02 maggio 2012

Shqiperia Bota nenujore, The underwater world albania

Zgjidhni nje Relikt ne Harte
Gjiri i Vlores fsheh relike te shumta te anijeve italiane me nje rendesi te vecante historike, te cilat jane fundosur gjate Luftes se Pare dhe te Dyte Boterore, lokalizimi dhe identifikimi i tyre merr rendesi shkencore per te dyja vendet.
Zbulimi i ketyre veprave eshte nje pasuri nenujore me vlera te medha per vete qytetin e Vlores.
Ne baze te te dhenave historike, duke qene se, pjesa qe prej ishullit te Sazanit dhe deri ne afersi te Vlores, prane Zvernecit ishte minuar me qellim qe forcat gjermane mos te hynin ne gji, forcat e ushtrise italiane kishin lene te hapur vetem ngushticen mes Karaburunit dhe Sazanit e lene per te kaluar mjetet ujore italiane Anija Re Umberto, si pasoje e goditjes me nje mine nga nje anije gjermane rreth ores 10.00 te mengjesit te dates 4 dhjetor te vitit 1915 eshte ndare ne dy pjese, pozicion ne te cilen eshte gjetur dhe sot.
Sipas ekipit arkeologjik ne te jane mbytur rreth 60 persona. Pas marrjes se sinjalit per mbytjen e anijes, nga Italia eshte nisur anija tjeter luftarake Intrepido, e cila ka takuar ne te njejtin minim dhe eshte mbytur rreth ores 17.00. Sipas arkeologeve, ne kete anija jane mbytur 5 marinare te cilet ndodheshin ne anije.
 http://www.akt.gov.al/akt/nenuje.php?lang=1

1 commento:

  1. nese do te klikojne te gjithe do te kuptojne se cfare fsheh ne vetvete ad. dhe joni.
    Bravo per punen arkeologjise nenujore
    ne jemi mbi e nen det

    RispondiElimina

Search

Translate