04 agosto 2014

Mediat Serbe Mondo.rs: Në Shqipëri si ne Majemi , por me çmime më të lira se fqinjet tane.

...

03 Gusht 2014 - 20:57

BEOGRAD - Në një shkrim në agjencinë serbe të lajmeve Mondo.rs, thuhet se në bazë të disa anketave që kanë bërë me disa turistë serbë, kanë marrë mendime shumë pozitive për pushimet e kaluara në Shqipëri.


Përveç plazhit, ky vend ofron edhe një jetë nate solide. Shëtitorja është e stërmbushur, që sipas serbëve që kanë vizituar bregdetin shqiptar është më e bukur se në Budvë, pasi muzika nuk është e lartë.

Një tjetër detaj mbresëlënës, sipas këtyre anketave, është edhe sjellja e vendasve,  të cilët cilësohen se  janë shumë të këndshëm dhe mikpritës. Gjithashtu përmenden edhe fakti që thuajse të gjithë dinë anglisht duke e bërë më të lehtë komunikimin.

plazh

Një natë në një hotel me tre yje kushton nga 30 deri në 40 euro për dy persona. Dhomat janë të pastra, janë komentet e të anketuarve të kësaj agjencie.

varke

Përmenden edhe atraksionet turistike siç është kompleksi historik i Butrintit dhe kështjellave, por edhe çmimet, që krahasohen me ato në Beogradit.

butrint

Të gjitha objektet janë të reja. Për shembull në Ksamil, në vitin 2010 kishte vetëm një hotel, ndërsa tani janë mbi 30, njësoj edhe në Sarandë. ‘Sikur të jeni në Majemi”, komentojnë turistët, sipas Mondo.rs.

Interneti Wireless është i aksessueshëm pothuajse kudo, në plazh, restauronte, hotele, dhe me shpejtësi të kënaqshme

plazh


Në përshkrimin agjencisë serbe bregdeti shqiptar përshkruhet si i mbushur me objekte të reja për turistë si hotele, apartamente, restorante dhe shumë prej tyre janë edhe në shitje. Gjithashtu në këtë artikull shkruhet se çmimi për një metër katror fillon nga 550 euro dhe për ata me pamje nga deti 900 euro për metë katror.

Një tjetër krahasim bëhet edhe me turistët që vizitojnë bregdetin shqiptar ku thuhet se përbërja e turistëve është e ndryshme, shumica e turistëve janë vendas, pastaj grekë, maqedonas dhe kosovarë, por ka edhe serbë, të cilët janë me të vërtetë të rrallë.

Po ashtu thuhet se femrat nuk do të ndjehen në siklet ndoshta si në Egjipt, të cilat notojnë me kostume banje, ndërsa shumica e grave të tjera janë të mbuluara plotësisht.

Për agjencinë serbe vija bregdetare e Shqipërisë është ideale për turistët me fëmijë, më shumë se sa për të rinjtë në kërkim të një nate jashtë.

aksesore

Çmimet e lira janë një tjetër pikë ku kjo agjenci ka ndaluar duke i kushtuar një rëndësi të veçantë. Sipas mondo.rs çmimet janë të ndryshme në varësi të restorantit apo kafenesë që ju do të zgjidhni. Darka për dy persona bashkë me pijet kushton rreth 14 euro dhe nëse do dëshironit edhe një ëmbëlsirë do iu kushtonte 15 euro.

Sigurisht që mund të shkojë shumë më lirë nëse frekuentohen “fast food-et” thuhet më tej në përshkrim.

Redaksia Online
(a.h/shqiptarja.com) - See more at: http://www.shqiptarja.com/Aktualitet/2731/mediat-serbe-n--shqip-ri-si-n--majemi-por-me--mime-m--t--lira-230865.html#sthash.kknPCs12.dpuf


U Albaniji kao u Majamiju!

Autor: 
Ako su vam dosadili Grčka, Crna Gora, Turska, da li ste razmišljali o letovanju u Albaniji? Razgovarali smo sa našim turistima koji su tamo proveli nekoliko dana ovog leta i evo šta smo sve saznali.
albanija, letovanje, more, plažeFoto: Mondo/ Mladen Maoduš
Noćenje sa doručkom u hotelima sa tri zvezdice je od 30 do 40 evra, i to za dve osobe. Sobe su čiste, svakodnevno dolazi spremačica, a posteljina se menja svaki dan.
Albanska obala je krcata novim objektima za turiste - hotelima, apartmanima, restoranima... a mnogi od njih su na prodaju. Cene apartmana su od 550 evra po kvadratu i to za one sa pogledom na more. Ekskluzivniji stanovi u novim zgradama na obali su oko 900 evra po kvadratu.
Optši utisak od 1 do 10:
Kulturni, rekreativni i slični sadržaji: 2 (sem Butrinta, i tu i tamo neke tvrđave, nema šta da se vidi); smeštaj: 10 (odnos kvaliteta i cene); plaže: 10; cene: 9; (niže nego bilo gde, ali u buticima i sličnim radnjama u centru su uglavnom kao u Beogradu); infrastruktura: 4; ljubaznost: 8, klopa: milion!
 Skoro svi smeštajni objekti su novi, a najstraiji je izgrađen pre najviše pet godina. Na primer u Ksamilu, gradiću istočno od Sarande, 2010. godine postojao je jedan hotel, a sada ih ima preko 30! Slično je i u Sarandi. "Kao da ste u Majamiju", komentar je jednog turiste.
Bežični internet je dostupan svuda, bukvalno: na svakoj plaži i u restoranu, hotelu… i sasvim zadovoljavajuće brzine.
Komaraca nema!
Osim kupanja, ta mesta nude solidan noćni provod. Šetališta su krcata, a ono što je bolje nego u Budvi, na primer, je muzika koja nije preglasna.
Sastav turista je raznolik, tako da se devojke neće osećati neprijatno, kao možda u Egiptu, što se kupaju u kupaćim kostimima pored većine drugih žena koje su skroz pokrivene.
Kad smo već kod plaža, čiste su, negde šljunak, negde pesak. Ulaz se uglavnom ne plaća, a često ni laželjka, niti suncobrani. Guževe nema.
Albanska obala je za idealna za turiste sa decom, više nego za mlade željne noćnog provoda. Najviše je domaćih turista, zatim Grka, Kosovara i Makedonaca. Ima i Srba, ali su zaista retki.
Kako stići
Do Sarande, na primer, se može doći iz Crne Gore - od Tirane preko Đirokastre ili od Tirane preko Vlore, uz more. Iz Grčke preko Janjine, nekih 105 km preko brda, a postoji oko 30 km puta koji je uzan, opasan i vodi preko planine, zatim od Igumenice do Sarande starim putem 45 km, gde je potrebno preći more. Najlakše je ići avionom do Krfa, pa pola sata trajektom do luke, koja je u centru Sarande. Ipak, bez automobila ili makar mopeda (koje možete iznajmiti) je teško biti u Sarandi.
 Inače, svi oni nisu neki "punišići", već malo ispod srednje klase, oni koji znaju da će za svoj novac ovde dobiti daleko više nego u nekom drugom letovalištu. Utisak je i kao da je većina došla u sopstvenoj režiji, a ne organizovano preko neke turističke agencije.
Cene su raznolike, zavise od toga koliko je restoran ili kafić koji ste odabrali, ekskluzivan. Grčka salata, koju ovde uglavnom zovu “seoska”, košta oko 1,7 evra. Večera za dvoje od koje se obeznaniš, sa pićem, je oko 14 evra, a sa kolačima, koje ne možeš da sabiješ u sebe, do 15 evra.
Naravno, može se proći i daleko jeftinije, u raznim ‘fast food’ restorančićima, burekdžinicama i pekarama. Tako šniclu možete da pojedete i za 2 evra. Njihovi domaći proizvodi u prodavnicama su jeftini. Čuveni alkohol - Skenderbeg, košta nešto manje od pet evra za flašu. Možete naći i dosta proizvoda iz Srbije i ostalih bivših jugoslovenski republika. Lekovi su uglavnom slovenački i bosanski, a mleko je “kravica”, grisine “Pardon”, ulje “Sunce”. Za ljubitelje čokolade - “Milka” od 300 grama je dva i po evra.
Inače, ne računajte na neki poseban šoping. Ne postoje lanci velikih marketa, nema tržnih centara.
Ne računajte ni na muzeje, kulturno-istorijske spomenike i slično. Ima toga, ali ne u izobilju. Priroda je prelepa, mir i tišina, idealno je za pravi odmor.
albanija, letovanje, more, plažeFoto: Mondo/ Mladen Maoduš
Ako ste pušač, ne briniite - upozorenja o zabrani postoje, ali ih niko ne ferma dva posto, čak ni u hotelskim sobama.
Engleski jezik znaju gotovo svi, ali ako im se obratite na albanskom, makar samo jednom rečju, oduševiće se.
"Svi su ljubazni, mada se mi nismo baš hvalili odakle smo. Nismo imali ni probleme sa automobilom na kojem su BG tablice. Tipično albansko 'mikpritje' ili gostoprimstvo, doživeli smo kad smo pokupovali pola knjižare, pa nam je čikica poklonio nekih još pet knjiga", kažu naši sagovornici.
http://mondo.rs/a715141/Magazin/Travel/U-Albaniji-kao-u-Majamiju.html

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate