09 ottobre 2013

Te shijosh lartesit e majave shqiptare ne Ngjitje e malit te Nemerckes, (maja e Drites) 2485 m HIKING With HighAlbania me 12/10/2013

Event Date: 12 Tetor 2013 / 13 Tetor 2013
Dita e pare
Nisja nga Tirana ne oren 7.00 am  si gjithmone mbrapa pallatit te Kongreseve  tek Play Bar. Tek Pilo Lala do te bejme nje pushim te shkurter per te ngrene ose pire dicka. Me pas do te vazhdojme per ne Gjirokaster. Ne Gjirokaster do te ndalojme per nje pushim te shkurter. Me tej do te vazhdojme per te shkuar ne Zagori. Rruges do te shkeputemi pak per te pare kishen e Laboves ne fshatin e  Laboves. Mbas vizites tek kisha do te vazhdojme per ne Polican dhe me tej per ne Sopik. Ne Sopik do te ngreme edhe kampin tone. Me vone rreth zjarrit do te konsumojme edhe ushqimet tona.
Dita e dyte
Heret ne mengjes do te nisemi per te pushtuar majen me te larte te malit te Nemerckes majen e Drites, 2485 m. E gjithe ecja do te shkoje rreth 8-9 h me nje disnivel 1400 m. Mbas mberritjes ne kamp do te mbledhim cadrat dhe do te behemi gati per tu kthyer ne Tirane. Ne Gjirokaster do te bejme nje pushim te shkurter per te pire ose ngrene dicka. Gjithashtu nese do te nevojitet do te bejme nje pushim tjeter ne Fier. Mberritja ne Tirane do te jete vone ne darke.
Cmimi: 4500 L/person (transport,fjetja ne cadra dhe guida)
Ps: Ky aktivitet eshte i pershtatshem vetem per njerez qe kane ekperience ne mal qe do te thote te kene ngjitur te pakten disa male mbi 2000 m. Duke qene qe temperaturat po bien merrni veshje te pershtatshme. Gjithashtu merrni me vete ushqim te mjaftueshem per darken e dites se pare si dhe per ne mal, uje (shishe) etj. Mos harroni pajisjet per kamping dhe per ecje si : sleepinbag,shtroje,kepuce mali, shkopinjte e ecjes etj.
Faleminderit!

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate