25 marzo 2013

Ecje pergjate Grykes se Murdharit (monument natyre) 23/3/2013


Gryka e Murdharit ndodhet në verilindje të qytezës së Krrabës. I ndodhur vetëm 45 minuta larg Tiranës, ky park natyror është një destinacion i përkryer për hiking dhe pikinik. Është e formuar nga shkëmbinj gëlqerorë nga përroi homonim, degë e Erzenit. Gryka është e gjatë rreth 1 km, e thellë dhe e gjërë rreth 40 metra, duke marr trajtën e një kanioni mbreslënës. E përbërë me guva dhe shpella karstike të vogla, gryka e Murdharit është një eksosistem i gjithi për tu zbuluar.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate