19 settembre 2012

Per nje fundjave alternative nga aktivitetet e zakonshme shqiperia ofron dhe sportin e "Bushcraft" sporti që të bashkon me natyrën


Bushcrafti është mënyra ku shpirti mund të gjejë ekuilibrin e humbur me natyrën. Për shkak të stilit të jetës po ndodh që njeriu të shkëputet gjithmonë e më shumë nga natyra.

Po te shikojme rreth nesh do hasim gjithmon ne situata jete te ngjashme, te udhëtosh neper vende turistike ka bukurit e saja por te gjithe mundohen qe te ofrojne sherbime sa me komode e relaksuese per pushuesit. Mos valle kjo situate po na con ne dembelisem, ne pritje qe dikush te bej per ju?.

Dikur loznim me lojra te krijuara nga vete ne ku dhe te krijosh ishte pjese e kesaj loje, sot femijet e shekullit te ri nuk dine tjeter vetem ti prishin sa me shpejte lojrat e sapo blera. Sporti i Bushcraft eshte nje forme e re turizmi qe po sheh nje interes te larte nga njerzit e qytetit, ku pas nje jave te lodhshme e kaos nuk kerkojne gje tjeter vec se te relaksohen dhe te shijone natyren me bukurite, rreziqet dhe adrenalinen qe ajo i ofron. Kohet e fundit shqiperia eshte duke konstatuar me numrin e larte te turisteve qe e vizitojne per thjeshtesin dhe egersin qe koha ka lene mbi te, ku njerzimi nuk ka arritur akoma te ve dore ne menyre negative duke e prishur apo perdorur ate per arsye ekonomike. I pa punuar apo pa rruge Shqiperia ka bukurin e saj, te con qe ta ekspolorosh dhe ta jetosh ate hap pas hapi duke mos ditur se cfare do te gjesh mbas atyre pemeve, kodrave apo maleve. Dine vetem historite apo gojethenat qe shtrihen si nje pelhure ne keto troje .....

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate