04 maggio 2012

Artikuj te vjeter mbi ekspedita dhe sbulime ne shqiperi 2008-2009

Rikonstruktohet kisha e ‘Shën Mërisë’ në Elbasan

6 Tetor, 2009
Kisha Ortodokse Autoqefale "Shën Maria" në qendër të kalasë së qytetit të Elbasanit, është rikostruktuar tërësisht me një fond prej 12 milion lekësh, akorduar nga Instituti i Monumenteve të Kulturës. Kisha e stilit bizantin, ndërtimi i së cilës mendohet se daton në vitin 1656, ës... [Lexo me shume...]

Ismail Kadare: Shtëpisë së lindjes i jepet dora e fundit

6 Tetor, 2009
Projekti për kthimin në identitet të shtëpisë së gurtë në qytetin e Gjirokastrës në cilën ka lindur shkrimtari Ismail Kadare është përfshirë në masterplanin restaurues të UNESCO-s, që po zbatohet aktualisht në qytetin e gurtë. Faza e dytë e punimeve për kthimin në identitet t�... [Lexo me shume...]

Hadrianopolis – Justinianopolis: të rejat

24 Gusht, 2009
Rezultatet e ekspeditës së katërt arkeologjike në qytetin antik, tashmë me dy emra Hadrianopol- Justinianopol kanë tejkaluar pritshmëritë. Të paktën këtë deklarojnë jo vetëm arkeologët, por edhe drejtuesit e institucioneve të arkeologjisë dhe trashëgimisë kulturore në vend. Në p... [Lexo me shume...]

Do te ringjallim Adrianopolisin mes rrenojave

25 Maj, 2009
Nje projekt i iniciuar se fundi nga pala shqiptare dhe ajo italiane, synon kthimin e rrenojave arkeologjike te qytetit antik te Adrianopolit ne rrethin e Gjirokastres ne nje qender terheqese per grupet e vizitoreve, kryesisht ne drejtim te turizmit kulturor. Projekti vazhdim i nismave te meparshme t... [Lexo me shume...]

Shqiperia, sekreti i udhetareve me canta shpine per 2009-en

28 Prill, 2009
Pyet ndonjerin dhe kerko te te jape listen e destinacioneve "parajse" dhe Shqiperia eshte padyshim nje nga vendet qe do te shfaqet. Por ndersa bej gati bagazhet dhe vesh shapkat e plazhit per te shkuar ne nje vend turistik me det, shkronja "P" e parajses eshte vetem nje nga menyrat per te pershkuar ... [Lexo me shume...]

Thethi dhe Alpet Shqiptare ne Gjermani

7 Mars, 2009
Kush planifikon te shtegtoje neper Alpet e Shqiperise duhet te marre me vete edhe nje pale kepuce rezerve. Nuk ka ende nje treg qe te permbushe interesat e posacme te turizmit malor. Ne Shkoder jo e jo, por as ne Tirane, thote Christof Zindel. Zvicerani 62-vjecar vete i ka prishur disa pale kepuce n... [Lexo me shume...]

Mrekullite e heshtura ndodhen ne Voskopoje

5 Nentor, 2008
“Sikstina e Ballkanit” i Maximilien Durand-it paraqitet në Shqipëri. Piktura murale e Shën Thanasit të Voskopojës, punuar nga Zografët në stilin post-bizantin, dëshmon shijet e një qytetërimi të hershëm dhe multikulturor dikur. “Sixtine Des Balkans”, libri mbi afresket e kishës ... [Lexo me shume...]

Riviera e Jonit te kalter

14 Tetor, 2008
Fshatra dhe plazhe që fshehin perla nën gjarpërimin e rrugëve. Pushime të paharruara, eksplorime në vende të mrekullueshme dhe qetësi në zona thuajse të paprekura. Nga Palasa në Dhërmi, Qeparo e deri në Bunec, shijoni çfarë ofron jugu këtë verëShtëpi e madhe e diellit, detit dhe m... [Lexo me shume...]

Ne Puke, legjenda e Shpelles se Kaurit

17 Shtator, 2008
Mbi të tatëpjetën "thikë" që zbret në brigjet e Liqenit të Komanit në Pukë, ndodhet një prej shpellave më të vecanta në Shqipëri, për sa i përket historisë së saj. Ndonëse vetëm 40 minuta larg nga qyteti verior i Pukës, Shpella e Kaurit ishte thuajse e panjohur për banorët e z... [Lexo me shume...]

Projekt per shpetimin e mozaikut te Linit

17 Shtator, 2008
Instituti i Monumenteve të Kulturës po përgatit një projekt- ndërhyrje në mozaikun e Linit, Pogradec. I njohur si një nga më të veçantët në ndërtimin e tij, mozaiku, i cili daton që në kohën e Justinianit, prej disa vitesh është në gjendje të mjerueshme. Përkujdesi për të ësh... [Lexo me shume...]

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate