09 gennaio 2014

Gjirokastër, shembet fasada e shtëpisë së Hadërajve, rrezikohen banesat e tjera

Gjirokastër, shembet fasada e shtëpisë së Hadërajve, rrezikohen banesat e tjera
08 Janar 2014 - 09:52
GJIRKASTËR-Një pjesë e shtëpisë së Hadërajve e shpallur Monument Kulture është shembur gjatë orëve të para të mëngjesit duke rrezikuar dhe banesat pranë. Ngjarja ndodhi në qytetin e gurtë të Gjirokastrës ku shembja ka ndodhur në fasadën perëndimore të shtëpisë 200-vjeçare e shpallur monument kulture, kategoria II. Mënyra sesi është shembur fasada ka rrezikuar seriozisht ekzistencën e këtij objekti 200 vjeçar, si dhe jetën e banorëve të lagjes “11 Janari” në Gjirokastër.

Shkaqet e shembjes ende janë të panjohura, por fatkeqësisht ky objekt është braktisur për vitesh në pronarët. “Godina trekatëshe e stilit mesjetar thuajse është amortizuar plotësisht. Prej pesë vitesh, kjo banesë është braktisur nga qiraxhinjtë e shumtë, ndërsa një vit më parë ky objekt u përfshi nga zjarri.

(d.b/BalkanWeb)http://www.balkanweb.com/kultur%C3%AB/2691/gjirokaster-shembet-fasada-e-shtepise-se-haderajve-rrezikohen-banesat-e-tjera-166652.html

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate