09 maggio 2012

02 Maj 2012 Ditet e turizmit ne Sarande – udhetim studimor i studenteve te EUFTQyteti i Sarandes mirepriti ne ditet e Turizmit ne datat 27-29 prill qindra qytetare, miq e te ftuar nga vendi dhe jashte tij si nga Korfuzi, Kosova, Gjilani, Suhareka, Greqia, Italia etj.
Festa e Midhjes ne ditet e Turizmit kishte si organizatore Bashkine Sarande, me kryetar z. Stefan Cipa, e cila kishte ftuar te ishin pjese e ketij evenimenti bizneset, shoqatat, strukturat turiske, strukturat e sherbimeve ku ofrohej kulinaria e midhjes etj, ne nje panair kushtuar kesaj feste me stendat e ekspozuara ne shetitoren e qytetit me produkte te secilit biznes i ardhur nga cdo vend.
Nderkohe, nuk ka munguar edhe ftesa per pjesemarrjen e Universitetit Europian per Turizmin, si i vetmi universitet qe i dedikohet arsimimit ne fushen e turizmit ku u ekspozuan edhe vlerat e tij.
Festa nisi me koncertin tek bar–lulishte “Butrinti”, per t’u shtrire pergjate shetitores se qytetit ne panairin e bizneseve dhe kulinarise. Kryetari i Bashkise se Sarandes, Stefan Çipa, i shoqeruar edhe nga te ftuarit e veçante te qytetit bregdetar ne kete feste te re, kaluan stende me stende dhe pershendeten te pjesemarresit.
Pjesemarja dhe bashkepunimi me Bashkite e qyteteve eshte nje promovim shume i mire i vlerave te Universitetit Europian per Turizmin. Ky universitet, udhehequr nga pedagoget Elton Napoloni, Brikena Tolli dhe Olivera Kulla me me nje grup studentesh moren pjese ne kete udhetim studimor ku perveç qytetit te Sarandes do te vizitonin edhe disa struktura turistike.
Universiteti Europian per Turizmin kishte te rezervuar nje stende ku u promovua aktiviteti i tij ne fushen e mesidhenies, eventet kulturore e shkecore ne fushen e turizmit. Stenda ishte e hapur per te gjithe qytetaret qe paten mundesi te vizitonin panairin, dhe e veçanta e kesaj pjesemarrjeje ishte fakti se promovimi i Universitetit u be nga vet studentet.
Udhetimi u shoqerua edhe me nje praktike studimore ku u vizituan njesi akomoduese, restorante pika turistike si dhe atraksione te rendesishme kulturore dhe historike te rivieres shqiptare si: ne Rivieren Joniane: Llogara, Dhermi, Himare, Borsh, Qeparo, Palase, Vuno, Ksamil, Butrint, Pema e thate, Kalaja e Ali Pashe Tepelenes, Kalaja e Lekuresit, Rrepet e Karrahaxhit, Syri i Kalter etj.
U vizituan gjithashtu njesite akomoduese: Hotel Bar – Restorant Paradise, Kompleksi Turistik Llogara, Drymades Beach, Rapos Resort, Ekuador Pub etj.
Studentet te cilet moren pjese ne kete sipermarrje e cila do te jete ne vazhdimesi jane: Igli Bardhi, Gentian Uliu, Anxhela Tito, Bekim Selami, Fejzi Hyseni, Floria Gjikondi, Edmond Sterku, Endri Mema, Rubin Bulku, Kristin Lulaj, Elgert Morina.

Ky prezantim pati nje efekt pozitiv pasi, kryetari i Bashkise se Sarandes z. Stefan Cipa dhe kryetari i Bashkise Lushnje z. Fatos Tushe, na kerkuan nje bashkepunim ne interes dypalesh.

Udhetimi gjithashtu pati nje rendesi shume te madhe per vete studentet te cilet promovuan jo vetem Universitetin e tyre, por edhe vezhguan nga afer vlerat historike, kulturore, natyrore te Rivieres Shqiptare.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate