19 luglio 2012

Pushime ne "Carku Guesthouse" ndodhet ne Theth ne veri te Alpeve shqiptareVillage House Carku, Shkoder, Albania 
Rreth Familjes Carku
Dormitory, Carku guesthouse, Travel Theth Albania Alps Familja jonë përbëhet nga Nona moshës, Mehill djali i saj dhe bashkëshortja e tij Valbona dhe daugthers saj vizitues. 300 vjet më parë njerëzit e parë filluan të lëvizin në Theth, dhe 72 vjet më parë shtëpia e familjes sonë u krijua.

Familja jonë është e përkushtuar për të bërë të mirë dhe më i shijshëm shtëpi produkte të qumështit, mjaltë, bukë, mish, dhe për të shërbyer mysafirët tanë një shumëllojshmëri të ngrënies rajonale tradicionale.

Village guesthouse Carku Theth Tethi Albania Alps

Kjo është e zakonshme për të hequr këpucët para se të hyjnë në shtëpitë në veri. Që nga temperaturat mund të merrni të ftohtë, ne rekomandojmë sjellë një palë çorape të ngrohta apo pantofla të veshin në vend të këpucë, ndërsa në brendësi të bujtinë. Një triko mirë apo xhaketë është gjithashtu e këshillueshme.

Organizata të ndryshme të zhvillimit, të tilla si Organizata Gjermane për Bashkëpunim Teknik, kanë punuar me familjet nikoqire fushë të tilla si e jona për të sjellë guesthouses tona deri në standard. Ndërsa udhëtarët duhet të mbani në mend se këto janë shumë modest, i thjeshtë, dhe mjedise fshatar shtëpi familjare, ata do të jenë të kënaqur për të gjetur se ne do të sigurojë një të rehatshme qëndrimit, të paharrueshëm.

Village guesthouse Carku Theth Tethi Albania visitor viewShtëpi për mysafirë ynë, fshati shtëpi Carku, ndodhet në Theth, një zonë të bukur që të përkryer tregon se si njeriu ka arritur grevë një ekuilibër me natyrën, pavarësisht kushteve të jetesës ashpra.

Fshati House Carku ishte i pari për të hapur është për të vizitorëve gjatë fund të viteve nëntëdhjetë, kur projektet e para turizmit të komunitetit janë të vendosura jashtë. Shtëpi për mysafirë jonë u bë një vend takimi ku malësorët e tjerë të fituar përvojë dhe vizionin. Me shembullin tonë dhe duke treguar se përpjekjet tona ne jemi në gjendje të tregojë për komunitetin e potencialit të madh që ata kanë për të ofruar. Një vizitë fshatin Carku shtëpisë është një punëtori e vërtetë për turizmin e qëndrueshëm.

Gjatë qëndrimit tuaj këtu Mosha Nona do rinumërim histori interesante e fëmijëve të saj, burrat rritur tani dhe gra, për të mundësuar që të fitojë një kuptim më të mirë të rolit të familjes tonë në komunitetin lokal.

Village guesthouse Carku Theth Tethi Albania Shtëpi familjare të drejtuar ynë fshat, e bërë prej guri të fortë dhe pika të trasha e pisha të shëndetshme nuhatje, është një shtëpi të ngrohtë dhe të këndshëm për ju për të qëndruar. Ne jemi të vendosur Theth, një fshat i rrethuar nga male dhe pamje të bukur të larmishme, të përsosur për shëtitje dhe aktivitete të tjera në natyrë.
Fshati House Carku është afër për të kaluar si dele dhe Pass T'thores.Fluksi i mysafirëve, vizitorët, dhe 'shënon' që vijnë dhe shkojnë gjatë ditëve të verës e zënë të ju lejojnë të përjetojnë traditat lokale shoqërore.

Ne jemi në kërkim foreward për të përshëndetur ju në shtëpinë tonë dhe ju treguar natyrën e bukur dhe kulturën lokale. Ndjehen të lirë për të marrë një turne virtual me foto galerinë tonë. Ai është i vëmendshëm për të në librin e parë kështu që ne kemi kohë për t'u përgatitur gjithçka me komoditetin tuaj në mendje!

 General Photos

Standard
Dormitory, Carku guesthouse, Travel Theth Albania AlpsDormitory, Carku guesthouse, Travel Theth Albania AlpsDormitory, Carku guesthouse, Travel Theth Albania Alps
Të dy dhoma te bollshme ftuar shtëpi për mysafirë Carku shfaqur thjeshtë por efektive arkitekturën e saj tradicionale. Ato janë të vendosura në katin e dytë, në majë të një shkallë karakteristike të brendshëm, pjesë e të cilit është i pushtuar nga një strehim të bibliotekës mbresëlënëse në shtëpi të gjithë klasikët e letërsisë shqiptare.

Guests janë kërkuar për të shqyrtuar kompleksin bujqësore, si bujqësia është jetesa kryesore e popullatës lokale. Pas të gjitha, ata do të jenë ndarë të njëjtin oborr me dy lopë, një viç, 13 pule dhe gjashtë dele që i përkasin zonjë, Mosha Nona!

Të gjitha produktet e qumështit, perimet, mishi dhe bukë janë shtëpi nën syrin vigjilent Nona mosha, por janë të përpunuara në kuzhinë, e cila është fushë e grave rinjve. Ngrënie Carkus është një përvojë të vërtetë të shëndetshëm. Ndërsa Mehill bën që të gjithë në dhomën e ngrënies merr të paktën një gotë plot me raki, muzgu i energjisë elektrike të tensionit të ulët Theth jep një atmosferë të ngrohtë komod në të cilën tregime ndahen, një pas tjetrës.

Shtepia e Mehill Carkut, Theth Gjecaj, shtepia e dyte pasi zbret Qafen e Thores, ngjitur me ish Kampin.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate