14 luglio 2014

Lezhë, zbulohet një urë 900-vjeçare në Komunën Kallmet


Lezhë, zbulohet një urë 900-vjeçare në Komunën KallmetLEZHË-Një urë 900- vjeçare është zbuluar në fshatin Rrabosht në Komunën Kallmet.

Specialistët e monumenteve kanë konfirmuar se ura i përket viteve 1100. Ura e zbuluar njihet nga banorët si “Ura e Plakut Gjon”. “E dinim që kjo urë ekzistonte, ajo ishte e mbuluar me ferra dhe shkurre”- kanë deklaruar banorët.

(a.n/BalkanWeb) http://www.balkanweb.com/kultur%C3%AB/2691/lezhe-zbulohet-nje-ure-900-vjecare-ne-komunen-kallmet-200283.html

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate