29 novembre 2013

“Festë aziatike” me Flamurin e Pavarësisë shqiptare në majën e Dajtit Një ditë në malin pranë Tiranës

29 nëntor 2013 18:36
Te shumte kane qene qytetaret e Tiranes, qe kete te premte, kane shfrytezuar motin me diell, pushimin dhe boren e Dajtit, per te ndryshuar rutinen e perditshme. Mes tyre kamera e ABC News, ka fiksuar nje grup aziatikesh, qe festonin me simbolet kombetare shqiptare.
E kane marre “Dajtin” ne kembe me qellimin qe ne 29 nentor te ngrene flamurin ne kete lartesi. 
Simbolika i jep vlere festes se ketij grupi alpinistesh. 
Simbolet kombetare shqiptare i mbajne aziatiket. Festojne njesoj si vendasit, pavaresisht se me cfare emri e “pagezojne” festimin... 
Te tjere kane perfituar nga dita e pushimit. 
Bora i ka mbledhur ne “Dajt”.
Dikush zgjedh te beje nje xhiro me kale, nje tjeter te beje babagjyshin prej debore. 

Sfidojne kushtet atmosferike dhe momentet i fiksojne ne foto. 
Pas disa oreve te kendshme larg zhurmes se Tiranes, kthehen, per te rinisur ritualin kryeqytetas.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate