04 maggio 2012

Mbi Turismin eksperti flet, artikuj te vitit 2008-2009

Po Turizmi, ç’faj ka?

14 Shtator, 2009
Komente nxitur nga shkrimi “TURIZMI SHQIPTAR, NJE ILUZION TEJMASE I USHQYER” i z. Adri Nurellari datë 12/09/2009 Nuk mund të rrija pa reaguar ndaj artikullit të z. Nurellari mbi turizmin, sepse megjithëse pajtohem më shumë nga kritikat që në atë shkrim bëhen për fenomene negative të ... [Lexo me shume...]

Hadrianopolis – Justinianopolis: të rejat

24 Gusht, 2009
Rezultatet e ekspeditës së katërt arkeologjike në qytetin antik, tashmë me dy emra Hadrianopol- Justinianopol kanë tejkaluar pritshmëritë. Të paktën këtë deklarojnë jo vetëm arkeologët, por edhe drejtuesit e institucioneve të arkeologjisë dhe trashëgimisë kulturore në vend. Në p... [Lexo me shume...]

Merret në fshehtësi vendimi për Parkun Eolik të Karaburunit

7 Korrik, 2009
Pak javë përpara zgjedhjeve kyçe për Shqipërinë, qeveria ka miratuar në heshtje ndërtimin e atij që ndoshta mund të jetë parku eolik (për energjinë me anë të erës) më i madh në Europë, një projekt për të cilin ambientalistët kanë paralajmëruar se mund të shkatërrojë një ... [Lexo me shume...]

Shtepia e gurte e Zekateve, e ardhmja e turizmit kulturor

7 Korrik, 2009
Gjate sezonit turistik te kesaj vere, shtepia e gurte e Zekateve ne qytetin e Gjirokastres synon te kthehet ne nje qender te vecante te promovimit te turizmit kulturor. Fale zbatimit te nje projekti te vecante ne lidhje me instalimin e nje sistemi modern ndricimi, tashme vlerat arkitektonike dhe nde... [Lexo me shume...]

Turizmi apo industria?

16 Qershor, 2009
Turizmi apo industria? Nga Kliton Gërxhani, President i Shoqatës Shqiptare të Turizmit (ATA) Në këtë kohë fushate elektorale, një nga çështjet që ka filluar të diskutohet pavarësisht se jo shumë qartësisht, është edhe modeli i zhvillimit ekonomik të vendit. Meqë shumë parametra t... [Lexo me shume...]

Do te ringjallim Adrianopolisin mes rrenojave

25 Maj, 2009
Nje projekt i iniciuar se fundi nga pala shqiptare dhe ajo italiane, synon kthimin e rrenojave arkeologjike te qytetit antik te Adrianopolit ne rrethin e Gjirokastres ne nje qender terheqese per grupet e vizitoreve, kryesisht ne drejtim te turizmit kulturor. Projekti vazhdim i nismave te meparshme t... [Lexo me shume...]

Pazar dhe carshi, traditat ballkanike ne Shqiperi

5 Nentor, 2008
Pazar dhe çarshi, një hapësirë e hapur, një tjetër e mbuluar, që prej fillimit të erës otomane kur modeli erdhi nga Lindja e Mesme në Ballkan dhe u ngrit një traditë. Sot disa qytete të mëdha e kanë transformuar, në të tjera, i ngjajnë nga ndërhyrjet pa kriter, kaut balash. Një s... [Lexo me shume...]

Turizmi kulturor

28 Shtator, 2008
Diversiteti i pasurise kulturore europiane dhe dinamizmi i krijimit artistik paraqesin deshmi te rendesishme, ose le t themi, themelore te qyteterimeve te "identitetit europian". Pasuria kulturore perkufizon identitetin e nje bashkesie njerezore dhe perben nje resurs te çmuar i cili per vete natyre... [Lexo me shume...]

Kultura dhe ndikimi i Turizmit

16 Gusht, 2008
Shqiptaret kane qene gjithmone njerez krenare. Shoqeria perendimore akoma nuk i ka ndikuar ne menyre te pakthyeshme ata, duke qene se jane shume tradicionale dhe krenare per vendin e tyre. Shqiptaret jane shume krenare dhe mburren me te kaluaren e tyre te lavdishme si psh me Iliret te cilet jane dhe... [Lexo me shume...]

Ndikimi i Turizmit ne ekonomi

11 Gusht, 2008
Turizmi eshte nje industri relativisht e re ne Shqiperi, me nje te kaluar te varfer dhe te ndare kryesisht ne 3 shtresa: ne ate te kampeve te femijeve, ku jo te gjithe femijet kishin te drejte te pushonin; ne ate te punetoreve dhe ne ate te drejtuesve partiake e politike. Eshte relativisht e re dhe ... [Lexo me shume...]

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate