10 luglio 2012

Velipoja, rekord turistësh ne plazhet e velipojes 2012 ndersa strukturat hoteliere jane te rezervuaraVelipoja, rekord turistësh 10/07/2012 Velipioja është këtë vit plazhi i preferuar i turistëve kosovarë. Ditën e diel sipas autoritetëve të komunës 120 mijë persona kanë shkuar në këtë plazh ndërsa hotelet janë plot.

Turistet kosovare po i largohen Durresit per shkak te ujit te ndotur duke frekuentuar masivisht Velipojen qe ofron 12 kilometra plazh te pademtuar nga ndertimet pa kriter. Megjithate kosovaret kane verejtje per rrugen.

Brezi i reres ne Velipoje eshte 300 metra dhe ne te s'ka ndertime. Hapesirat e gjelbra jane shtuar dhe ndryshimi eshte shume i madh.

Kryetari i Komunes thote se kapacitetet hoteliere nuk po e perballojne dot fluksin e madh.

Velipoja i ngjason nje bregedi te virgjer ende te pa zbuluar nga guida turistike rera dhe uji i detit mjaft i paster i japin kesaj zone jo vetem vlera te ralla turistike por dhe kurative. Vitin e kaluar plazhi i Velipojes nga Ministria e Mjedisit eshte shpallur plazhi me i paster ne bregdetin shqiptar e kjo mbase esht

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate