31 maggio 2014

Betonizohet zona arkeologjike Lezhë, Drejtoria e Monumentëve: Shkelje flagrante e ligjit

on May 29, 2014
Lezhë- Përplasje të mëdha janë shënuar mes bashkisë së Lezhës dhe Drejtorisë Rajonale të Kulurës, pasi Zona Arkeologjike në Lezhë ka nisur të betonizohet, nga Bashkia e cila ka nisur ndërtimin e një objekti, që ndalohet me ligj.

Drejtori i këtij institucioni, Besi Bekteshi, ka deklaruar se ndërtime të tilla nuk lejohen edhe kur ato ndërmeren nga shteti, pasi mbi të gjithë qëndron ligji dhe kjo sipas tij është shkelje flagrante.

Edhe përgjegjësi i Monumenteve të Kultures në Lezhë, Paulin Zefi, kritikon hapin e hedhur nga Bashkia, ndërsa ka shtuar se kjo njesi vendore nuk ka patur njoftuar asnjë institucion në lidhje me këtë ndërtim që po bëhet.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate