçani kërkon kujdes nga qytetarët në përdorimin e fishekzjarreve dhe në drejtimin e automjeteve.

“Policia e Tiranës ka planifikuar masa dhe do të ushtrojë kontrolle të plota ndaj të gjithë drejtuesve të mjeteve, të cilët nuk zbatojnë rregullat e qarkullimit rrugor, ecin me shpejtësi tej normave të lejuara apo drejtojnë automjetin nën efektin e pijeve alkolike. Këto kontrolle do të ushtrohen kryesisht në orët e vona të natës dhe gjatë netëve që shoqërojnë festat e fundvitit, duke ngritur grupe kontrolli të organizuara në vende të ndryshme, si në qytet ashtu dhe në linja. Drejtoria e policisë së Tiranës, duke u nisur nga përvoja dhe analiza e viteve të kaluara, kërkon mirëkuptimin e qytetarëve që të bëjnë kujdes gjatë përdorimit të fishekzjarreve”, deklaroi nëndrejtor Breçani.

Ndërkohë që është bërë i ditur edhe krijimi i shërbimit të autopatrullës elitë Shqiponja, e cila ka për mision përveç ruajtjes së sigurisë se qytetarëve, edhe agjentin konstatues e verifikues në fushën e qarkullimit rrugor dhe për disa vepra penale të lehta edhe rolin e agjentit dhe të oficerit të policisë gjyqësore.

22 dicembre 2012

Festa e verës në Pogradec dhjetor 2012, panair gatimesh tradicionale

Pogradec - Dhjetor 22,2012 - 13:25
Ka nisur në qytetin e Pogradecit festa e verës. Të gjithë prodhuesit tradicionalë të saj kanë nxjerrë produktin e këtij viti në një organizim të përvitshëm të shoqëruar me një panair të gatimeve tradicionale. Edhe pse temperaturat shënonin disa gradë nën zero, përveç vendasve nuk kanë munguar në festë edhe mysafirët nga qytetet e tjera të vendit.
"Vera të ketë vetëm cilësinë e kërkuar dhe jo të përfitojnë nga rasti që kemi liqenin këtu pranë dhe të na e prishin cilësinë e verës dhe atmosferën e festes",-thotë një qytetar.
"Vit pas viti po formohet një traditë shumë e bukur që i paraprin Krishtlindjeve, Vitit të Ri; është një nga më të bukurat që bëhet në qytetin tonë, sepse vetëm në Pogradec dinë të pinë njerëzit verë",-thotë një tjetër.
Kryetari i bashkisë ka përshëndetur gjithë prodhuesit të cilët po mbajnë gjallë këtë traditë të çmuar për qytetin duke i dhënë Pogradecit disa çmime ndërkombëtare.
"Është një festë e cila tashmë organizohet për të nëntin vit me radhë, është një festë që më fund Pogradecit i ka dhënë edhe një çmim, të cilin e ka merituar pikërisht për shkak të kësaj feste. Pogradeci sapo ka marrë çmimin e parë të turizmit për vitin 2012 dhe pikërisht për këtë gjë, për vazhdimin e traditës",-tha Artan Shkëmbi, Kryetar i Bashkisë, Pogradec.
Festa e verës do të vazhdojë dy ditë, në fund të të cilave një komision i posaçëm degustuesish do të shpallin verën fituese.
Jorgjeta Gjançi 

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/53602/ALB

21 dicembre 2012

Festat, shtohet numri i sporteleve në Portin e Durrësit

Durrës - Dhjetor 21,2012 - 16:32
Policia e qarkut të Durrësit ka hartuar planin e masave për mbarëvajtjen e festave të fundvitit. Policia e pikës së Kalimit kufitar të Portit të Durrësit do të ketë peshën kryesore për shkak të fluksit të lëvizjeve. Për këtë është parashikuar shtim i personleit të trajnuar policor, në dispozicion të përpunimit sa më të shpejtë të qytetarëve dhe mjeteve  në port. Për këtë arsye, numri i sporteleve të Policisë Kufitare që do të jenë në dispozicion do të dyfishohet krahasuar me periudhat normale të punës, duke shkuar në 40 të tillë.

Shtimi i masave për kontrollin e vijës bregdetare në bashkëpunim edhe me Guardia Di Finanza e Rojën Bregdetare do të jetë një tjetër masë parandaluese që do të aplikohet, veçanërisht në drejtim të parandalimit/goditjes së trafiqeve të mundshme. Edhe policia rrugore ka ndërmarr masa për mbarëvajtjen e trafikut dhe parandalimin e aksidenteve. Ndërsa për kontrollin e territorit të gjithë efektivët do të kalojnë në shërbim të përforcuar. Në vëmëndje të Policisë do të jetë reagimi i shpejtë në raste situatash konfliktuale, si rrjedhojë e konsumit të pijeve alkoolike apo edhe narkotike, me qëllim mospërshkallëzimin e këtyre situatave.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/53549/ALB

Oferte per Pushime dimerore ne Dardhe dhe voskopoje per 24-25-26 Dhjetore me "Discovery Albania"


Dt 24-25-26 Dhjetor - Udhetim per Krishtlindje ne Dardhe dhe ne Voskopoje

Dilema juaj eshte vetem te zgjidhni midis DARDHES dhe VOSKOPOJES, per te tjerat mendojme Ne :-)

Guida:
Nisja behet ne oren 17:00 nga Tirana ( Pas Muzeut Kombetar). Grupi zakonisht eshte nga 17-25 Persona. Gjate rruges do te behen ndalesa per tu cplodhur ( Nje ne Librazhd dhe nje ne Korce) . Rreth ores 21:00 jemi ne Fshat. Pas akomodimit ne Hotel, behet gati darka, ushqim Bio dhe kartakteristik i zones. Pa dyshim që karakteristikë e kuzhinës dardhare është lakrori me dy petë. Gjithashtu, ju duhet të provoni patjetër edhe pjata të tjera të amvisave pa lënë mënjanë gatimet e tjera të zonës së Korçës, si oshmaret, kërnackat, mishin e pjekur të zonës etj. Por edhe produktet e zgarës, duhen provuar, ato sidomos marrin shije tjetër, nëse i konsumojme gjatë një pikniku në natyrë.

Te Nesermen pasi mbarojme mengjesin rreth ores 9:30 nisemi per nje guide pak te gjate per te zbritur deri poshte ne fund te fshatit, duke ndaluar here pas here ne vend qe jane vertet manihtese per bukurine qe kane. Do te vizitojme te gjithe fshatin duke u ndalur me se shumti ne vendet qe mbartin histori dhe vlera te vecanta. Ne oren 14:30 do te jemi ne fshat. Nga ora 14:30 behemi gati per dreken. Pas dreke kohe e lire per aktivitet ne grup. Ne darke, mblidhemi rreth oxhakur dhe perveshim menget per te shijuar ushqimin tradicional te zones. Diten e III pasi te hame mengjesin, eshte Koha per Ski, do te kalojke rreth 3-4 ore ne pisten e SKI-imit

Rreth ores 18:30 Jemi ne Tirane *Te lodhur por dhe te kenaqur ;-)* Pagesa per kete aktivitet eshte 9,900 Leke per person ne te cilen perfshihen: Transporti, Fjetja, Mengjesi, Dreka, Darka, Guida, etj
Per Rezervime dhe info te metejshme Kontaktoni ne nr 0696583870.


Faleminderit qe beheni pjese e guidave tona,

Klubi
 — con Valbona JaniZana TakoMarin ZadejaDanja JataBleron ArberRovena Çobo,Petrit Gjeçaj e Genci Muhameti

Klubi Kampistave " Discover Vermoshin, Thethin, Margegaj/Valbone e Puka - Albania"


KLUBI I KAMPISTAVE " DISCOVER ALBANIA" eshte i vetmi grup qe ka ne qellimet e tij te shikoje ato mrekulli natyrore qe gjenden ne te gjithe shqiperine... Cel: +355 69 65 838 70 p.s Nuk lejohen "TAKAT" ne asnje nga aktivitetet :-)))
MissioneTurizmi i Haneve në Shqipëri.
Hanet janë stuktura të vogla me arkitekturë tradicionale, të cilat kanë
qenë të përhapura në të gjithë territorin e Shqipërisë. Këto struktura
kanë ekzistuar që nga periudhat e vjetra dhe kanë vazhduar madje deri
në gjysmën e parë të shekullit të XX. Ato kryenin funksionet e akomodimit,
fjetjes dhe ushqimit për udhetarët e ndryshëm vendas apo të huaj. Po kështu
edhe funksionet e strehimit dhe të ushqimit të kuajve për udhëtarët dhe
karvanet e ndryshme që lëviznin në atë periudhë kohe.
Shumë nga udhëtarët e ndryshëm të cilët kanë vizituar Shqipërinë, duke
përmendur këtu udhëtarin dhe poetin anglez Lord Bajronin, udhëtaren
dhe studiuesen angleze Edit Durham, konsullin francez Pukëvil, profesorin
e Universitet të Vjenes, Karl Patch, historianin anglez Hamond, e shumë e
shumë të tjerë, i kanë përshkruar në shkrimet e tyre këto lloj strukturash,
duke venë në dukje anën e tyre autentike dhe mikpritjen e gjetur në to.
Sot, duke jetuar kohët moderne dhe në një periudhë globalizimi, turistët
janë të prirur në kërkim të origjinales dhe të asaj e cila mbetet e veçantë.


VERMOSHI
Përbën skajin më verior të Republikës së Shqipërisë. Ai gjendet në një distancë
prej 95 km nga qyteti i Shkodrës. E gjithë kjo zonë quhet krahina e
Kelmendit. Këtë emër mban edhe komuna në fjalë. Ky emërtim vjen nga fjala
latine “climens”, që do të thotë i urtë, i thjeshtë, i mirë.
Mbasi udhëtohet në një rrugë dramatike dhe spektakolare malore nga
Shkodra për në Vermosh, duke kaluar objekte të tilla si qafën e Rrapshit
dhe urën e Tamarës mbi lumin e Cemit, udhëtari mbërrin në fshat, i cili është
ngritur mbi një fushë malore të krijuar nga lumi i Vermoshit, apo siç quhet
ndryshe lumi i Limit. Gjendemi në një luginë me origjinë akullnajore, të vendosur
në lartesinë 1.100 metra mbi nivelin e detit. Në të dy anët e luginës,
ngrihen shpate malesh me pjerrësi të konsiderueshme dhe të veshura me
pyje dhe kullota. Bimësia drunore përbëhet kryesisht nga ahu dhe halorët.
Vermoshi shquhet për panoramën e tij si dhe për reshjet e dëborës që zgjasin
afro 100 ditë në vit.
Një ndër aktivitetet, të cilat zhvillohen për çdo vit në Vermosh është
“Logu i Bjeshkëve”, ku kryhet kompeticioni në të cilin zgjidhet “Miss Bjeshka”.
Vajzat konkuruese ekspozojnë kostume kombëtare tradicionale të zonës së
Kelmendit dhe Malësisë së Madhe. Në këtë aktivitet marrin pjesë shumë kelmendas
të emigruar në Shtetet e Bshkuara të Amerikës, Kanada dhe Angli.
Deri ne vitin 1992, fshati kishte 1.300 banorë, ndërsa aktualisht 530 prej
tyre kanë emigruar sidomos në Shtetet e Bshkuara të Amerikës, ku janë vendosur
kryesisht në Detroit.
Aktivitetet kryesore të cilat mund të zhvillohen në Vermosh janë ngjitjet
malore në malësinë e Marlulës, shëtitjet në luginat e thella alpine, (të
Lëpushës dhe Cemit), skitë në shpatet natyrore me dëborë, peshkimi sporitv
i troftës, etj. Një aktivitet tjetër janë turet e biçikletave malore. Hartat
e rrugëve të tyre janë përgatitur nga ana e studentëve të universitetit të
Shkodrës dhe Podgoricës me mbështetjen e projektit Gjerman, GTZ. Këtë tur
e përfshijnë të dy vendet, Shqipëria dhe Mali i Zi.
Zona e Vermoshit është e përmendur për cilësinë lartë të bulmetrave.
Shquhen më së shumti kullotat në stanet e Seferçës, i cili është edhe skaji më
ekstrem verior i Republikës së Shqipërisë. Vermoshi është i njohur edhe për
kultivimin e patates.


THETHI
Rajoni i Thethit përbën zemrën e alpeve shqiptare. Ai ndodhet në alpet
perëndimore të Shqipërsië, në një distancë prej 70 km larg nga qyteti i
Shkodrës. Për vlerat e tij klimaterike dhe atë të biodiversitetit, Thethi është
shpallur një Park Kombëtar, i cili është gjithashtu edhe pjesë e projektit të
përbashkët të “Parkut të Paqes”, që përfshin një rajon ndërkufitar të “Bjeshkëve
të Namuna” midis tre shteteve, Shqipërisë, Kosovës dhe Malit të Zi.
Sipërfaqja e parkut kombëtar përfshin një areal prej 2.630 hektarësh dhe
shtrihet në një lartësi prej 600 deri 2.570 metra mbi nivelin e detit. Këtu ka
një mbulesë të dendur drunore ku 90 për qind e saj përfaqësohet nga pyjet e
dendura të ahut. Në parkun e Thethit, gjenden ahe shekullore me diametër
të trugut nga 1 deri në 1,5 metra. Lloji tjetër i mbulesës drunore përbëhet
nga panja, frashëri, shkoza dhe rrobulli. Ka një shumëllojshmëri lulesh ku
vlen për t’u përmendur “Wulfenia e Baldachit”, e cila është bimë endemike
e zbuluar nga botanisti italian Baldachi. Kjo lloj luleje gjendet vetëm në
parkun e Thethit.
Fauna e parkut përbëhet nga 50 lloje shpendësh, 10 lloje reptilësh dhe
8 lloje amfibësh. Vlen të përmendim se Parku i Thethit mbetet habitati më
i rëndësishëm në vendin tonë me popullimin e rriqebullit ( lynx lynx), specie
kjo mjaft e rrezikuar. Këtu gjenden edhe lloje të ndryshme qukapikësh,
shqiponja e artë, salamandra alpine si dhe një shumëllojshmëri fluturash
shumëngjyrëshe. Në ujërat e përroit të thethit, gjendet edhe trofta e
mermertë.
Ndër objektet më interesante për t’u vizituar nga ana e turistëve në Theth
janë ujëvara e Grunasit e cila ka një lartësi prej 25–30 metrash. Pranë saj
gjendet shpella e “Birrëve me rrathë”, në galeritë e së cilës gjenden forma të
ndryshme si stalaktite, stalakmite, vello muresh, etj. Shpellë tjetër është
ajo e Arapit. Mjaft tërheqëse janë burimet e ujrave të Okolit, nga ku burojnë
ujrat e përroit të Thethit.
Parku kombëtar i Thethit shquhet për reshjet e dendura të dëborës, të
cilat zgjasin normalisht 150 ditë në vit. Mund të themi se për afro 6 muaj
kjo zonë mbetet e bllokuar nga dëbora e cila zë Qafën e Terthores 2.000
metra mbi nivelin e detit, e cila lidh Bogën me Gropën e Thethit.
Në Theth bien në sy ndërtesat e tipit alpin me çati të pjerrët të ndërtuara
me plloça guri. Këtu gjendet edhe “kulla e ngujimit”, element ky epik i
jetesës shqiptare ku gjatë periudhës së gjakmarrjes strehohej gjakësi. Kjo
kullë është sot monument kulture.
Kuzhina tradicionale e Thethit përbehet nga “fërliku”, (mish i pjekur),
gatimi i troftës së përroit të Thethit, si dhe nënproduktet e qumështit,
(djathrat e ndryshëm, gjiza, kosi i freskët, etj).
Në Theth mund të organizohen aktivitete të shumta në natyrë, si ngjitjet
malore, speleologjia, (turizmi i shpellave), kajakët në përroin e Thethit,
peshkimi sportiv malor, sportet dimërore në shpatet natyrore me dëborë,
biçikleta malore, etj.


MARGEGAJ/VALBONE
Është fshati dhe qendra e komunës me të njëjtin emër, i cili ndodhet
vetëm pak kilometra në veri të qytetit të Bajram Currit. Kjo zonë ndodhet
në alpet lindore të Shqipërisë, ku atraksioni kryesor turistik është Parku
Kombëtar i luginës së Valbonës. Ky është njëri prej parqeve më të mëdhenj të
Shqipërisë me një sipërfaqe prej 8.000 hektarë. Pranë hyrjes për në luginën
e Valbonës do të keni mundësi të shikoni burimin (vrellën) e Shoshanit i cili
është një burim karstik. Ky i fundit derdhet në lumin e Valbonës duke krijuar
një kanion tërheqës me gjerësi 2-3 metra dhe thelëesi 50 metra.
Krahas të tjerash vlen për t’u përmendur se në komunën e Margegajt
gjenden disa shpella interesante siç është ajo e Haxhisë, (120 metra e gjatë)
dhe shpella e Akullit, (e cila ka një gjatësi të eksploruar prej 250 metrash).
Fushë Arrëzi/ MALI KORABIT
Është një qyteti i ri, i cili gjendet në rrugën nacionale nga Puka drejt
Kukësit dhe Kosovës. Ai është ndërtuar si rezultat i ndërtimit të fabrikës së
pasurimit të bakrit si dhe për shfrytëzimin e lëndës drusore, me të cilin ky
rajon është i pasur. Në qytet gjendet kisha katolike e Shën Jozefit ndërsa
ndër aktivitetet të cilat zhvillohen këtu mund të përmendim “Festivalin
mbarëkombëtar të instrumentistëve të vegjël” i cili zhvillohet gjatë muajit
maj.
Fushë Arrëzi ofron mundësi të tjera për aktivitete. Kështu në malin e
Krrabit, i cili ndodhet pranë qytetit, gjenden livadhe të këndshme dhe shumë
kroje natyrale me ujë të ftohtë. Ky është një vend mjaft i përshtatshëm për
organizimin e pikniqeve dhe turizmit me çadra. 3 km larg nga Fushë Arrëzi,
gjenden rrënojat e kalasë së Micojit, e cila i përket shekullit të XVI.
Gatimet tradicionale të zonës janë çervishi me lëng pule, fërliku, flija,
laknori, (i gatuar me arra, hithra dhe qepe), etj.
drekën dhe darkën.


Puka
Qyteti ndodhet në veri të Shqipërisë, në një lartësi prej 838 metrash mbi
nivelin e detit, duke përbërë në këtë mënyrë një prej qyteteve më të larta të
vendit tonë. Ajo ndodhet në një distancë prej 150 km larg nga kryeqyteti,
Tirana. Puka njihet për zejen e përpunimit të rrëshirës, ku ka një traditë
2.000 vjeçare. E pozicionuar në rrugën nga deti Adriatik drejt Kosovës, në
shek II–IV, në këtë zonë u zhvillua qyteti antik me emrin Picarea dhe më pas
Pezhve. Germadhat e kësaj të fundit janë zbuluar në një lagje të qytetit të
Pukës, e cila mban këtë emër.
Qyteti shquhet për ajrin e pastër duke qenë se rrethohet edhe nga një
pyll pishash prej 400 hektarësh. Pranë qytetit ka edhe një pistë natyrore
ku mund të ushtrohen rrëshqitjet me ski. Ajo shërben si një bazë e mirë për
ushtrimin e alpinizmit në malin e Munellës dhe në bjeshkët e Tërbunit. Objekte
të tjera janë burimi i ujrave i quajtur “Mrrizi i zanave”, shkëmbi i zanave,
shpella e Kaurit e cila ndodhet në fshatin Levrushk. Kjo shpellë ka
një gjatesi prej 250 metrash të eksploruara dhe për të shkuar aty ndiqet intenerarir
Puke–Qelëz–Levrushk. Një objekt tjetër i trashëgimisë kulturore
është kulla me karakoll, e gjendur në fshatin Kokdodë, e cila është e vetmja
e këtij lloji që ka mbetur ende në Shqiperi.
Gjate viteve 1936–1937, në qytetin e Pukës ka punuar poeti i shquar i
letrave shqipe, Migjeni. Sot turistët mund të vizitojnë muzeun e tij në shkollën
ku ai ka dhënë mësim.
Gatimet tradicionale të zonës janë “fërliku”, “mazja”, (gatim i veriut të
Shqipërisë me miell misri), etj. Në qytetin e Pukës prodhohet edhe një birrë
e llojit “bio”.


Panoramica societàKy grup eshte krijuar per te bashkuar te gjithe ata qe kane deshire te njohin me mire shqiperine, per te gjithe ata qe duan ta njoihin vertete shqiperine dhe ne vendet me te pa mundura per te shkuar... N e do te organizojme Guida nga me te ndryshmet qe do te shtrihen ne te gjithe teritorin e shqipereis dhe me tej. Ne jemi te bindjes qe fundjava e cdo njerit nga ne eshte shume e vlefshme dhe nuk mund te kalohet kafeve dhe klabeve qe tashme jane kthyer ne nje monotoni vrasese. Disa nga guidat kryesore do te jene:

1. Guida per ne THETH
2. Guida per ne VALBONE
3. Guida THETH-VALBONE
4. Guida per ne DARDHE
5.Guida per ne VOSKOPOJE
6. Guida per ne LURE
7. Guida tek KANIONET E OSUMIT
8. Guida ne peze
9. Guida ne Dajt
10. Guida per ne KORAB
11. guida per ne JAL
12. Guida per ne GJIPE
13. etj etj


Jane te lutur te gjithe anetaret e ketij grupi qe te na sugjerojne ndonje guide te vecante... ndonje vend te vecante ne shqiperi.

Qellimi i ketij grupi nuk eshte qe vetem te shkojme nepr keto vende shume turistike dhe shume shume te vecanta, por eshte qe dhe te kenaqemi... te krijojme nje grup shoqerore, te jemi me aktiv dhe mbi te gjitha dicka per te thyer monotonine e perditshme me sa me pak shpenzime.

Guidat do te organizohen ne grupe relativisht te vogla 20-50 persona. Tarifat do te jene gjithmone sa me te lira duke u munduar qe te shpenzojme sa me pak... Dicka e vecante qe do te jete ne kte grup eshte qe vec antarsimit online( Pra antaresimit ne facebook) do te krijome dhe antarsime reale... cdo person qe do marri pjese ne aktivitet do te behet anaetare i grupit... Nje gje e tille do ndihmoje Klubin e KAmpistave "DISCOVER ALBANIA" qe anetaret te jene sa me te organizuar per guidat e ardheshme, dhe nga ana tjeter cdo anetare do te kete mundesi te perfitoje nga cmimet e lira qe do te perdoren per anetaret. Shume shpejt KLUBI I KAMPISTAVE "DISCOVER ALBANIA" do te ofroje cmime akoma me te lira fala negociatave qe po behen me disa nga kompanite per te gjetur nje forme mbeshteteshe nga ana e tyre... jemi i vetmi grup energjik dhe dinamik qe do te levizim ne te gjithe shqiperine.

Discka shume me rendesi per te gjithe ata qe behen anetare online te ketij grupi: Kur grupi te arrije nr 5000 do hapet nje grup tjeter me po te njejtin emer... dhe me e rendesishmja eshte qe te gjithe anataret qe behen pjese e ketij grupi duhet te kene vertete interes... sepse here pas here do te dergojme mesazhe informuese per aktivitetet e rradhes.


Anetaret e ketij guupi jane te lutur qe te tregohen sa me aktiv, duke postuar foto dhe video me aktivitetet e grupit dhe duke komentura dhe lene pershtypjet e tyre.

Moto e grupit eshte: THE EXPERIENCE THAT LASTS A LIFETIME

gjithashtu nje moto tjete e propozuar nga disa anetare te tjere eshte JENA PER AVENTUREEEEEEE... :-)

Ju Faleminderit per mbeshtetjen

ADMIN

1. Guida per ne THETH2. Guida per ne VALBONE3. Guida THETH-VALBONE4. Guida per ne DARDHE5.Guida per ne VOSKOPOJE6. Guida per ne LURE7. Guida tek KANIONET E OSUMIT8. Guida ne peze9. Guida ne Dajt10. Guida per ne KORAB11. guida per ne JAL12. Guida per ne GJIPE13. etj etj
Jane te lutur te gjithe anetaret e ketij grupi qe te na sugjerojne ndonje guide te vecante... ndonje vend te vecante ne shqiperi.
Qellimi i ketij grupi nuk eshte qe vetem te shkojme nepr keto vende shume turistike dhe shume shume te vecanta, por eshte qe dhe te kenaqemi... te krijojme nje grup shoqerore, te jemi me aktiv dhe mbi te gjitha dicka per te thyer monotonine e perditshme me sa me pak shpenzime.
Guidat do te organizohen ne grupe relativisht te vogla 20-50 persona. Tarifat do te jene gjithmone sa me te lira duke u munduar qe te shpenzojme sa me pak... Dicka e vecante qe do te jete ne kte grup eshte qe vec antarsimit online( Pra antaresimit ne facebook) do te krijome dhe antarsime reale... cdo person qe do marri pjese ne aktivitet do te behet anaetare i grupit... Nje gje e tille do ndihmoje Klubin e KAmpistave "DISCOVER ALBANIA" qe anetaret te jene sa me te organizuar per guidat e ardheshme, dhe nga ana tjeter cdo anetare do te kete mundesi te perfitoje nga cmimet e lira qe do te perdoren per anetaret. Shume shpejt KLUBI I KAMPISTAVE "DISCOVER ALBANIA" do te ofroje cmime akoma me te lira fala negociatave qe po behen me disa nga kompanite per te gjetur nje forme mbeshteteshe nga ana e tyre... jemi i vetmi grup energjik dhe dinamik qe do te levizim ne te gjithe shqiperine.
Discka shume me rendesi per te gjithe ata qe behen anetare online te ketij grupi: Kur grupi te arrije nr 5000 do hapet nje grup tjeter me po te njejtin emer... dhe me e rendesishmja eshte qe te gjithe anataret qe behen pjese e ketij grupi duhet te kene vertete interes... sepse here pas here do te dergojme mesazhe informuese per aktivitetet e rradhes.

Anetaret e ketij guupi jane te lutur qe te tregohen sa me aktiv, duke postuar foto dhe video me aktivitetet e grupit dhe duke komentura dhe lene pershtypjet e tyre.
Moto e grupit eshte: THE EXPERIENCE THAT LASTS A LIFETIME
gjithashtu nje moto tjete e propozuar nga disa anetare te tjere eshte JENA PER AVENTUREEEEEEE... :-)
Ju Faleminderit per mbeshtetjen
ADMIN1. Guida per ne THETH2. Guida per ne VALBONE3. Guida THETH-VALBONE4. Guida per ne DARDHE5.Guida per ne VOSKOPOJE6. Guida per ne LURE7. Guida tek KANIONET E OSUMIT8. Guida ne peze9. Guida ne Dajt10. Guida per ne KORAB11. guida per ne JAL12. Guida per ne GJIPE13. etj etjJane te lutur te gjithe anetaret e ketij grupi qe te na sugjerojne ndonje guide te vecante... ndonje vend te vecante ne shqiperi.Qellimi i ketij grupi nuk eshte qe vetem te shkojme nepr keto vende shume turistike dhe shume shume te vecanta, por eshte qe dhe te kenaqemi... te krijojme nje grup shoqerore, te jemi me aktiv dhe mbi te gjitha dicka per te thyer monotonine e perditshme me sa me pak shpenzime.Guidat do te organizohen ne grupe relativisht te vogla 20-50 persona. Tarifat do te jene gjithmone sa me te lira duke u munduar qe te shpenzojme sa me pak... Dicka e vecante qe do te jete ne kte grup eshte qe vec antarsimit online( Pra antaresimit ne facebook) do te krijome dhe antarsime reale... cdo person qe do marri pjese ne aktivitet do te behet anaetare i grupit... Nje gje e tille do ndihmoje Klubin e KAmpistave "DISCOVER ALBANIA" qe anetaret te jene sa me te organizuar per guidat e ardheshme, dhe nga ana tjeter cdo anetare do te kete mundesi te perfitoje nga cmimet e lira qe do te perdoren per anetaret. Shume shpejt KLUBI I KAMPISTAVE "DISCOVER ALBANIA" do te ofroje cmime akoma me te lira fala negociatave qe po behen me disa nga kompanite per te gjetur nje forme mbeshteteshe nga ana e tyre... jemi i vetmi grup energjik dhe dinamik qe do te levizim ne te gjithe shqiperine.Discka shume me rendesi per te gjithe ata qe behen anetare online te ketij grupi: Kur grupi te arrije nr 5000 do hapet nje grup tjeter me po te njejtin emer... dhe me e rendesishmja eshte qe te gjithe anataret qe behen pjese e ketij grupi duhet te kene vertete interes... sepse here pas here do te dergojme mesazhe informuese per aktivitetet e rradhes.
Anetaret e ketij guupi jane te lutur qe te tregohen sa me aktiv, duke postuar foto dhe video me aktivitetet e grupit dhe duke komentura dhe lene pershtypjet e tyre.Moto e grupit eshte: THE EXPERIENCE THAT LASTS A LIFETIMEgjithashtu nje moto tjete e propozuar nga disa anetare te tjere eshte JENA PER AVENTUREEEEEEE... :-)Ju Faleminderit per mbeshtetjenADMINDescrizioneKy grup eshte krijuar per te bashkuar te gjithe ata qe kane deshire te njohin me mire shqiperine, per te gjithe ata qe duan ta njoihin vertete shqiperine dhe ne vendet me te pa mundura per te shkuar... N e do te organizojme Guida nga me te ndryshmet qe do te shtrihen ne te gjithe teritorin e shqipereis dhe me tej. Ne jemi te bindjes qe fundjava e cdo njerit nga ne eshte shume e vlefshme dhe nuk mund te kalohet kafeve dhe klabeve qe tashme jane kthyer ne nje monotoni vrasese. Disa nga guidat kryesore do te jene:

1. Guida per ne THETH
2. Guida per ne VALBONE
3. Guida THETH-VALBONE
4. Guida per ne DARDHE
5.Guida per ne VOSKOPOJE
6. Guida per ne LURE
7. Guida tek KANIONET E OSUMIT
8. Guida ne peze
9. Guida ne Dajt
10. Guida per ne KORAB
11. guida per ne JAL
12. Guida per ne GJIPE
13. etj etj

Jane te lutur te gjithe anetaret e ketij grupi qe te na sugjerojne ndonje guide te vecante... ndonje vend te vecante ne shqiperi.

Qellimi i ketij grupi nuk eshte qe vetem te shkojme nepr keto vende shume turistike dhe shume shume te vecanta, por eshte qe dhe te kenaqemi... te krijojme nje grup shoqerore, te jemi me aktiv dhe mbi te gjitha dicka per te thyer monotonine e perditshme me sa me pak shpenzime.

Guidat do te organizohen ne grupe relativisht te vogla 20-50 persona. Tarifat do te jene gjithmone sa me te lira duke u munduar qe te shpenzojme sa me pak... Dicka e vecante qe do te jete ne kte grup eshte qe vec antarsimit online( Pra antaresimit ne facebook) do te krijome dhe antarsime reale... cdo person qe do marri pjese ne aktivitet do te behet anaetare i grupit... Nje gje e tille do ndihmoje Klubin e KAmpistave "DISCOVER ALBANIA" qe anetaret te jene sa me te organizuar per guidat e ardheshme, dhe nga ana tjeter cdo anetare do te kete mundesi te perfitoje nga cmimet e lira qe do te perdoren per anetaret. Shume shpejt KLUBI I KAMPISTAVE "DISCOVER ALBANIA" do te ofroje cmime akoma me te lira fala negociatave qe po behen me disa nga kompanite per te gjetur nje forme mbeshteteshe nga ana e tyre... jemi i vetmi grup energjik dhe dinamik qe do te levizim ne te gjithe shqiperine.

Discka shume me rendesi per te gjithe ata qe behen anetare online te ketij grupi: Kur grupi te arrije nr 5000 do hapet nje grup tjeter me po te njejtin emer... dhe me e rendesishmja eshte qe te gjithe anataret qe behen pjese e ketij grupi duhet te kene vertete interes... sepse here pas here do te dergojme mesazhe informuese per aktivitetet e rradhes.


Anetaret e ketij guupi jane te lutur qe te tregohen sa me aktiv, duke postuar foto dhe video me aktivitetet e grupit dhe duke komentura dhe lene pershtypjet e tyre.

Moto e grupit eshte: THE EXPERIENCE THAT LASTS A LIFETIME

gjithashtu nje moto tjete e propozuar nga disa anetare te tjere eshte JENA PER AVENTUREEEEEEE... :-)

Ju Faleminderit per mbeshtetjen

ADMIN

1. Guida per ne THETH2. Guida per ne VALBONE3. Guida THETH-VALBONE4. Guida per ne DARDHE5.Guida per ne VOSKOPOJE6. Guida per ne LURE7. Guida tek KANIONET E OSUMIT8. Guida ne peze9. Guida ne Dajt10. Guida per ne KORAB11. guida per ne JAL12. Guida per ne GJIPE13. etj etj
Jane te lutur te gjithe anetaret e ketij grupi qe te na sugjerojne ndonje guide te vecante... ndonje vend te vecante ne shqiperi.
Qellimi i ketij grupi nuk eshte qe vetem te shkojme nepr keto vende shume turistike dhe shume shume te vecanta, por eshte qe dhe te kenaqemi... te krijojme nje grup shoqerore, te jemi me aktiv dhe mbi te gjitha dicka per te thyer monotonine e perditshme me sa me pak shpenzime.
Guidat do te organizohen ne grupe relativisht te vogla 20-50 persona. Tarifat do te jene gjithmone sa me te lira duke u munduar qe te shpenzojme sa me pak... Dicka e vecante qe do te jete ne kte grup eshte qe vec antarsimit online( Pra antaresimit ne facebook) do te krijome dhe antarsime reale... cdo person qe do marri pjese ne aktivitet do te behet anaetare i grupit... Nje gje e tille do ndihmoje Klubin e KAmpistave "DISCOVER ALBANIA" qe anetaret te jene sa me te organizuar per guidat e ardheshme, dhe nga ana tjeter cdo anetare do te kete mundesi te perfitoje nga cmimet e lira qe do te perdoren per anetaret. Shume shpejt KLUBI I KAMPISTAVE "DISCOVER ALBANIA" do te ofroje cmime akoma me te lira fala negociatave qe po behen me disa nga kompanite per te gjetur nje forme mbeshteteshe nga ana e tyre... jemi i vetmi grup energjik dhe dinamik qe do te levizim ne te gjithe shqiperine.
Discka shume me rendesi per te gjithe ata qe behen anetare online te ketij grupi: Kur grupi te arrije nr 5000 do hapet nje grup tjeter me po te njejtin emer... dhe me e rendesishmja eshte qe te gjithe anataret qe behen pjese e ketij grupi duhet te kene vertete interes... sepse here pas here do te dergojme mesazhe informuese per aktivitetet e rradhes.

Anetaret e ketij guupi jane te lutur qe te tregohen sa me aktiv, duke postuar foto dhe video me aktivitetet e grupit dhe duke komentura dhe lene pershtypjet e tyre.
Moto e grupit eshte: THE EXPERIENCE THAT LASTS A LIFETIME
gjithashtu nje moto tjete e propozuar nga disa anetare te tjere eshte JENA PER AVENTUREEEEEEE... :-)
Ju Faleminderit per mbeshtetjen
ADMIN1. Guida per ne THETH2. Guida per ne VALBONE3. Guida THETH-VALBONE4. Guida per ne DARDHE5.Guida per ne VOSKOPOJE6. Guida per ne LURE7. Guida tek KANIONET E OSUMIT8. Guida ne peze9. Guida ne Dajt10. Guida per ne KORAB11. guida per ne JAL12. Guida per ne GJIPE13. etj etjJane te lutur te gjithe anetaret e ketij grupi qe te na sugjerojne ndonje guide te vecante... ndonje vend te vecante ne shqiperi.Qellimi i ketij grupi nuk eshte qe vetem te shkojme nepr keto vende shume turistike dhe shume shume te vecanta, por eshte qe dhe te kenaqemi... te krijojme nje grup shoqerore, te jemi me aktiv dhe mbi te gjitha dicka per te thyer monotonine e perditshme me sa me pak shpenzime.Guidat do te organizohen ne grupe relativisht te vogla 20-50 persona. Tarifat do te jene gjithmone sa me te lira duke u munduar qe te shpenzojme sa me pak... Dicka e vecante qe do te jete ne kte grup eshte qe vec antarsimit online( Pra antaresimit ne facebook) do te krijome dhe antarsime reale... cdo person qe do marri pjese ne aktivitet do te behet anaetare i grupit... Nje gje e tille do ndihmoje Klubin e KAmpistave "DISCOVER ALBANIA" qe anetaret te jene sa me te organizuar per guidat e ardheshme, dhe nga ana tjeter cdo anetare do te kete mundesi te perfitoje nga cmimet e lira qe do te perdoren per anetaret. Shume shpejt KLUBI I KAMPISTAVE "DISCOVER ALBANIA" do te ofroje cmime akoma me te lira fala negociatave qe po behen me disa nga kompanite per te gjetur nje forme mbeshteteshe nga ana e tyre... jemi i vetmi grup energjik dhe dinamik qe do te levizim ne te gjithe shqiperine.Discka shume me rendesi per te gjithe ata qe behen anetare online te ketij grupi: Kur grupi te arrije nr 5000 do hapet nje grup tjeter me po te njejtin emer... dhe me e rendesishmja eshte qe te gjithe anataret qe behen pjese e ketij grupi duhet te kene vertete interes... sepse here pas here do te dergojme mesazhe informuese per aktivitetet e rradhes.
Anetaret e ketij guupi jane te lutur qe te tregohen sa me aktiv, duke postuar foto dhe video me aktivitetet e grupit dhe duke komentura dhe lene pershtypjet e tyre.Moto e grupit eshte: THE EXPERIENCE THAT LASTS A LIFETIMEgjithashtu nje moto tjete e propozuar nga disa anetare te tjere eshte JENA PER AVENTUREEEEEEE... :-)Ju Faleminderit per mbeshtetjenADMIN

nformazioni di contatto

-Çfarë ju duhet për një ditë ecje ne mal me Klubin e Kampistave "Discover Albania"-

Një mënyrë e mirë për të marrë ajër të paste dhe për të qënë në kontakt me natyrën është ecja në mal, e cila gjithashtu ju ndihmon për të bërë stërvitje. Duke pasur pajisjet e duhura me ju, do të shtojë në masë të madhe gëzimin, sigurinë tuaj, dhe te grupit. Kjo liste është thelbësore në qoftë se ju jeni duke shkuar në mal për më shumë se disa orë. Sigurohuni që ju jeni rehat me pajisjet tuaja dhe ju e dini ku të gjitha jane te futura ne cante. Çdo gjë duhet të përshtatet në canten tuaj te shpines.

  1. Lajmëroni prindërit ose miqtë tuaj për udhëtimin. Tregojini dikujt se ku ju jeni duke shkuar dhe kur ju prisni që të ktheheni. Tregojini  familjes ose miqve planet tuaja për ngjitjen në mal. (Ne disa nga udhetimet nuk ka vale, keshtu qe mos I shqetesoni familjaret dhe miqt tuaj)
  1. Harta dhe informacion për vendin ku do te shkoni (lexoni paraprakisht për vendin ku do të shkoni që të krijoni një ide ku  ndodhet ose dicka interasante që mund ta ndani dhe me bashkëudhëtarët e tjerë).Mbani duart e lira. Mos mbani asgjë në duart tuaja m.q.s ju duhen të lira për tu mbajtur kur terreni nuk është i mirë,  mos lidhni pulover apo veshtje të tjera rreth belit tuaj duke qënë se ju pengon në ecje.
  1. Informohuni per motin. Merrni një raport të motit me vete. Kur ju ecni vishni veshje që do të ju mbajnë të ngrohtë dhe të thatë, edhe nëse qiejt janë të qarta.
  1. Ruani natyrën. Është e rëndësishme që të ruajmë natyrën dhe respektojmë atë. Mbajeni vendin të pastër, nëse ka mundësi dhe më  mirë se sa ishte kur keni ardhur. Kjo do të thotë të mos lini pas asnjë mbetje perveç frutave ose lëkurat e tyre, duke marrë qese mbeturinash me ju, dhe asgjësimin e plerave pasi të keni arritur në shtëpi.
  1. Hani një mëngjes të mirë. Në rast se nuk do të hani  mëngjes mund te rrezikoni që t’ju bjerë të fikët gjatë udhëtimit. Është e vërtetë: Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës. Një vakt mëngjes që përfshin drithëra me qumësht, lëng frutash, mjaltë etj do të sigurojë karbohidratet për energji qe do ju duhen  në ecjen/ngjitjen tuaj në mal. Për të mbajtur nivelin tuaj të energjisë gjatë gjithë ditës duhet te pini ujë dhe te hani fruta te thata, si arra, bajame, lajthi, rrush, frutat, peshk, djathë, karamele, dhe cokollata.
  1. Shijoje udhëtimin duke ndaluar, merri erë luleve, ha manaferra ose mare. Pamja  në majë të malit që ju jeni duke synuar është vetëm një pjesë e udhëtimit. Udhëtimi për të arritur atje mban shume shpërblime  në qoftë se ngadalësoni dhe i gëzoni ato
  1. 1,5 litra ujë në shishe plastike. Pini më shumë ujë se zakonisht në mënyrë që ju të mos dehidratoheni.
  1.   Cantë shpine. Me vete duhet të mbani një cantë shpine që të fusni të gjitha gjërat që do të merrni me vete në mal. Nuk mund të merrni në mal canta që janë për pune ose canta që janë për të dalë mbasdite duke qenë se do t’ju pengojnë në udhëtimin tuaj dhe këtë do ta kuptoni gjatë rrugës, canta e shpinës është shumë komode për udhëtimet në mal.(Mund te perdoren dhe cantat e shkolles :p)
  1.  Këpucë që janë posaçërisht për ma me qafal. Nuk duhet të vishni atlete që janë per mbasdite apo sandale apo akoma më keq taka. Ju duhen këpucë profesionale për ecje në mal që janë kundra shiut, borës dhe që të mbajnë ngrohtë, duhet të jenë me qafa pra mbi kycin e këmbës duke qënë se ju mbrojnë këmbën ngra ndrydhjet e  mundshme apo ndonjë insekt.  Këpucët duhet ti vishni me çorape të mira për ecjen në mal. Duhet të prisni thonjtë e këmbës duke qënë se do t’ju vrasin kur do të bëni zbrtije apo ecje të gjata. (Kini parasyshe qe ne guidat 1 ditore, ne mungese te kepuceve profesionale per ne mal, te pakten duhet te keni nje pale atlete komode. Ne asnje menyre mos tentoni dicka tjeter :p)

10. Tuta, triko ose pantallona për ecje në mal që mund të jenë kundra shiut dhe erës.Shmangni xhinset dhe veshjet e pambukut. Nëse pambuku merr lagështirë ajo humb vetitë e saj izolues dhe merr një kohë të gjatë të thahet. Në mot të nxehtë ajo do të bëjë që ju të ndjeni të ftohtë dhe  lagështirë. Duhet të vishni material sintetike duke qënë se thahen me shpejt kur lagen. Pantallona të gjata dhe jo te ngushta duke qene se ju japin më shumë lëvizshmëri dhe ju mbajne ngrohtë, dhe ju mbrojnë nga insektet dhe ferrat, e gërvishtjet e mundshme që mund të keni në mal.
11.  Mushama ose xhakete kundra shiut (nuk ka rëndësi se çfarë thotë parashikimi)
12.  Pulover me mëngë të gjata (nuk ka rëndësi se çfarë thote parashikimi). Kur është ftohtë një triko te ngrohtë, mundësisht leshi,  xhaketë/xhup kundra shiut dhe erës.
13.  Drekë dhe snacks. Panine me gjalpë, sallam, djathë, fruta, biskota, fruta të thata, cokollata, në mal duhet të merrni gjithmonë gjëra të mira për të ngrënë sepse do t’ju shijojnë shumë mbas lodhjes.  (Dreken zakonisht e pregatismi ne, por ne rastet qe nuk eshte shenuar qe dreka eshte nga ne respektoni piken 13. :p)
14.  Elektrik dore ose elektrik qëvihen ne koke  të vogël (gjithmonë do t’ju duhet sepse mund të doni të shihni shpella ose tunela qe mund të gjinden gjatë udhëtimit tonë).
15.  Syze kundra diellit (janë shumë të rëndësishme gjatë verës por jo vetëm duke qënë se edhe në Mars dielli mund të jetë I forte në mal sepse jemi dhe në lartësi).
16.  Kapele me strehë të gjërë  (janë shumë të rëndësishme gjatë verës por jo vetëm duke qënë se edhe në Mars dielli mund të jetë i fortë në mal sepse jemi dhe në lartësi).
17.   Dorashka ( në dimër duhet ti merrni gjithmonë me vete dhe kur ka borë duhet të jenë kunra ujit që të mos lagen dhe të mos keni ftohtë).
18.  Krem dielli (është shumë i rëndësishëm gjatë verës por jo vetëm duke qënë se edhe në Mars dielli mund të jetë i forte në mal sepse jemi dhe në lartësi).
19.  Facoleta, shami për hundët dhe larës  për larjen e duarve (larës kundra baktereve duke qënë se në mal sdo të keni mundësi të lani duart para se të hani).
20.  Çantë e ndihmës së shpejtë, ndonjë ilac për dhimbje koke, fasho, etj.
21. Dhe  Mos harroni aparatin tuaj që kapni momentet e bukura gjatë udhëtimit.

JU LUTEM, LEXOJENI ME KUJDES DHE MUNDOHUNI QË TI ZBATONI NË RAST SE MENDONI QË DO BËHENI PJESË E UDHETIMEVE TONA.

Bashkia Pogradec merr çmimin e turizmit shqiptar për vitin 2012

Bashkia Pogradec merr çmimin e turizmit shqiptar për vitin 2012POGRADEC-21 Dhjetor 2012 - 11:42Bashkia e qytetit të Pogradecit është nderuar me çmimin e Turizmit Shqiptar për vitin 2012 nga Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, që e shpërndan këtë çmim për të katërtin vit rradhazi. 

Ministri Aldo Bumçi i ka dorëzuar çmimin kryetarit të Bashkisë Pogradec, Artan Shkëmbi, me motivacion: “Pritësit dhe 
Presidenti i Shoqatës së Turizmit Shqiptar, Enver Mehmeti, vuri në dukje punën dhe përpjekjet e vazhdueshme të bashkisë Pogradec për përmirësimin e infrastrukturës dhe për të krijuar në qytet mjedise dhe resorte tërheqëse turistike. 

Sipas Shkëmbit, Pogradeci, me rrethinat e tij përgjatë bregut të Liqenit të Ohrit, është kthyer sot në një destinacion të madh turistik, jo vetëm për vizitorë e pushues nga vendi, por edhe nga bota, të cilët përpos klimës së shëndetshme që gjejnë në këtë qytet gjatë verës, ndiejnë edhe mikpritjen me turizmin familjar, kuzhinën tradicionale dhe burimet e pasura kulturore që ofrohen për pushuesit edhe gjatë periudhës së dimrit. 

(d.b/BalkanWeb)

Flora Xhemani Baba, nga Blue Agency e ftuar në Radio Travel, me rastin e marrjes së Çmimit të Turizmit Shqiptar për vitin 2012

20 dicembre 2012

Albania Rafting Group fiton Cmimin e Turizmit Shqiptar 2012/Ekologji për arritjet e suksesshme në zhvillimin e turizmit të qëndrueshëm të rafting

Albania Rafting Group fiton Cmimin e Turizmit Shqiptar 2012/Ekologji për arritjet e suksesshme në zhvillimin e turizmit të qëndrueshëm të rafting dhe realizimet e mëposhtme: • Trajnimi professional i guidave turistike të rafting sipas standardeve ndërkombëtare dhe pajisja me patentë rafting të guidave të specializuara të rafting që operojnë në Republikën e Shqipërisë; • Ngritja e Qendrës Shqiptare të Rafting me pajisje kampingu dhe materialesh rafting në bazë të normave të KE dhe në respekt të mbrojtjes së mjedisit; • Mbrojtjen e Kanioneve të Skraparit pranë institucioneve më të larta shtetërore ne rastin e kërcënimit të veprimeve të paligjshme për shkatërrimin e tyre dhe zhvillimi i aktiviteteve në mbrojtjen e mjedisit; • Lobimin për ngritjen e infrastrukturës rrugore Corovodë – Hambull, realizimi i së cilës është kryer nën kujdesin e veçantë të kryeministrit z. Sali Berisha; • Prezantimin e Shqipërisë si një vend i qëndrueshëm në mes të Europës dhe nën rrjedhat e një pasioni të ri në Kampionatin Botëror të Rafting, Çeki Gusht 2012. • Promovimi i pandërprerë i itinerareve të rafting, aventurë në respekt të natyrës, në mediat kombëtare dhe ndërkombëtare.Albania Rafting Group acquires Albanian Tourism Award 2012/Ecology for the successful achievements in the development of sustainable rafting tourism and the following realizations: • professional training of tourist guides rafting by international standards , providing the rafting patent tospecialized rafting guides operating in the Republic of Albania; • Establishment of the Albanian Rafting Center with camping equipment and rafting materials according to CE norms in respect of environmental protection; • Protection Skrapar canyons near the highest state institutions in the case of threat to destroy them through illegal actions and the development of environmental protection activities; • Lobbying for the establishment of road infrastructure Corovoda - Hambull, the realization of which is conducted under the auspices of Prime Minister Mr. Sali Berisha; • Presentation of Albania as a stable country between Europe in the streams of a new passion in World Rafting Championship, Czech Republic August 2012. • Promote continuous rafting itineraries, adventure in respect of nature, in national and international media.

Informazioni di contatto

Shkojnë dëm 270 mijë euro, Muzeu i Armëve, i mbytur nga lagështira Edhe investimi i tretë ka qëlluar i pafat për Muzeun e Armëve në Gjirokastër


Foto nga gjendja aktuale në Muzeun Kombëtar të Armëve në Gjirokastër

GJIROKASTER-e Martë, 11 Dhjetor, 2012 | 14:12 pm
Edhe investimi i tretë ka qëlluar i pafat për Muzeun e Armëve në Gjirokastër. Vetëm një vit pas ndërhyrjes së radhës, muzeu vazhdon të vuajë nga niveli i lartë i lagështirës. Mure që kullojnë ujë e që janë veshur me të gjelbrën e myshqeve apo dysheme që nuk thahen kurrë. Ky është një problem i hershëm në ambientet e këtij muzeu, i cili është vendosur në zemër të kalasë së Gjirokastrës. Prej vitit 2000 e deri më sot, me fonde të buxhetit të shtetit, mbi të janë ndërmarrë tri ndërhyrje, të cilat kanë pasur si synim hidroizolimin e muzeut. Ndërhyrja e parë ka kushtuar 150 mijë euro, e dyta 80 mijë euro dhe e treta, e cila është realizuar vetëm një vit më parë, kapte shifrën prej 40 mijë eurosh. E megjithatë, gjendja vazhdon të jetë alarmante. Niveli i lartë i lagështisë, është paraqet një risk të lartë për objektet që ruhen në këtë muze, unik në llojin e vet në gjithë Shqipërinë. Në këtë muze ruhen rreth 1 mijë objekte, të cilat datojnë prej Epokës së Gurit deri në shek. XX. Mësohet se 300 objekte i përkasin Epokës së Gurit, Bronzit dhe Mesjetës, kurse pjesa tjetër, e cila gjithashtu paraqet një interes të veçantë i përket periudhës së luftërave ballkanike apo Luftës së Dytë Botërore. Bëhet fjalë për objekte unike, të cilat për shkak të periudhës që i përkasin, historisë, por edhe artit që paraqesin, lakmohen shumë nga muzetë e tjerë kombëtarë në Shqipëri, por që fatkeqësisht rrezikojnë rëndë, për shkak të mjediseve në të cilat ruhen.
Shirat e rrëmbyeshëm që kanë rënë ditëve të fundit e kanë përkeqësuar edhe më tepër situatën në Muzeun e Armëve në Gjirokastër. Rikonstruksioni i një viti më parë nuk e përballoi dot shiun e këtij viti, çka dëshmon për cilësinë e punimeve të kryera aty. Tashmë është e qartë se i gjithë investimi i bërë në këtë muze gjatë viteve ka shkuar dëm.
Muzeu Kombëtar i Armëve
Ambientet në të cilat sot gjendet Muzeu i Armëve kanë përcjellë histori nga më rënqethëset. I hapur fillimisht më 1971, Muzeu i Armëve është vendosur aty, ku më parë ndodhej një pjesë e burgut. Hyrja për në ish-burgun është sapo futesh në Muzeun e Armëve, pas një dere metalike. I hapur më 1932, burgu u përdor fillimisht nga regjimi i mbretit Zog, pastaj nga pushtuesit fashistë dhe nazistë dhe së fundi nga regjimi komunist deri më 1968. E vizitueshme është vetëm pjesa që u kthye në muze nga regjimi komunist në vitet ’70.
Burimi: http://www.panorama.com.al/2012/12/11/shkojne-dem-270-mije-euro-muzeu-i-armeve-i-mbytur-nga-lageshtira/#ixzz2Fc96ZrhoSearch

Translate