22 maggio 2012

Liqenet e Lurës "Albania" dhe bukuritë e tyre piktoreske


Liqenet e Lurës dhe bukuritë e tyre piktoreske

luraLura eshte nje nga fshatrat me te vjeter te Shqiperise dhe ndodhet ne pjesen lindore te malit “Kurora e Lures”. Aty ndodhen 14 liqene akullnajore dhe natyrore qe ofrojne nje ambjent te pershtatshem per te kaluar pushimet dhe nje mjedis shume piktoresk. Nga liqenet me sierfaqe me te madhe permendim : “ Liqeni i Madh me 32 hektare, Liqeni i Pishave me 13 hektare, Liqenin e zi me 8 hektare, Liqeni i Luleve, etj”.lura1
Gjate stines se dimrit keto ujera mbulohen nga akulli, malet te ngrene humorin me freskine e tyre, te bejne me energjike dhe me te frymezuar, kalimi neper gryka, lendina me arome bimesh, neper liqenet natyrore dhe brigjet e lumenjve, e bejne kete ambjent shume perrallor. Shume turiste te huaj dhe shqiptare e vizitojne kete perle te maleve te Shqiperise. Maja e Kurores ndodhet 2121m e larte dhe ofron nje sere pamjesh te bukura si : malet pertej kufirit Skerteci, Korabi, Sokoli, malet e Hasit, etj; me pas mund te shihen malet e Mirdites dhe Shkodres, madje arrihet te shihet edhe bregdeti i Durresit.lura2
Fillimsht arrin te shikosh shkembin Guri i Neshtes qe ndodhet ne mbi 1800m lartesi, me pas, nje pas nje vijne liqenet e mrekullueshme  te Lures rradhazi. Keto liqene sipas gojedhenave te shumta kane dhe veti kurative specifike. Liqenet kryesisht rrethohen nga lendinat e gjelbra, nga pisha te larta, nga uji i kristalte dhe i kulluar, nga lulet shumengjyreshe me aromen e tyre te mrekulllueshme, etj. Pamjet qe te ofrojne keto liqene jane magjepsese. Ne to ka dhe shume histori qe e tregojne kalaja e Skenderbeut dhe zbulimet arkeologjike.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate