15 marzo 2014

Patoku,Albania Natyra dhe vendi turistik qe nuk duhet lene pa vizituar ne 2014

Foto te bera me 14/3/2014 nga fotografi i HoteleriTurizemAlbania &Albania Tourism Low-Cost per tju sygjeruar ku mund te kaloni nje dite relaksuese me diell dhe nje dreke me baze peshku te fresket te zones. Coordinata: 41°37′34″N 19°35′33″E 
Një tabelë me emrin Patok, ndanë superstradës Tiranë-Lezhë ne kilometrin e 38-te po te niseni nga tirana sapo te kaloni uren merni daljen dhe 7 km do ju ndajne nga ish plazhin e vjeter, ne nje rruge krejtesishte te shtruar dhe me nje pamje mahnitese e cila do ju kujtonte rrugen qe pershkohet me makine per te shkuar ne Venezia. Tani aty vetëm mund të hash ndonjë drekë me baze peshku te fresket dhe si ambientalist ti kënaqesh natyres...
Patoku, një nga plazhet më të bukura të brezave të viteve ’60, ’70 por sot Në Patok në fakt, lumi i Matit ka ndryshuar shumë mjedisin. Nga devijimi i tij, i gjithë vendi është kthyer në kënetë dhe uji i ka marrë dhe po i merr shumë tokës. Askush nga njerëzit, që kanë pasur dikur nostalgji, tani nuk e njeh më dot Patokun. Laguna e Patokut është një nga pjesët e Ultësirës Perëndimore të hapësirës mesdhetare të bregdetit shqiptar në Adriatik, pak më poshtë se Perëndimi i qytetit të Lezhës. Tashmë, e lëshuar krejt nën pushtetin e dy derdhjeve të Drojës dhe Matit 


Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate