07 settembre 2012

Korçë, zbulohet një vendbanim romak

Korçë, zbulohet një vendbanim romakKORCE 07 Shtator 2012 - 14:11- Ekspedita shqiptaro-franceze zbuloi një vendbanim romak në fshatin Pocestë të Korçës. Mësohet se arkeologët kanë zbuluar gjurmë qeramike dhe peshore tezgjahu.

Gjithashtu janë zbuluar enë qeramike vendase dhe të importuara nga Roma.

Momentalisht nuk ka shumë të dhëna rreth këtij zbulimi të rëndësishëm, por pritet që ekspertët të japin detaje rreth vendbanimit të lashtë.

(er.nu/BalkanWeb)

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate