14 novembre 2013

Itali, studentët shqiptarë protestë në Milano kundër armëve kimike


MILANO 14 Nentor 2013 - 21:12
Studentët dhe emigrantët shqiptarë në Milano të Italisë i janë bashkuar protestave kundër demontimit të armëve kimikë siriane në vendin tonë.

Potestuesit, numri i të cileve ishte relativisht i lartë, me pankarata në duar ku shkruhej: "Jo armëve kimike në Shqipëri" u grumbulluan fillimisht në sheshin“Corduzio”, ndërsa më pas u nisen drejt konsullatës shqiptare në Milano.

Gjatë takimit me konsullin protestuesit i kërkuan atij t'i tranmetojë qeverisë Rama apelin e studentëve dhe emigrantëve shqiptarë kundër importimit të armëve kimike në vendin tonë.

Studentet në fjalën e tyre theksuan se protesta do vazhdojë edhe në ditët në vijim në varësi të vendimit të kryeministrit Rama lidhur me armët kimike.

Redaksia Online
(mag/shqiptarja.com)
 - See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/itali-studentet-shqiptare-proteste-ne-milano-kunder-armeve-kimike-187038.html#sthash.w7nua90J.dpuf

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate