22 maggio 2012

Gjirokastra, qyteti i gurte e rrugicat me kalldrëme ne djepin e UNESCO-s

Gjirokastra, e rrugicat me kalldrëme ne djepin e kulturës shqiptare. 

gjirokasGjirokastra eshte nje qytet ne jug te Shqiperise, qe ne vitin 2005 eshte perfshire ne listen e Trashegimise Boterore te UNESCO-s. Eshte nje qytet historik dhe vendoset mbi shpatet e lugines se lumit Drino, ka peisazh te mrekullueshem dhe kufizohet nga male te larta.
Njihet si “Qyteti i nje mije shkalleve” dhe karakterizohet nga shtepite e stilit otoman me cati te gurta, me ballkone prej druri dhe me rruge kalldremi. Kalaja historike e Gjirokastres ndodhet ne maje te nje kodre. Gjirokastra ka nje te kaluar te trazuar dhe ka qene nje qender per pushtuesit fashiste italiane.gjrokast
gjirokatserHistoria e bukur e saj ka frymezuar shume artiste te krijojne poezi, kenge, tregime, etj. Ky qytet i gurte njihet sepse eshte nje qender e zhvillimit te turizmit ne trashegimine kulturore. Ne rrugicat me kalldreme jane tregjet tradicionale qe presin kalimtaret per t’i kthyer prapa ne kohe. Me pas eshte kalaja e mrekullueshme e shek te XIII qe te kujton kohen e sunduesve mesjetare dhe kohet e komunizmit. Po ashtu shume shtepi karakteristike jane kthyer ne bujtina per te mirepritur udhetaret dhe eshte nje qytet shume mikprites.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate