22 luglio 2014

Dallgët “mposhtin” Kalanë e Skëndërbeut në Rodon

Dikur ishte simbol krenarie, ndërsa sot është mbuluar nga pluhuri i harresës.

Fjala është për kalanë e Skëndërbeut në Kepin e Rodonit, në të cilën ai vendosi edhe kurorë, e cila si pasojë e mungesës së kujdesit nga ana instancave përkatëse dhe faktorit kohë, ka humbur shumë nga identiteti i saj.

kalaja

kalaja

Dallgët e detit po e fitojnë betejën përballë mureve të kalasë, të cilët çdo ditë e më shumë po gërryhen.

Pavarësisht problematikës që mbart, kjo kala vizitohet çdo ditë nga shumë turistë, por rruga që të çon në këtë destinacion nuk plotëson as kushtet minimale.

Turistët i bëjnë apel Drejtorisë së Monumenteve të Kulturës të kthejë sytë nga ky objekt historik.

kalaja

kalaja

Redaksia Online
(Shqiptarja.com)
 - See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/fotoreportazh--dallget-mposhtin-kalane-e-skenderbeut-ne-rodon-228136.html#sthash.N6zXjC8C.dpuf

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate