04 aprile 2014

Vlore, hapesirat publike ne plazhe pa ndarje, ka ende papasterti


..

NGA JEROLA ZIAJ


04 Prill 2014 - 20:33

VLORE- Ndonëse edhe pak javë na ndajnë nga çelja e sezonit turistik në Vlorë, njësitë vendore ende nuk kanë nisur procedurat zyrtare për ndarjen e hapësirave publike dhe ato që shfrytëzohen nga bizneset në plazhe. Plazhet nga ana tjetër nuk janë gati të presin pushuesit, pasi rëra nuk është pluguar, ndërsa vija bregdetare është e ndotur nga mbetjet.

 
Është ende e paqarte se si do të procedohet nga njësitë vendore me hapësirat publike në plazhe.
 
Në bazë të ligjit për pushtetin vendor vetëm 60 % e hapësirave përgjatë vijës bregdetare ishin me akses publik dhe 40% me leje të përkohshme shfrytëzimi nga operatorët turistikë. Por ky raport, prej vitesh nuk i përmbahet dispozitave ligjore.
 
Njësitë vendore nuk kane nisur ende nga puna për pastrimin e plazhit.

Redaksia Online
(e.s/shqiptarja.com)
 - See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/vlor--hap-sirat-publike-n--plazhe-pa-ndarje-ka-ende-papast-rti-208355.html#sthash.XPlQlV7b.dpuf

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate