21 dicembre 2012

Bashkia Pogradec merr çmimin e turizmit shqiptar për vitin 2012

Bashkia Pogradec merr çmimin e turizmit shqiptar për vitin 2012POGRADEC-21 Dhjetor 2012 - 11:42Bashkia e qytetit të Pogradecit është nderuar me çmimin e Turizmit Shqiptar për vitin 2012 nga Ministria e Turizmit, Kulturës, Rinisë dhe Sporteve, që e shpërndan këtë çmim për të katërtin vit rradhazi. 

Ministri Aldo Bumçi i ka dorëzuar çmimin kryetarit të Bashkisë Pogradec, Artan Shkëmbi, me motivacion: “Pritësit dhe 
Presidenti i Shoqatës së Turizmit Shqiptar, Enver Mehmeti, vuri në dukje punën dhe përpjekjet e vazhdueshme të bashkisë Pogradec për përmirësimin e infrastrukturës dhe për të krijuar në qytet mjedise dhe resorte tërheqëse turistike. 

Sipas Shkëmbit, Pogradeci, me rrethinat e tij përgjatë bregut të Liqenit të Ohrit, është kthyer sot në një destinacion të madh turistik, jo vetëm për vizitorë e pushues nga vendi, por edhe nga bota, të cilët përpos klimës së shëndetshme që gjejnë në këtë qytet gjatë verës, ndiejnë edhe mikpritjen me turizmin familjar, kuzhinën tradicionale dhe burimet e pasura kulturore që ofrohen për pushuesit edhe gjatë periudhës së dimrit. 

(d.b/BalkanWeb)

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate