06 giugno 2012

Borshi, një copëz nga Riviera Shqiptare Arsyet pse në axhendën e pushimeve dhe turizmit duhet të jetë Borshi


Speciale
Borshi, një copëz nga Riviera Shqiptare
Arsyet pse në axhendën e pushimeve dhe turizmit duhet të jetë Borshi
04 qershor 2012 17:02
Javët e para të majit me ditët e ngrohta plot diell na kanë bërë të harrojmë shumë shpejt ditët e ftohta dimërore.

Tashme janë të shumtë ata qe jane duke planifikuar fundjavat prane bregetit apo se ku do të kalojë pushimet verore.

Kamera e Abc News sjell 3 arsyet pse në axhendën e pushuesve vendas dhe turistëve të huaj të futet edhe Borshi.

Borshi i përket pjesës së Rivierës së Poshtme, dhe në rrugën e Bregut vjen pas Qeparoit.

Me një vijë bregdetare 5.4 km, bregdeti I Borshit është një ndër gjiret më të bukur dhe më të mëdhenj të detit jon.

Natyra është treguar mjaft bujare me Borshin apo Meandrian siç quhej në kohët e hershme.

Në Borsh asgjë nuk mungon, bregdet mahnitës, plazhe të pastra zallorë me det të kristaltë; klimë malore dhe e pasur me kafshë dhe shpezë të egra, histori dhe kulture, gjurmët e së cilës i gjen prej shekullit të katërt të para erës sonë.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate