30 settembre 2013

Artizanët në Kukës,Albania prezantojnë punimet e tyre per publikun e gjere verior

Ekspozohen edhe veshje të përgatitura 100 vjet më parë
30 shtator 2013 13:23
Punime te pergatitura nga artizanet e Kukesit u ekspozuan per publikun e gjere verior. Pervec sixhadeve, qylymave, kostume popullore te pergatitura kohet e sotme, nuk munguan edhe veshje te punuara 100 vjet me pare.
Shkurte Dauti nuk ka harruar ta marre vekun me vete. 
Gjysme shekulli duke thurur sixhade, qylyma, veshje e kostume popullore.
Trashegimia nga te paret, i dha asaj mundesi te ngreje ekonomine per familjen e saj. 
Ne kete panair ne Kukes gjen punime qe datojne ne shekullin e  19 e qe jane ruajtur me fanatizem. 
Edhe pse invalide Zyhra Ahmetaj ka ardhur nga Bajram Curri me nje numer te madh veshjesh e punime dore. 
Ne kete panair te cilesuar si nder modelet e panaireve artizane te krahines se Lumes, Hasit dhe Malsise se Gjakoves, nuk mungoi studiuesja e trashegimnise kulturore dhe etnografike Aferdita Onuzi.
Vec pjesmarresve te shumte me punimet e tyre ishin edhe drejtues vendore,çartiste e historiane te Kukesit.

“Shpëto thesarin”, Ministria e Kulturës faqe online denoncimi

Portali online i hapur nga Ministria e Kulturës, shpetothesarin.com
Dita Kombëtare e Trashëgimisë hap dyert e muzeve.

Ministrja Kumbaro: Dhunuesit para drejtësisë. Askush s’do largohet në drejtim të paditur.

“Shpëto thesarin!”. Kështu quhet portali online, ku të gjithë mund të hyjnë për të denoncuar çdo rast shkeljeje e dëmtimi që u shkaktohet monumenteve të kulturës.  Si dëshmi angazhimi, Ministria e Kulturës ka prezantuar pikërisht dje, në Ditën e Trashëgimisë, këtë faqe online. Rastet e para janë shënuar tashmë. Janë ato të masakrave të regjistruara në Kishën e Shën e Premtes në Elbasan, në zonën e mbrojtur në Durrës, në Kishën e Shën Gjergjit në fshatin Libofsha të Fierit apo Kishën e Shën Triadhës në Lavdar të Korçës… “Trashëgiminë kulturore jemi mësuar ta shohim këto dekadat e fundit edhe si turizëm, burim ekonomik e mundësi zhvillimi. E bukur është kur e mendon kështu, por dhe në një ekuilibër shumë të brishtë, sepse ka nevojë të mbrohet, të shpëtohet dhe të dalë në dritë. Pasuria kulturore po iku, s’kthehet më. Nuk duhet ta lëmë të ikë. Nuk duhet ta lëmë të vdesë dhe as të vritet. Ajo ka nevojë për të gjithë ne që e duam. E duam për vete, e duam për brezat, e duam se na do me shkëlqimin e saj. Mos e kurseni dashurinë për të, se ajo nuk na e harron dhe na e kthen shumëfish. Mos u tut! Mbroje kulturën, mbroje trashëgiminë, mbroje monumentin, mbroje kalanë, gurin, thesarin, fuqinë magjike të kujtesës, legjendën dhe të vërtetën e saj të bukur. Janë të tuat, tonat! Shpëto monumentin! Shpëto kulturën!”, shkruhet në portalin shpetothesarin.com.
Prezantimi 

Tre nga denoncimet e para të hedhura në portalin e ri të Ministrisë së Kulturës, shpetothesarin.com.
1. Gërmime të paligjshme në zonën e mbrojtur arkeologjike të qytetit të Durrësit
Ishte vetë ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, që e prezantoi këtë nismë dje, gjatë takimeve që u zhvilluan me rastin e Ditës Kombëtare të Trashëgimisë. Dita u hap me një bashkëbisedim mes studentesh, pedagogësh dhe specialistëve të Trashëgimisë Kulturore, në Fakultetin e Histori-Filologjisë, ku u vu theksi në rëndësinë e lidhjes mes studimit, kërkimit, ruajtjes, rijetëzimit, punësimit, si dhe domosdoshmërisë së Departamentit të ri të Arkeo-Trashëgimisë. “Ne sot bëmë publike një faqe online “shpëtothesarin.com” ku të gjithë mund të denoncojnë çdo dëmtim që mund t’u bëhet objekteve të trashëgimisë kulturore, kudo që ndodhen. Kështu do mbrohen ato objekte që janë vlerë e vendit dhe trashëgimisë kulturore. Hapi i parë konkret në ditët e para të detyrës dhe sfidës që kemi marrë përsipër është mbrojtja e trashëgimisë dhe rivitalizimi i saj. Ky është vetëm një hap sensibilizimi i qytetarëve lidhur me vlera e trashëgimisë kulturore. Ndërsa do vijohet me hapat e tjerë për të konkretizuar mbrojtjen e këtyre vlerave. Dhunuesit do të vihen para drejtësisë”, u shpreh ministrja Kumbaro, duke shtuar se nuk do të përsëriten më rastet kur grabitësit largohen në “drejtim të paditur”, duke treguar gatishmërinë për një bashkëpunim të ngushtë me Ministrinë e Brendshme dhe ngritjen e strukturave të posaçme.
PlayPrev|Next1 of 7
valsh
3. Afresket e dëmtuara të kishës së Shën Premtes në Valsh të Elbasanit
3. Afresket e dëmtuara të kishës së Shën Premtes në Valsh të ElbasanitTre nga denoncimet e para të hedhura në portalin e ri të Ministrisë së Kulturës, shpetothesarin.com.

1. Gërmime të paligjshme në zonën e mbrojtur arkeologjike të qytetit të DurrësitkembanaMinistrja Mirela Kumbaro duke i dorëzuar certifikatën e mirënjohjes Tomorr MerlikësPortali online i hapur nga Ministria e Kulturës, shpetothesarin.comsfilata2. Kisha e Shën Triadhës në Lavdar të Korçës, e shembur nga harresa


Të tjera aktivitete 
Të tjera aktivitete në kuadër të Ditës Kombëtare të Trashëgimisë Kulturore u zhvilluan edhe në Qendrën e Kulturës, Mediave dhe Botimeve të Mbrojtjes, ku krahas vizitave nëpër stendat e Muzeut të Forcave të Armatosura, u hap një ekspozitë me fotografi nga monumentet e kulturës në Shqipëri; u shfaq filmi dokumentar kushtuar Kamber Benjës dhe dëshmorëve të monumenteve, realizuar nga QKMBM etj. Gjithashtu, pjesë e këtij kalendari ishin edhe një pjesë e mirë e muzeve, të shpërndarë në gjithë Shqipërinë, si ai i Artit Mesjetar në Korçë, ku u hapën ekspozita e u promovuan libra, në Muzeun e Krujës, atë “Onufri” në Berat, “Marubi” në Shkodër etj.

Ekspozita, paradë me kostume popullore  
Një dëshmi e pasurisë së jashtëzakonshme të kulturës shqiptare ishte edhe ekspozita e hapur dje në mesditë në hollin e Muzeut Historik Kombëtar. Koleksionistët Lulëzim Perati, Luljeta Danaj e Linda Spahiu kishin bërë bashkë objektet më të përzgjedhura të koleksioneve të tyre, duke ia paraqitur publikut, me një finesë për t’u lavdëruar. Kostume popullore shekullore nga krahina të ndryshme të Shqipërisë, bizhuteri nga më të rrallat, varëse, vathë, unaza, sahate xhepi me qostekë ari e argjendi, armë të punuara, e të tjera objekte etnografike, u prezantuan dje në ekspozitë. E pranishme në këtë aktivitet, ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro u shpreh se mbrojtja e trashëgimisë është prioritet i qeverisë shqiptare. Në hollin e zbukuruar me këto thesare të trashëgimisë, u zhvillua edhe një sfilatë me veshjet më të bukura popullore të Shqipërisë. Ishin valltarë të Ansamblit Kombëtar të Këngëve dhe Valleve, që parakaluan para të pranishmëve me gjithë farfurinë dhe koloritin e kostumeve të zgjedhura. E si mbyllje edhe një pogonishte, ku nuk i rezistoi tundimit të përfshihej edhe ministrja Kumbaro dhe drejtori i Muzeut Historik Kombëtar, Luan Malltezi.

Certifikatë për krutanin që dorëzoi kambanën e kalasë

Ministrja Mirela Kumbaro duke i dorëzuar certifikatën e mirënjohjes Tomorr Merlikës
Ndërsa flitet kaq shumë për mbrojtjen e trashëgimisë kulturore, për raste flagrante vjedhjesh dhe dëmtimesh, Tomorr Merlika, një 75-vjeçar nga Kruja, dorëzon në Drejtorinë Rajonale të Kulturës Kombëtare, në Tiranë, një kambanë kishe, të cilën e ruante prej vitesh në bodrumin e shtëpisë së tij. Objekti prej bronzi peshonte 40 kilogramë dhe i takonte vitit 1957. Krutani mori në mbrojtje çka kishte mbetur nga kambana, pasi kisha katolike që ndodhej në kalanë e Krujës u përfshi nga një zjarr në vitet ’90. Në vend që ta çonte për skrap, siç shumë syresh do kishin bërë, Tomorr Merlika e dorëzoi atë në DRKK-në e Tiranës. Për këtë akt, që drejtori Shpend Bengu e quajti të jashtëzakonshëm, në Ditën e Trashëgimisë Kulturore, Merlikës iu dorëzua një Certifikatë Mirënjohjeje. Në ceremoni merrte pjesë edhe ministrja Kumbaro, e cila e quajti rastin e Merlikës një shembull që duhet ndjekur nga të gjithë shqiptarët.

ALMA MILE
http://www.panorama.com.al/2013/09/30/shpeto-thesarin-ministria-e-kultures-faqe-online-denoncimi/

Korçë, nis restaurimi i Kishës shekullore të Tudasit


Korçë, nis restaurimi i Kishës shekullore të TudasitKORÇË -30 Shtator 2013 - 13:09
E harruar prej 50 vjetësh, Kisha e Tudasit në komunën Lekas në Korçë, një monument kulture e kategorisë së parë po restaurohet. Ka qenë Mitropolia e Shenjtë në Korçë, që ka ofruar ndihmën e saj për rindërtimin e kishës shekullore, e quajtur "Shëntërrjadha e Tudasit", e cila rrezikonte të zhdukej. Reshjet e shumta të viteve të fundit sollën amortizimin e mëtejshëm të kishës, e cila po humbte çdo ditë e më shumë vlerat e saj historike, kulturore dhe fetare. Kreu i degës së Monumenteve të Kulturës, Vasillaq Kolevica, në një intervistë për "Gazetën Shqiptare" shprehet i kënaqur për restaurimin e kishës në fjalë, e cila pas kaq vitesh do të mund të kthehet në identitet. Ai premton se do të ketë një fazë të dytë ndërhyrjesh në këtë kishë, në afresket e saj. Sipas Kolevicës, Kisha e Tudasit është ndërtuar në vitin 1470 dhe mendohet se i përket periudhës së Muzakajve.

Aktualisht dega e Monumenteve të Kulturës në Korçë është duke restauruar kishën e Tudasit. Çfarë mund të thoni më tepër rreth gjendjes së saj? Më në fund po restaurohet Kisha e Tudasit. Në fakt unë nuk do e quaja tamam restaurim, por një ndërhyrje emergjente për ta shpëtuar këtë monument kulturor. Nëse kjo kishë nuk zihej me dorë tani, në pranverë nuk do të ishte më. E them këtë, pasi kjo kishë nuk kishte njohur ndërhyrje që prej viteve '60 dhe faktori kohë ka ndikuar drejtpërdrejt në këtë objekt, duke sjellë dëmtime të ndryshme. Pjesa më e madhe e kësaj kishe ka qenë e shembur, ndërsa afresket janë edhe më shumë të dëmtuara.
Kush janë financuesit e restaurimit të kësaj kishe?
Kisha po merr pamjen e saj të dikurshme falë kontributit të Mitropolisë së Shenjtë. Ka qenë interesimi i Mitropolitit të Korçës, Imzot Johani, që kjo kishë të restaurohet. Është rënë dakord që Mitropolia të ndihmojë me bazën materiale të nevojshme, ndërsa ne si dega e Monumenteve të Kulturës në këtë qytet po japim kontributin tonë me fuqinë punëtore dhe specialistët e nevojshëm. Padyshim që një mbështetje të madhe kemi pasur edhe nga Komuna e Lekasit.
Kur kanë nisur punimet? Ka gati 1 javë që kanë nisur punimet dhe aktualisht jemi tek gjysma. Mendoj se nga fundi i javës që vjen, kjo kishë do të jetë kthyer në identitet dhe do të ketë marrë pamjen e dikurshme. Ajo është një ndër objektet e kultit me vlera të rralla dhe shumë të veçanta historike e kulturore.
Cili do ishte fati i saj, nëse nuk ndërhyhej? Kisha e Tudasit rrezikonte të zhdukej. Një pjesë e saj ishte shembur dhe rrezikohej edhe pjesa tjetër. Pra, ndërhyrja në këtë objekt të kultit ortodoks ishte mëse emergjente dhe fatmirësisht e realizuam me kontributin e Mitropolisë së Shenjtë.
Po në afresket e saj kur do ndërhyhet? Do të ketë një fazë të dytë, ndoshta në pranverë. Lagështira ka depërtuar në të gjitha muret dhe afresket janë dëmtuar së tepërmi.
Sa e rëndësishme është kjo kishë? Kisha e Tudasit është një kishe e ndërtuar para pushtimit osman. Sipas gojëdhënave, aty, në krah të saj është vendosur princi i Muzakajve, Teodori. Thuhet se ai ishte i sëmurë me sëmundjen e mushkërive dhe familja e kishte çuar aty, pasi kishte stanet, por ai vdiq. Mendohet që e ëma ta ketë ndërtuar këtë kishë, e cila sot quhet "Shëntërjadha e Tudasit", në nder të djalit të saj. Gjithashtu, edhe fshati Tudas e ka marrë emrin nga princi Teodor. Pra, kisha ka vlera të mëdha kulturore, historike dhe patjetër edhe fetare.

(d.b/BalkanWeb)

Qytetari dorëzon këmbanën e 1957 Kumbaro: Denonconi abuzimet


29 Shtator 2013
TIRANE
Objekteve të trashëgimisë kulturore të Mozaikut të Tiranës i është shtuar një këmbanë e vitit 1957. Një qytetar i ka dorëzuar ministrisë së Kulturës, objektin e bakrit me peshë 40 kilogramë, të cilin e mbante prej 10 vjetësh dhe kujdesej për ta ruajtur në gjendje të mirë.

Kambana i përkiste Kishës Katolike, që ndodhej brenda kalasë se Krujës. Ajo konsiderohej e zhdukur, por, Tomorr Merlika e kishte ruajtur atë ne bodrumin e shtëpisë të tij, që prej viteve ’90, pas zjarrit qe përfshiu kishën dhe zgjodhi Ditën e Trashëgimisë Kulturore për t'ia kthyer shtetit.

Në shenjë mirënjohje ndaj këtij gjesti, Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro i ka dhënë qytetarit një Çertefikatë Mirënjohje”, duke theksuar se ky është një shembull që duhet ndjekur. Sipas ministres Kumbaro, ndërgjegjësimi i qytetarëve lidhur me mbrojtjen e vlerave të trashëgimisë kulturore është një hap që do të pasohet me tej me angazhime konkrete, për të ndëshkuar ata që dëntojnë këto objekte.

Duke shprehur falënderime për Çertefikatën e marrë nga Ministria e Kulturës, qytetari i cili dorëzoi këmbanën disavjeçare, tha se “unë si qytetar kam bërë detyrën time. E kam ruajur me kujdes këtë këmbanë, pasi nuk donim që të binte në duart e dikujt të papërgjegjshëm, jam i lumtur që sot këmbana nuk është në bodrumin tim, por aty ku shfaqen më mirë vlerat e saj”.

Kumbaro tha se “ky është një gjest që duhet të përshëndetet, pasi tregon rëndësinë e mbrojtejs së thesareve të trashëgimissë kulturore.

Ne sot bëmë publik edhe një faqe online “shpëtothesarin.com” ku të gjithë mund të denoncojnë çdo dëmtim që mund t’i bëhet objektevbe të tashëgimisë kulturore kudo që ndodhen. Kështu do mbrohen ato objekte që janë vlerë e vendit, dhe trashëgimisë kulturore.

Hapi i parë konkret në ditët e parë të detyrës dhe sfidës që kemi marrë përsipër është mbrojtja e trashëgimisë dhe rivitalizimi i saj. Ky është vetëm një hap sensibilizimi i qytetarëve lidhur me vlera e trashëgimisë kulturoe. Ndërsa do vijohet me hapat të tjerë për të konkretizuar mbrojtjen e këtyre vlerave. Dhunuesit do të vihen para drejtësisë”, u shpreh Ministrja Kumbaro.

E ndërkohë, në protalin në fjalë kanë nisur edhe denoncimet e para me imazhe si gërmimet në zonat arkelogjike të Durrësit apo dëmtimi i afreskeve në Kishën e Shën Premtes Valesh në Elbasan.
kembana
(Këmbana e dorëzuar sot)

portali
(Faqja online "shpetothesarin.com)

Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)
 - See more at: http://www.shqiptarja.com/kulture/2730/qytetari-dor-zon-k-mban-n-e-1957-kumbaro-denonconi-abuzimet-179722.html#sthash.4PJIn2bk.dpuf

28 settembre 2013

Projekti i TIKA-s modernizon muzeun etnografik

28 Shtator 2013
Vizitorët e muzeut etnografik të Krujës prej disa ditësh kanë mundësi të njihen me guidën dhe profesionet e traditës në qytet, me anë të monitorëve dhe ekranëve televizivë të instaluar në mjediset e tij. Gjithçka është realizuar falë projektit të përbashkët me Agjencinë turke TIKA, thotë drejtori i muzeve, Medi Hafizi.Sipas të njëjtit burim, në mjediset e godinës 240-vjeçare tashmë janë vendosur dy monitorë "touch screen”, që funksionojnë me prekje dhe që mundësojnë informimin e vizitorëve me një sërë elementësh historikë dhe tradicionalë të objekteve që janë ekspozuar në muze.


Gjatë vizitave, turistët vendas dhe të huaj mund të ndjekin në tetë ekrane televizive shfaqjen e fotove të hershme të punishteve dhe mjeshtrave të gdhëndjes, endjes së sixhadeve apo të zejeve të tjera të trevës së Krujës. 10 manekinë me kostume popullore, të përgatitura nga etnografja Afërdita Onuzi, janë pjesë e ndryshimeve pozitive në muze, tha  Hafizi. Projekti, realizuar nga TIKA, në vlerën e 33 mijë eurove, i ka shërbyer rritjes së interesimit të turistëve për muzeun etnografik.

Ky muze i Kulturës Popullore ndodhet në oborrin e kalasë, aty ku është ndërtuar në vitin 1981  edhe Muzeu Historik Kombëtar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Muzeu etnografik ka mbi 1200 objekte origjinale, të vendosura në të dy katet e banesës qytetare të vitit 1764.

Shkrimi u publikua sot (28.09.2013) në gazetën Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online
(a.ç/shqiptarja.com)

Panairi i Trashëgimisë e Artizanatit ne Kalldrëmet e pazarit 300-vjecar të Gjirokastrës janë mbuluar nga ngjyrat që ofron larmia e produkteve artizanale dhe zejtare përgjatë ditëve të Trashëgimisësett/2013.

Këshilli i Qarkut të Elbasanit ben publike arritjet e deritanishme në drejtim të turizmit dhe ofertës për vizitorët dhe objektivat për të ardhmen

Dita Kombëtare e Trashëgimisë, ekspozitë etnografike në Fier sett/2013


FIER - 28 Shtator 2013 - 03:47
Muzeu i qytetit të Fierit, në bashkëpunim me Drejtorinë e Kulturës në bashki, organizuan dje në kuadër të 29 shtatorit, "Dites Kombëtare të Trashgimisë Kulturore", një ekspozitë me objekte të vjetra, ku reflektoheshin vlerat e pasura etnografike të këtij rajoni.

Drejtori i muzeut, Nuri Plaka, e vlerësoi përgatitjen e kësaj ekspozite si një detyrë fisnike dhe mjetin më të mirë për promovimin e vlerave trashëgimore të popullit tonë. "Kjo kulturë që ne prezantojmë sot është pjesë integrale e ndërgjegjes dhe identiteteve tona sociale me imazhe konkrete. Nëpërmjet prezantimit të vlerave të çdo objekti, ne sensibilizojmë opinionet e ndryshme publike për ta ruajtur trashgiminë  kulturore, për ta mbrojtuar atë, kudo ku shfaqet rreziku i dëmtimit dhe harresa", tha ai.

Në nje pavijon janë ekspozuar foto të mozaikëve dhe objekteve të zbuluara në Parkun Kombëtar Arkeologjik të Bylisit, ndërsa në dy pavionet e tjera vegla pune, enë guzhine, veshje popullore, prodhime tezgjahu, punime të mjeshtërisë sonë artizanale etj.

Shkrimi u publikua sot (28.09.2013) në gazetën Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online
(a.ç/shqiptarja.com)
 - 

Muzika e dhomës starton në Amfiteatrin e Durrësit


28 Shtator 2013 - 04:28
Në qytetin e Durrësit, në amfiteatrin antik të qytetit ka startuar edicioni i 8-të i Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës së Dhomës. Serinë e koncerteve e hapi trioja “Vienna Mozart”, Irina, Daniel dhe Diethard Auner, instrumentistë në piano, violinë.Artistët interpretuan vepra të kompozitorit çek Antonin Dvorzhak të cila u përcollën mjeshtërisht për dëgjuesit e pranishëm në galerinë e amfiteatrit. Instrumentistët austriakë, që punojnë së bashku që nga viti 1991, bënë një interpretim të lirë dhe të pazakontë muzikor.

Në pjesën e dytë trios austriake iu bashkuan instrumentistët shqiptarë Arjan Paço në violë dhe Arben Basha në kontrabas. Festivali Ndërkombëtar i Muzikës së Dhomës, që startoi në Durrës ka në programin e tij dhe të tjerë koncerte të veçantë sa i takon krijimtarisë muzikore, protagonistë të të cilit do të jenë instrumentistë shqiptarë dhe të huaj.

Shkrimi u publikua sot (28.09.2013) në gazetën Shqiptarja.com (print)

Redaksia Online
(a.ç/shqiptarja.com)
 - 

27 settembre 2013

Ta Pastrojme Shqiperine ne Nje Dite", RAPORTO MBETURINA - TrashOut

RAPORTO MBETURINA
Më në fund është gati: TrashOut – Aplikacioni për krijimin e Hartës së Mbeturinave Ilegale, iniciativa më e re e lëvizjes civile “Ta Pastrojmë Shqipërinë”
Dita e madhe e aksionit “Ta Pastrojmë Shqipërinë në Një Ditë” po afron dhe tashmë ndihma e të gjithëve për një mjedis më të pastër është thelbësore ndaj ju ftojmë të bëheni pjesë aktive e këtij aksioni madhor duke dhënë edhe ju kontributin tuaj për ta kthyer këtë aksion sa më të madh dhe gjithë përfshirës. Dhe mos harroni të përfshini miqtë dhe të afërmit tuaj, kalojeni informacionin te të gjithë.
Është mjaft e thjesht dhe argëtuese në të njëjtën kohë.
Përfshini edhe fëmijët tuaj, jo vetëm që do dëfrehen por edhe do frymëzohen për të ruajtur dhe mbrojtur mjedisin.
Shkarkoni “Falas” Aplikacionin “TrashOut” të disponueshëm për platformat: Android, iPhone & Windows Mobile në adresat si më posht:
https://play.google.com/store/apps/details?id=me.trashout&hl=en
https://itunes.apple.com/en/app/trashout/id501471692
http://www.windowsphone.com/en-us/store/app/trashout/dc93925e-55ee-4208-89e1-0451048da240

Dhe pastaj ndiqni hapat e shpjeguara sipas radhës në fotografitë pasardhëse për të instaluar dhe përdorur Aplikacionin (Shqip)

Ta Pastrojmë Shqipërinë në Një Ditë – Let’s Do It Albania
— at Ta Pastrojmë Shqipërinë.

Ta Pastrojme Shqiperine ne Nje Dite" është një levizje vullnetare organizuar nga Shoqata "Green Line Albania" dhe eshte pjese e levizjes boterore "Let's Do It World"
Missione
Ta Pastrojme Shqiperine ne Nje Dite
Descrizione
"Ta pastrojme Shqiperine ne nje dite 2012" është një levizje vullnetare pjese e levizjes nderkombetare "Let's do it!. U krijua për herë të parë në vitin 2008 në Estoni dhe kishte për qëllim që në një ditë të vetme vullnetarë nga i gjithë vendi te pastronin grumbullimet e plehrave.
Viti 2012 liston mbi 82 vende te Botes te cilat kane konfirmuar diten e tyre te pastrimit.

GREEN LINE ALBANIA i është bashkangjitur botës në aksionin "Let's Do It World" duke organizuar për herë të parë nje aksion me permasa te tilla ne Shqiperi sic eshte "Ta pastrojmë Shqipërinë në një ditë".

Aksioni i cili bazohet në punë vullnetare do të zhvillohet në datë 9 Maj 2012 dhe ka për qëllim :
• Identifikimin e gjithë vendgrumbullimeve ilegale të mbetjeve,
• Ndërtimin e të parës hartë dixhitale të këtyre vendndodhjeve,
• Bashkimin e 100.000 vullnetarëve nga Tropoja deri në Sarandë,
• Pastrimin e 20.000 ton mbetjeve gjatë kësaj dite,
• Ndërgjegjësimin e popullit Shqiptar.

Bëhuni dhe ju pjesë e këtij aksioni të madh për një Shqipëri më të pastër, për një Shqipëri më të shëndetshme, për një Shqiperi Europiane. Unë, ne, ju, të gjithë mund t'ja dalim që në datë 9 Maj, ashtu siç kanë vepruar edhe vendet e tjera, t'i tregojmë njëti-tjetrit, t'i tregojmë Europës, t'i tregojmë botës mbarë që Shqipëria ka njerëz të mirë te cilet duan te jetojne ne nje ambjent te paster.

info@greenline.al
www.greenline.al 

Sarandë, kënga polifonike dhe vallet shqiptare tërheqin turistët e huaj kete fund shtatori 2013


SARANDE;
24 Shtator 2013 
Sarandë, kënga polifonike dhe vallet shqiptare tërheqin turistët e huaj
“Efekti i këngëve dhe valleve, të interpretuara nga artistët amatorë të grupit polifonik “Zëri i Bilbilit”, për pushuesit, veçanërisht ato të huaj, ishte mbresëlënës", pohon Sinan Ahmeti, drejtori i grupit.Koncertet e grupit “Zëri i Bilbilit” janë ndjekur këtë sezon turistik që nga muaji prill nga dhjetëra turistë në mjediset arkeologjike apo turistike, shprehet i kënaqur drejtuesit i këtij ansambli.

Behije Dida, këngëtare në grupin e këngës, tregon se të huajt janë shumë kureshtarë për teknikën e këndimit, gërshetimin e zërave dhe fabulën e tekstit. Të huajt kërkojnë të dijnë për këtë pasuri të traditës tonë, tregon ajo, duke veçuar interpretimet në Butrint, Kalanë e Lëkursit, lokale turistike, etj.
Artistët amatorë të grupit “Zëri i Bilbilit” e kanë përthithur publikun, duke i bërë shpesh pushuesit që të ngrihen dhe të ndjekin ritmet e valleve shqiptare, të pranishme në repertorë në fund të koncerteve polifonike. “Vallja e kënduar e burrave të Delvinës” i ngre pothuaj të gjithë në këmbë, e nisin mësojnë lëvizjet, shndërrohemi në një ansambël që rritet e rritet në ato minuta, tregon drejtuesi i grupit, Sinan Ahmeti.

Në këtë grup, prej vitesh interpretojnë këngëtarë nga grup-mosha të ndryshme, nga 12 deri në 60 vjeç, një pasuri e këndshme e familjeve ku polifonia merret në mjediset e jetesës dhe përcillet deri në skenë, në interpretime për publikun.
Si fillim, kujton Sinan Ahmeti, "ishte bashkëpunimi me shoqërinë turistike “Sipa tours”, një gjetje kjo interesante për të plotësuar guidën kulturore në zonën tonë, pasi pak e dijnë nga pushuesit Polifoninë si pasuri të njerëzimit, por kushdo që e dëgjon na kërkon këngët e regjistruara apo diçka më shumë për mënyrën e këndimit".

Polifonia tani është bërë një pjesë e kërkuar e guidës turistike në qytetin e Sarandës, si një pasuri e rrallë dhe pamoshë. Bashkëpunimi me agjensitë turistike shqiptare dhe të huaja ka rritur interesin e turistëve. “Këtë verë kemi kënduar për grupe të ardhur nga Polonia, Italia, Franca, Gjermania, Britania e SHBA-të dhe do të jemi pjesë e programeve për ta deri në fund të nëntorit”, vazhdon më tej Ahmeti.


(Atsh/BalkanWeb)

Arkeologu Gjergji Frashëri: Objektet arkeologjike trafikohen jashtë vendit

TIRANE- 27 Shtator 2013
Arkeologu Gjergji Frashëri ka ngritur shqetësimin lidhur me rrezikun e trafikimit të objekteve të trashëgimisë kulturore. I ftuar në studion e “A1 Report”, arkeologu ndalet tek rastet që cenojnë trashëgiminë kulturore shqiptare dhe monumentet, duke theksuar rëndësinë e mbrojtjes së tyre. Një rast ku ekziston rreziku i trafikimit apo i falsifikimit të këtyre monumenteve, sipas arkeologëve, është “largimi i thesareve në ekspozita jashtë vendit në kuadër të 100-vjetorit”.

“Është ngritur shqetësimi për rrezikun e trafikimit të tyre. Unë kam punuar për një kohë të gjatë me monumentet e trashëgimisë kulturore, dhe jam me përvojë në këtë fushë, dhe njoh se cilat janë mënyrat e trafikimit të tyre. Deri më tani ndër vite janë trafikuar një sërë monumentesh dhe pasuri kulturore që nuk kthehen më. Raste të nxjerrjes jashtë vendit të objekteve të vogla, qoftë edhe monedha, nga qytetarët ka shumë. Por kur shteti bën diçka të tillë situata është alarmante, dhe ne si specialistë duhet të tregojmë përgjegjësinë tonë dhe të informojnë dhe publikun, pasi trafikimi është një çështje reale në Shqipëri. Mënyra sesi janë dërguar këto vepra jashtë vendit, dhe nuk janë siguruar, tregon se ka arsye për shqetësim. Pasi këto monumente mund të falsifikohen dhe në Shqipëri të kthehen ato false”, u shpreh Frashëri.
 
Ndërkaq, arkeologu e ka vlerësuar të drejtë vendimin e Ministres së Kulturës, Mirela Kumbaro, për të mos pranuar dorëheqjen e drejtorit të Institutit të Monumenteve të Kulturës. Sipas arkeologut nuk është e drejtë dorëheqja e tij, pasi kjo nënkupton largim nga përgjegjësitë.
 
“E gjithë pasuria që është dërguar jashtë, duhet të rikthehet në tetor. Dhe dorëheqja e këtij drejtori nuk është e mirë. Pasi ai ka përgjegjësi mbi këtë lëvizje të monumenteve. Nuk është momenti i duhur për dorëheqje. Ai ka përgjegjësi për gjithë itinerarin e ekspozitës jashtë vendit. Së pari duhet të vijnë këto thesare, të shihet gjendja e tyre, dhe më pas të vijojet me hapat e tjerë”, tha arkeologu Frashëri.
 
Po kështu, theksi është vënë në rëndësinë e ruajtjes dhe administrimit të veprave monumentale dhe objekteve të trashëgimisë kulturore.
 
“Besoj se është e rëndësishme po kështu ruajtja dhe administrimi i këtyre veprave monumentale. Vetëm në këtë mënyrë mund të miradministrohet pasuria e veprave të trashëgimisë kulturore”, tha Frashëri.
 
Por sipas ekspertëve, shoqëria shqiptare nuk është e informuar lidhur me rëndësinë e mbrojtjes së pasurisë kulturore dhe mënyrës sesi kjo mund të realizohet.


Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)
 - 

Lezhë, rrezikohet ekzistenca e Kunës shkak erozioni detar në Shëngjin

LEZHE27 Shtator 2013
Erozioni detar në Shëngjin ka marrë përmasa shkatërruese, duke rrezikuar të dëmtojë edhe gjithë brezin e rërës në zonën e Kunës.

E njohur si një efekt negativ për biodiversitetin si shkak i baticave dhe zbaticave të detit që kanë kaluar normalen e tyre, ky erozion tani rrezikon edhe ekonomitë familjare të banorëve të zonës përreth kësaj lagune.

Eksperti i mjedisit në Lezhë, Jak Gjini, shpjegon se gjatë dekadës së fundit, ky erozion ka qenë mjaft agresiv dhe po krijon një gjendje të pariparueshme.

Ai thotë se dallgëkthyesit e vendosur deri më tani për mbrojtjen nga erozioni janë të papërshtatshëm.

Mosndërhyrja ndaj erozionit ka krijuar këtë situatë aktuale, por ndërkohë vë në rrezik ekzistencën e vetë brezit të rërës dhe lagunës së Kunës.


Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)

Laguna e Karavastasë, Gjermeni per diten boterore te Turizmit: Qeveria, program për ekoturizmin

DIVJAKE- 27 Shtator 2013
Laguna e Karavastasë në sajë të punës së banorëve të kësaj zone, por edhe këmbënguljes së drejtuesve lokalë ka arritur të ruajë identitetin e saj.
 
Laguna, e vendosur nën mbrojtjen e Konventës Ramsar që nga viti 1995, përfaqëson një nga zonat me rëndësi të veçantë përsa i përket burimeve ujore dhe ekosistemit në vendin tonë.
 
Në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Turizmit ky destinacion u vizitua nga Ministrja e Zhvillimit Urban, Eglantina Gjermeni, e cila shoqërohej nga Ministri i Mjedisit Lefter Koka, deputeti i zonës, Erjon Braçe, dhe përfaqësues të trupit diplomatik të akredituar në Tiranë.
 
“Ruajtja dhe menaxhimi i kësaj vlere kombëtare është shembull që duhet ndjekur”, u shpreh Gjermeni gjatë fjalës së saj, ndërsa theksoi se “qeveria ka një program konkret për zhvillimin e ekoturizmit në këtë zonë”.
 
Ndërkohë edhe ministri i Mjedisit, Lefter Koka, vlerësoi punën e pushtetit lokal në drejtim të ruajtjes dhe kujdesit ndaj lagunës Karavastasë.
 
Deputeti i zonës Erjon Braçe ndërsa ftoi të huajt të bëjnë investime në këtë zonë, u ndal tek rëndësia e respektimit të natyrës, ndërsa e cilësoi Lagunën e Karavastasë si një vlerë të paçmuar.
 
Të pranishmit ishin pjesë e një aktiviteti të fëmijëve të shkollës së Divjakës me temë “Mbrojtja e mjedisit dhe zhvillimi i turizmit”, ndërsa vizituan edhe pyllin me pisha në Parkun e Divjakës, zonë në të cilët është ndier fare pak ndërhyrja e njeriut në dëm të tij.


Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)
 - 

25 settembre 2013

Turizmi malor ne Theth, një grup turistësh nga Tirana shpjegojnë arsyet përse gjenden këtu në këtë fundshtatori


Kush kishte menduar se me mbylljen e sezonit të verës, do të binte heshtja në piken turistike të Thethit, gabohet. Në këtë zonë të thellë nuk mungojnë as gjatë këtyre ditëve turistë të huaj, por edhe banorë nga disa zona të Shqipërisë. Për kamerën tonë, një grup turistësh nga Tirana shpjegojnë arsyet përse gjenden këtu në këtë fundshtatori. Koha ikën shumë shpejt në Theth, ku mundësitë për të kaluar pa u ndjerë shumë orë në kontakt me natyrën janë pafund. Kjo pamje e kanionit të Grunasit, 2 km gjatësi dhe lartësi deri në 60 metër, të shplodh syrin e mendjen. Ujvara e Thethit me lartësi 25 m, së bashku me Mullirin e Blojës, formojnë një nga vendet më interesante për t'u vizituar edhe në këtë stinë. Por jo më pak tërheqëS është edhe vendburimi i lumit të Shalës në Okol. Shpellat e shumta të krijuara nga vetë natyra, kanë tërhequr vëmendjen e shumë alpinistëve, gjeografëve etj. Pika turistike e Thethit është 70 kilometra larg nga qyteti I Shkodrës, ndërsa natyra është treguar më shumë se bujare me Thethin, një luginë me një sipërfaqe mbi 2600 hektarë. Lugina me lartësi 750 deri 950 metër mbi nivelin e detit, është e rrethuar nga tre male Radohima, Sheniku, Papluku, me lartësi mbi 2500 metër mbi nivelin e detit dhe vazhdon të jetë një tërheqje e fortë turistike edhe gjatë shtatorit, muaj që shënon edhe fundin e sezonit për zonat malore. Sipas statistikave, që nga muaji qershor në Theth kanë shkuar më shumë se 12 mijë turistë vendas dhe të huaj

23 settembre 2013

Te Shijosh Hiking ne Kanionin e Langarices, Permet me 28-29 shtator jua mundeson kete fund jave Albanian Mountain Team


 • Dita 1 

  8-00 Nisja nga Daily bar bllok 
  10-00 Ndalese per kafe ne Fier 
  12-00 Vizite ne Permet ndalese per dreke 
  13-00 Nisja per ne kanionin e Langarices 
  13-30 Mberitje ne Benje 30 min kohe e lire per te vizituar vendin foto ose banje ne ujrat termale 
  14-00 Ngjitje shkembore dhe vizite ne shpellen e pellumbave 
  17-00 Ngritja e kanpingut dhe akomodimi neper cadra 
  19-00 Ndezja e zjarrit dhe darka ku mund te jete ne forme barbekyje 

  Dita 2

  8-00 Zgjimi dhe mengjesi 
  9-00 Ecje ne kanionin e Langarices rreth 3 ore vajtje ardhje 
  12-00 Ngjitje shkembore dhe me pas banje ne ujrat termale 
  15-00 Nisja dhe ndalese ne nje restorant me ushqime tradicjonale 
  16-00 Vazhdojme rrugen drejt Tiranes dhe ndalese per kafe 
  20-00 Arritje ne Tirane 

  Cmimi 4000 leke
  perfshihet transporti fjetja ne cadra instruksionet mbi ngjitjen shkembore dhe guida ne kanion 

  P.S Merni me vete uje dhe ushqime per darken e megjesin drekat do ndalojme ne restorante , atlete ose sandalle per ecjen ne kanion ,xhup ose triko te trashe sepse ne darke eshte fresket elektrik dore dhe mos harroni rrobebanjot .
  Cadrat ,slipinbeg paisjet per ngjitje i kemi te gjitha ne .

  Prenotoni me sms ne faqen AMT ose ne numrat e telefonit 0693258465 ose 0673781819 .
  https://www.facebook.com/pages/Albanian-Mountain-Team/375346289179761
  Ju mirpresim. 

21 settembre 2013

Sipas kalendarit, vjeshta e "artë' ka nisur sot.

Tiranë - Shtator 21,2013 - 12:04
Stina e artë e vitit zyrtarisht me kalendarit nis sot. Stina e tretë e vitit, vjeshta, në hemisferën veriore të Tokës fillon sot në orën 16:49. Në këtë kohë, në hemisferën jugore fillon pranvera. Vjeshta zgjat deri më 21 dhjetor në orën 12:12, kur fillon dimri.

Dhe në fakt në vendin tonë, Vjeshta ka nisur të ndihet lehtë dhe kjo nga temperaturat që kanë rënë me rreth 15 gradë, krahasuar më stinën e verës, ku maksimalja kaloi 40 gradë Celsius.
http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/68463/ALB

Rrezikon shembjen ura lidhëse me Parkun Natyror të Viroit

Përfaqësuesit e bashkise së Gjirokastrës kërkojnë ndihmën e qeverisë
21 shtator 2013 13:55
Themelet e kesaj ure po degradojne dhe shembja eshte pashmangeshme.
Ura lidh aksin nacional Gjirokastër-Tepelenë dhe të con tek shëtitorja e Viroit.
Ndërtuar 40 vjet më pare, gërryerrja e ujërave të liqenit dhe e rrjedhës së lirshme të ujërave të bardha nga krahu lindor, ka ndikuar në dobësimin e bazës pingule të kësaj ure dhe asaj bazale që përshkohet rruga Gjirokastër-Tepelenë.
Situata paraqitet mjaft kritike pasi me ardhjen e vjeshtës dhe mbërritjen e shirave, bazeni i liqenit do të rimbushet e investimi do të jetë i pamundur e për pasojë fatkeqësitë do të ishin tërësisht të paevitueshme.
Bashkia e Gjirokastrës, ndërkohë, ka studiuar një plan konkret në terren për ndërhyrje me një fond gati 400 mijë lek.
Por që sipas nënkryetarit të Bashkisë së Gjirokastrës Vangjel Muco, është jo i mjaftueshëm pasi nevojitet një investim kapital, për vetë problematikën që paraqitet.
Parku Natyror i Viroit, ndodhet 3 km në veri të qytetit të Gjirokastrës dhe ka një sipërfaqe gati 10 ha.
Statusin si park natyror, e ka fituar 20 vjet më parë, ndërsa liqeni, është ndërtuar 45 vjet më parë si iniciativë e një grupi mjeshtërish ndërtimi.

'USA Today': Pushime të lira buze rivierës, provoni Shqipërinë!,A cheap vacation in the Riviera? Try AlbaniaDavid A. Andelman, Special for USA TODAY, 11:33 p.m. EDT September 19, 2013

Bukuritë e natyrës shqiptare dhe turizmit në vendin tonë kanë zënë hapësirë edhe në një prej gazetave më të mëdha në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, në numrin e sotëm të ‘USA Today’. 


Me titullin, “Pushime të lira buzë rivierës, provoni Shqipërinë, autori i artikullit fokusohet te pejsazhi i mrekullueshëm i Shqipërisë dhe ushqimi i freskët. 

“Peizazhi është i jashtëzakonshëm dhe mbi të gjitha zona është shumë e lirë, një e dhjeta e kostos që kanë homologet franceze dhe italiane dhe gjysma e kostos të bregdetit kroat,” shkruan autori. 

Vlerësime shkojnë edhe për Durrësin që e krahason me Nisen dhe Vlorën, Sarandën e Gjirokastrën. Artikulli nuk harron të verë në pah cilësinë jo të mirë të rrugëve dhe për këtë i këshillon lexuesit se ndoshta duhet të presin edhe pak derisa ky problem të zgjidhet, përpara se të vizitojnë Shqipërinë. 


Sarandë, Shqipëri - Nestled në cep të largët lindor të Adriatikut , ku ajo bashkohet me detin Jon, është një 125 -milje shtrirje e pasurive të patundshme beachfront ndryshe nga të tjerët më të madhe në botë. Kjo pak i njohur buzë të Evropës quhetRiviera shqiptare . Ajo ndryshon ndjeshëm nga homologët e saj, të Rivieras franceze dhe italiane , nga kostoja e saj - një javë atje mezi mund të ju jap disa orë në snazzier saj, namesakes snootier .

Sigurisht ka shumë fronte të tjera plazh pushime përgjatë ujërat shkëlqyer blu të Adriatikut :Bregu gjithnjë e më popullore dalmat të Kroacisë , për shembull. Por, disa vizitorë të zbulojë bukurinë dhe thjeshtësinë e Shqipërisë, i cili në një kohë ishte më e Europës thuggish komunist Gulagu por tani është aleati më i përkushtuar skllavërore Amerikës në kontinentin .

NdërsaShqiptare peizazh bregdetar është mjaft e jashtëzakonshme , mbi të gjitha,zona është i lirë - lehtë një të dhjetënkostoja e homologëve të saj franceze dhe italiane dhe gjysmakostoja e bregdetit kroat.

GJITHASHTU ONLINE : A është kapitali më të përballueshme Evropës vlerë udhëtim ?

Ushqim deti , të kapur atë mëngjes shumë , është shërbyer në kafenetë beachfront dhe i pjekur në skarë për të përsosmërisë para syve të tu për më pak se $ 8 për person. Fruta të freskëta dhe perime, rritur në fushat anash rrugës, që janë për shitje në qëndron për pennies . Në kodrat prapa fshatrat simpatik pak janë qytetet bregdetare që datojnë në kohët greke dhe romake .

Gruaja ime , Pamela , dhe unë filloj udhëtimin tonë nga veriu në kryeqytet , Tiranë , në lindje një orë me makinë e Durrësit dhe të punojnë rrugën tonë poshtë bregut . Durrësi është efektivisht Marsejë i Shqipërisë , një lulëzuar tregtare enë - porti . Boats kanë qenë ulje këtu të paktën që prej shekullit të shtatë para Krishtit . Ngulit romake është ende e dukshme në një mini- Coliseum ndërtuar për të argëtojë ato kolonizatorëve të lashta . Amfiteatri , me mezi një e treta e madhësisë së Coliseum Romës , është një madhësi xhepi kopje zbuluar vetëm në vitin 1966 . Sot, apartamente moderne e rrethojnë atë .

Pamela rushes poshtë në grottoes , me mua në tërheqje , duke arritur në një seri e dhomave të " gjelbër" për gladiatorëve romakë , të cilët mund të shohin përmes dritareve të çarë e vogël deri në arenën ku ata do të dalin së shpejti para 15.000 tifozëve , brohoritëse gjakatarë. Kjo është një përvojë trishtues në mënyra më shumë se një, dhe një lehtësim nga të nxehtit 80 - shkallë mbi tokë .

Pasi të kemi tërhequr nga qyteti i kryesuar jug , ne kemi marrë të parë shijen tonë të vërtetë të bregdetit dhe beachfront saj . Shumë si Nicës apo disa qytete të tjera Riviera, aty ku shtrihet janë apartamente të reja përballen detin (dhe të shkojnë për më pak se $ 100,000) . Ata janë veshur me rërë -dhe- guralecë plazhe.

Në të majtë , ne vendtë parë e mijëra vogla, pillboxes kube betoni të vendosura në kodrat . Ata janë ndër trashëgimitë më pak të dukshme të Enver Hoxhës,diktatorit komunist paranojak , i cili do të llogaritet mbi ta për të sprapsin dyndjet nga deti që ai e shihte si i pashmangshëm. Trashëgimitë e tjera të ngjashme të mbetet. Ngulitur në kodrat shkëmbore rreshtim gji e vogël e Porto Palermos në gjysmë të rrugës poshtë bregdetit janë dy tunele të thella - parajsa të sigurta për flotën e nëndetëseve shqiptare .

Ne bëjmë mbrëmje në qytetin e Vlorës , pikë-mesi i bregdetit dhe kontrolloni në Hotel Vlora International . Edhe pse ballkone saj të dal në Adriatik , e drejtë në frontin e tij ne spiunuar një e sapo rinovuar xhevahir jelek - xhepi,Bologna ( për një çmim të tretë ) , i cili është vetëm duke pranuar mysafirët e saj të parë dhe nga tarracë të cilit ne mund të hap drejtë mbi breg të detit . Pra, atë natë , ne të ha drekë në kafene bregdetar e Bolonjes . Ne lënë zgjedhjen tonë të pjatave - çdo gjë që është kapur atë pasdite - te ri kamerier anglisht- folëse , një nga rezultatet e studentëve të universitetit të etur për të provoni në gjuhën e amerikanëve "reale". Ne nuk jemi të zhgënjyer . Siç kemi parë dy burra të vjetër mbështjell në darkën e tyre nga plazhi në para nesh , pjatë gjellë shfaqet pas - carpaccio feta thinly i oktapod marinuar në vaj ulliri amtare , një tas të madh steaming e midhje të freskëta dhe një pjatën e redfish që ne të gjithë i pjekur në skarë lehtësisht fileto .

Ushqim deti është sigurishtushqimi i zgjedhjes, dhe tënesërmen , ashtu si ne punojmë rrugën tonë poshtë bregut drejt spirancë jugore të Rivierës së në Sarandë , ne fluturojmë kafenetë e kaluara vogël bregdet interspersed me plazhe të veshur me lounges shezlong dhe cadra ngjyra plazh - të gjithë në masë të madhe boshe në ditët e hershme të verës . Ne jemi të etur për të arritur Sarandën që nga një orë e gjysmë jashtë qytetit ështëTrashëgimisë Botërore të UNESCO-s i Butrintit , të cilit ruhet impeccably ose restauruar mbetet span më shumë se 2.500 vjet . Kaluar rreshtin e pemëve të ullirit dhe një shekullit të 16- sahatkullës , e ndërtuar nga venedikasit , të cilët pastaj sundoi Adriatikun , për të shmangur sulmet osmane , ne pengohemi në një 3 - shekullit I para Krishtit Greke teatri . Spirals qytet tutje nga atje si ajo ndryshoi duart për romakët , që e ka ndërtuar banja publike dhe vila katër shekuj më vonë . Ne qëndrojmë në atë që do të kishte qenë faza e teatrit qendër , gruaja ime aktore duke vështruar lart në frikë në atë që mund të ketë qenë një audiencë mirënjohëse .

Kjo pasdite , kthehet ne Sarande , ne pengohemi në një faqe tjetër e lashtë - Mosaica , një 5 - shekullit kompleks Sinagoga që dikur ishteqendra e një bashkësie të lulëzuar çifute , duke përfshirë një yeshiva . Nga atje , kjo është një shëtitje të shkurtër poshtë për të Boardwalk pemë palme pika konkrete që erërat përgjatëbeachfront , u rreshtuan me awnings verdhë dhe kafenetë lezetshëm.

Ne të kthehet në Tiranë me anë të brendshme malore , duke ndaluar jashtë në Gjirokastër , një Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s të cilit i mrekullueshëm gur shtëpitë datojnë 200 vjet . Ne fillojmë me qytezës hilltop . Si ne thes kokat tona në qeli të burgut të lashta prej guri, të përdorura më së fundmi nga Hoxhës policisë sekrete komuniste , ne pengohet mbi një gruaje amerikane me origjinë shqiptare , babai i të cilit vetë kishte qenë i burgosur këtu për gati katër dekada për të qenë një kërcënim për shtetin. Së bashku ne shëtitje nëpër kështjellës , duke dalë më në fund në një kodrinë të vogël me bar kuHulk nga një trajner Luftës II Botërore - cilësisë së mirë Amerikane jet është pushimi . Një aeroplan spiun amerikan solli poshtë nga forcat ajrore shqiptare ishtehistori në atë kohë. E vërteta është më shumë i zakonshëm : ai i zhvilluar probleme motor , u detyrua të ulej në një aeroport aty pranë, u kap dhe pastajlirohet piloti shpejt.

Titull " në shtëpi ", hasim disa rrugë të vërtetë sfiduese në procesin e duke u rindërtuar ose dëshpërimisht nevojë për punë. Pra, ka dy zgjedhje për vizitorët. Prisni vetëm disa vjet deri sa është e qetë me vela - nga fund-te fund - me çmime të ndeshjes. Ose vizitoni tani, kur ka ende për t'u zbuluar gems për një këngë .

Nëse ju shkoni

Getting atje : Ju mund të fluturojnë në kryeqytet, në Tiranë , dhe të marrësh me qira një makinë (Ka trena dhe autobusë , por ata janë dhimbje të ngadaltë ) . Avis , Hertz dhe Eurocar gjithë veprojnë atje. Ju gjithashtu mund të fluturojnë në ishullin grek të Korfuzit dhe për të marrë një traget hydrofoil në Sarandë ( një 30 -minuta udhëtim ), e cila , në varësi të kohë të vitit, varion nga 25 $ në 40 $ çdo mënyrë . Ka edhe tragete që marrin dy makina dhe udhëtarët nga Brindisi , Itali, në Vlorë , edhe pse vajtje-ardhje nga kostot e makinave më shumë se $ 400, krahasuar me mezi $ 100 për një pasagjer , kështu që ju jeni më të mirë jashtë me qera makinën në anën shqiptare .

Shumica e qyteteve bregdetare janë mjaft kompakt që ju lehtë mund të ecin nga fundi në fund , por taksitë janë gjithashtu në dispozicion dhe një udhëtim nga qyteti poshtë bregut në një bistro bregdetar është më pak se $ 10 . Sigurohuni që ju keni faturat vogla që pak mund të ndryshoni prerje të mëdha .

Ku për të qëndruar : Nëse ju jeni duke qëndruar për një javë ose më shumë , ju mund të dëshironi të bëni bazën tuaj në një nga qindra apartamente që përballen Adriatikun . Kompanitë Homes Festa likeRent kemi apartamente që variojnë nga 30 $ në ditë në 900 $ në javë në varësi të madhësisë dhe të sezonit, me ulje deri në 25 % për javë të shumta në sezonin e ulët . Për hotele , provoni International Vlorës, ku një të dyfishtë me një pamje oqean shkon nga $ 80 në $ 120. Vogël , rinovuar kohët e fundit Hotel Bologna është gjysmaçmimi . Për një ujdi të vërtetë , provoni Hotel Paradise Beach , 10 milje në jug të Vlorës , për për $ 27 deri në 55 $ një natë . Aty pranë , në Hotel Sunny Beach , një dhomë të familjes me frigorifer që fle katër është $ 80 Në sezonin e lartë ($ në 20 në sezonin off ) në ditë , ose $ 33 a dita kur një ndëshkim nga muaj. Është e vështirë për të librit në një paraprakisht për ndonjë, por hotelet e lartë , pasi shumë prej tyre nuk kanë një faqe interneti . Por të gjitha janë familje të drejtuar dhe në qoftë se ata nuk mund të akomoduar ju , ata do të ligët mbi prapa për të gjetur ju një vend të ngjashëm të afërt. Në Sarandë ,Hotel Butrinti , në $ 90 deri $ 120 një natë , është vetëm nëpër rrugë nga një plazh dhe disa kafene bukuroshe beachside . Kjo është brenda në këmbë largësi të lehtë të qendrës së qytetit dhe ka një pamje të mrekullueshme nëpër gji në Korfuz nga ballkonet në shumicën e dhomave të saj, të cilat janë të vogla .

Ku për të ngrënë : Vetëm për ndonjë vend së bashku një plazh ka kapur peshk të freskët dhe butak . Për pjesën më të madhe, të qëndrojnë larg nga dhoma ngrënie hotelit të cilat janë të shtrenjta me shërbimin njolla . Përjashtim ështëkafe e mrekullueshme beachfront i Bolonjës Hotel ne Vlore ku ushqim deti të freskëta ështërendi i ditës. Rreth 12 kilometra poshtë rrugës bregdetit nga Vlora eshterestorant Ibiza , ku një vakt i kallamar , oktapod , molusqe , midhje dhe domate të freskëta ndjekur me krem ​​shtëpi akull kanelle me shpenzimet luleshtrydhe të freskëta rreth 25 $ për tre. Majë të një kodre me pamje Sarandën dhe portin e saj është eshekullit të 16- Kalaja e Lëkurësi me një bar / restorant i mrekullueshëm , ku gjatë shërbimit sezonit të lartë është jashtë në tarracë e gjërë me pamje nga fshat dhe Adriatik shumë më poshtë. Nuk ju mund të festës mbi ushqim deti dhe mish i pjekur në skarë për $ 10 - 15 $ për person . Ndikimi italian në rajon është mjaft e qartë dhe nuk janë nyje pica lart dhe poshtëbregdetit . Zgjidhni një në plazh me pamje një pamje të bukur të Adriatikut , ashtu si Limani piceri në frontin e Hotel Butrintit . Kore e hollë me toppings të freskëta shkon për më pak se $ 10 për një byrek madhe që i shërben dy ose tre orekset shëndetshme.

SARANDA, Albania -- Nestled in the remote eastern corner of the Adriatic, where it joins the Ionian Sea, is a 125-mile stretch of beachfront real estate unlike most others in the world. This little-known edge of Europe is called the Albanian Riviera. It differs sharply from its counterparts, the French and Italian Rivieras, by its cost — a week there could give you barely a few hours in its snazzier, snootier namesakes.
Certainly there are other vacation beach fronts along the brilliant blue waters of the Adriatic: the increasingly popular Dalmatian Coast of Croatia, for example. But few visitors uncover the beauty and simplicity of Albania, which at one time was Europe's most thuggish communist gulag but is now America's most slavishly devoted ally on the continent.
While the Albanian seaside scenery is quite extraordinary, above all the area is cheap — easily one-tenth the cost of its French and Italian counterparts and half the cost of the Croatian coast.


Seafood, caught that very morning, is served at beachfront cafes and grilled to perfection before your eyes for less than $8 per person. Fresh fruits and vegetables, grown in roadside fields, are for sale at stands for pennies. In the hills behind the charming little coastal villages are towns that date back to Greek and Roman times.
My wife, Pamela, and I begin our trip from the north in the capital, Tirana, an hour's drive east of Durrës and work our way down the coast. Durrës is effectively Albania's Marseilles, a thriving commercial container-seaport. Boats have been landing here since at least the seventh century BC. The Roman imprint is still visible in a mini-coliseum built to entertain those ancient colonizers. The Amfiteatri, at barely a third the size of Rome's Coliseum, is a pocket-sized replica uncovered only in 1966. Today, modern apartments surround it.
Pamela rushes down into the grottoes, with me in tow, arriving in a series of "green rooms" for the Roman gladiators, who could see through tiny slit windows up into the arena where they'd shortly emerge before 15,000 cheering, bloodthirsty fans. It's a chilling experience in more ways than one, and a relief from the 80-degree heat above ground.
Once we pull out of town headed south, we get our first real taste of the coast and its beachfront. Much like Nice or some other Riviera towns, there are stretches where new apartments face the sea (and go for less than $100,000). They're lined with sand-and-pebble beaches.
To the left, we spot the first of thousands of small domed, concrete pillboxes set into the hills. They're among the few visible legacies of Enver Hoxha, the paranoid communist dictator, who'd counted on them to repel invasions from the sea that he saw as imminent. Other similar legacies remain. Embedded in the rocky hills lining the tiny inlet of Porto Palermo halfway down the coast are two deep tunnels — safe havens for the Albanian submarine fleet.
We make nightfall at the town of Vlora, mid-point of the coast and check into the Hotel Vlora International. Although its balconies overlook the Adriatic, right in front of it we spy a newly renovated vest-pocket jewel, the Bologna (for a third the price), which is just accepting its first guests and from whose terrace we can step right onto the seashore. So that night, we dine at the Bologna's seaside café. We leave our choice of dishes — whatever has been caught that afternoon — to the young English-speaking waiter, one of scores of college students eager to try out the language on "real" Americans. We're not disappointed. As we watch two old men reel in their dinner from the beach in front of us, dish after dish appears — thinly sliced carpaccio of octopus marinated in native olive oil, a huge steaming bowl of fresh mussels and a platter of whole grilled redfish that we easily fillet.
Seafood is certainly the food of choice, and the next day, as we work our way down the coast toward the Riviera's southern anchor at Saranda, we fly past tiny seafront cafes interspersed with beaches lined with chaise lounges and colorful beach umbrellas — all largely empty in the early summer days. We're eager to reach Saranda since a half hour outside of town is the UNESCO World Heritage site of Butrint, whose impeccably preserved or restored remains span more than 2,500 years. Past the row of olive trees and a 16th-century watch tower, built by the Venetians, who then ruled the Adriatic, to ward off Ottoman attacks, we stumble into a 3rd-century B.C. Greek theater. The town spirals outward from there as it changed hands to the Romans, who built bathhouses and villas four centuries later. We stand at what would have been the theater's center stage, my actress wife gazing up in awe at what might have been an appreciative audience.
That afternoon, back in Saranda, we stumble on another ancient site — Mosaica, a 5th-century synagogue complex that was once the center of a thriving Jewish community, including a Yeshiva. From there, it's a short stroll down to the palm tree-dotted concrete boardwalk that winds along the beachfront, lined with yellow awnings and delightful cafes.
We return to Tirana through the mountainous interior, stopping off in Gjirokastra, another UNESCO World Heritage site whose striking stone homes date back 200 years. We begin with the hilltop citadel. As we poke our heads into ancient stone prison cells, used most recently by Hoxha's communist secret police, we stumble upon an American woman of Albanian origin, whose father himself had been imprisoned here for nearly four decades for being a threat to the state. Together we stroll through the castle, emerging finally on a small grassy knoll where the hulk of a World War II-vintage American jet trainer is resting. An American spy plane brought down by the Albanian air force was the story at the time. The truth is more mundane: it developed engine trouble, was forced to land at a nearby airfield, was then seized and the pilot quickly released.
Heading "home," we encounter some truly challenging roads in the process of being rebuilt or desperately needing work. So there are two choices for visitors. Wait just a few years until it's smooth-sailing from end-to-end with prices to match. Or visit now when there are still gems to be uncovered for a song.
If you go
Getting there: You can fly into the capital, Tirana, and rent a car (there are trains and buses but they are painfully slow). Avis, Hertz and Eurocar all operate there. You can also fly into the Greek island of Corfu and take a hydrofoil ferry to Saranda (a 30-minute trip) which, depending on the time of year, ranges from $25 to $40 each way. There are also ferries that take both cars and passengers from Brindisi, Italy, to Vlora, though round-trip by car costs more than $400, compared with barely $100 for a passenger, so you're better off renting the car on the Albanian side.
Most of the coastal towns are sufficiently compact that you can easily walk from end to end, but taxis are also available and a trip from town down the coast to a seaside bistro is less than $10. Make sure you have small bills since few can change large denominations.
Where to stay: If you are staying for a week or more, you may want to make your base in one of the hundreds of apartments that face the Adriatic. Companies likeRent Holiday Homes have apartments ranging from $30 a day to $900 a week depending on the size and the season, with discounts as high as 25% for multiple weeks in low season. For hotels, try the Vlora International where a double with an ocean view ranges from $80 to $120. The smaller, recently renovated Hotel Bologna is half the price. For a real bargain, try the Hotel Paradise Beach, 10 miles south of Vlora, for for $27 to $55 a night. Nearby, at the Sunny Beach Hotel, a family room with fridge that sleeps four is $80 in high season ($20 in off season) per day, or $33 a day when booked by the month. It's difficult to book in an advance for any but the top hotels, since many don't have a website. But all are family-run and if they can't accommodate you, they will lean over backwards to find you a congenial spot nearby. In Saranda, the Hotel Butrinti, at $90 to $120 a night, is just across the road from a beach and some lovely beachside cafes. It's within easy walking distance of the town center and has a magnificent view across the bay to Corfu from the balconies in most of its rooms, which are small.
Where to eat: Just about any place along a beach has fresh-caught fish and shellfish. For the most part, stay away from the hotel dining rooms which are expensive with spotty service. The exception is the wonderful beachfront café of the Hotel Bologna in Vlora where fresh seafood is the order of the day. About 12 miles down the coast road from Vlora is the Ibiza restaurant where a meal of squid, octopus, clams, mussels and fresh tomatoes followed with homemade cinnamon ice cream with fresh strawberries costs about $25 for three. Atop a hill overlooking Saranda and its harbor is the 16th-century Castle of Lëkurësi with a marvelous bar/restaurant, where during the high season service is out on the spacious terrace overlooking the countryside and the Adriatic far below. There you can feast on seafood and grilled meat for $10-$15 a person. The Italian influence in the region is quite clear and there are pizza joints up and down the coast. Choose one on the beach overlooking a beautiful view of the Adriatic, like the Pizzeria Limani in front of the Butrinti Hotel. Thin crust with fresh toppings goes for less than $10 for an enormous pie that serves two or three healthy appetites.
For more information:albaniantourism.com

Search

Translate