28 gennaio 2013

Pershkrim fantastik,devolli djepi qe perkundi devollinjte,.ne imagjinaten e viteve….


Pershkrim fantastik Refimet e nje femije amerikane
……DEVOLLI , SIMBOLI I PUNES E I MENCURISE,..
……DJEPI QE PERKUNDI DEVOLLINJTE …
……NE IMAGJINATEN E VITEVE …
‘ Dhe ky plis ngahere ish i forte , shkoi ne Evrope,brodhi ne Azi ,
por kudo,nga floket gjer ne thonjte, mbeti Devolli….. ” Dritero Agolli …
Pershkrim fantastik,Devolli djepi qe perkundi devollinjte,.ne imagjinaten e viteve….Qe nga Orlando ne Dizni World ,Florida, kryeqyteti i botes per femijet,keshtu e therasin, me lodrat e me mrekullite e bukura,qe mua me pelqen shume,e ku veme shpesh se e kemi shume afer , si ne Bushgarden,parqete shumte me lodra per femije si dhe plazhet shume te bukur,qe s’kane te krahasuar Clearwterbeach,St’Pitersburgs,Fortdesota,Siesta Key ne Sarasota,Venecia,Naples,Miami nje gjigand siti me plazhet e famshem me gratacielat qe takojne qiellin, Key West kepi i Florides ,Daitona qyteti shume i njohur per garat e makinave,St’Augustini nje nder qytetet me te vjetra ne amerike i zbuluar nga Kolombi,me pelqejne pishinat e shumta qe une i kam shume qejf,si gjyshi.
…. Jam nje vajze amerikane, me prinder me origjine shiptare,nga Devolli, Shqiperi dhe nga ishujt e Greqise,kam lindur ne nje maternitet- spital ne SHBA.
Nuk i harroj asnjehere njerezit e mij ,te babes e te mames,kushurinjte e gjyshit e te nenes qe jane te shumte,nuk i mbaj mend te gjithe emrat,kam shoqet time shqiptare si dhe american friends.
….. Ku s’kemi qene ne Boston ne Masachuset. Boston qe me pelqen si nje qytet Europian,ne New York ne shume vende se ai eshte kryeqyteti i Botes jo vetem i amerikes per bukurite te pakrahasueshme,per Manhaten, me ato billdinjgje qe cajne qiellin me qindra kate,me Statujen e Lirise Emparian state ,Times square per New Year,Rokefeller plazza, e te tjera vende,me lagjet e famshme si Broklinin, Kuins, Bronx,Astorian Longijlenden Staten Island ku jeton Ida tezja ime qe e dua shume dhe e kam si shoqen time ashtu meremi vesh me njera tjetren,me ato stadiume gjigande e te tjera
Kemi shkuar ne Atlantik citi ne New Jersi ne kazinot e Atlantik Citi ,ne Washington DC,kryeqytetin e USA,ne Sauth Korolina ne Myrtelbeach me plazhetet e bukura me shume lojna per femije e me minigolfe, ne Tenesi me vende hjstorike e piktoreska,andej nga California ne Los Angelos,ne Holywood,atje ku jane edhe pllakat e artisteve me famose ne bote , ne trotuar,midis tyre edhe te artisteve te devollit,Xhon e Xhim Belushit,ne shume muzeume. Ne ne Kaliforni ne Disny land qe edhe ky eshte si nje perralle per ne femijet, dhene qytete te tjera te Californise si ne Sancramento, ne Sandiego ne kufij me Meksiken e pataj ne Las Vegas,ne hotelet e casinot me lluksoset ne bote e te tjera. Ne Teksas nje shtet lluksos me qytetet e tij terinj e modern,ne Alabama ne malet e saj turistike e te tjera. …Ku s’kemi vajtur deri tani por nje vend qe me kapelqyer pa mase ,”amazin”, i vecante eshte Bilishti,Devolli ne Albania,Europe..
* * * Pasi lame pas Athinen e vjeter e te re ,me gjthe ato bukurira manihtese me skluptura te panumurta te kultures e te historise se lashte ,morem trenin per te udhetuer drejt veriut te Greqise,ne Selenik edhe ky nje qytet port me nje shtrirje te vecante gjeografike ne detin Egje ku ne ndejtem dhe e vizituam,vendet me te bukura. Gjate rruges ne tren u njohem dhe u miqesuam me nje familje shqiptare qe edhe keta do te vinin ne Shqiperi por do te qendroni edhe disa dite me shume ne kete qytet se kishin njerezit e tyre te aferme.
….E vecanta tjeter qe une s’e ndjeva shume udhetimin e gjate me tren,ishte se u miqesova dhe e bera friend ,vajzen e tyre gati moshatare me mua.Nuk e patem te veshtire komunikimin,se qe te dyja flisnin edhe anglisht,se ajo e kish mesuar ne shkolle ne Greqi,pervec greqishtes.Por me shume flisnin ne gjuhen e nenes si i thone ne shqip,gjuhen e bukur si mjalti,shqipen.
E ngateronim ca e gjysma- gjysma se ajo e kish harruar ca,ndersa une mezi e mesoja ta flisja me gramatike,pasi tani po e mesoj me abetare edhe ta shkruaj.U kenaqa ato dite me shoqken time,se dhe prinderit i kishin frendly,na i dhane e adresen ,qe kur te shkonim ne Shqiperi t’i vinin per vizite ,ishin nga Vlora… ….Supriza me e madhe per mua ishte hyrja ne vendin e panjohur,por shume te bukur e te vecante,Albania e cila qe shkruar ne nje tabele te madhe e ne sfond ishte flamuri shqiptar,qe une e kam vizatuat gjthe ato here,e cila qendronte ne hyrje te doganes te Kapeshtices.Ne na shoqerenonin te afermit tane ,te cilet erdhen na moren qe ne Selenik,me nje foristrade si i thoni ju ketu ne europe.Ruges u njoha me nje vajze tjeter shqiptare,Aden,qe e kisha pare ne shume fotografi,e cila ishe my casen,kushurira ime..Megjthese ishte me madhe se une ajo pershtaej me mua ishte shume e dashur e shpesh here me thoshte ti je shqiptare si ne ,nuk dallohesh se je amerikane ,vetem se anglishten e flet perfekt,ne e flasim me akcent british…
………Bilishti…..,nje dritare e stolisur,nje qytet i vogel,por i madh per mua qe ne pamjet e para e magjepse me beri per vete me ate vieu,pamje karaktreistike ne reze te nje mali te ulet e qe pastaj hapej ne nje lugine te mrekullueshme ,ne nje fushe te madhe qe qe rrethohej anembane si me kurore me ca male ,qe njgjasnin si muret e nje keshtjelle. Une po flas ship e nena me gjyshin kane qejf,e i thone miqve e shokeve qe ajo,mbesa, e flet mire shipen,bile ate gjuhen e vjeter te shqipes ne devoll. . E dini,. qe gjuhen e pare qe mesova te flas eshte gjuha e bukur shqipe, E flisnja lirishem tani qe po riteme e kam me veshtire se flasim shume anglisht ngadonjehere i ngateroj mbaresat e fjaleve. Qeshte nena, gajaseshin se qeshuri kur perdorja une ca fjale te vjetra shqipe ,si” ma nxore mbi perce” apo ” t’u mbyllte e mendjes “‘ te tjera,qe une s’ja dija shume kuptimin atehere por dija kur ta perdorja. Gjyshi me mori e nje abetare shqip qe une te di ta lexoj e e ta shkruaj ate,Mua me vjen mire mire qe shume femije te shqiptareve e flasin shqipen si une e me mire,se une e miks ca here me anglishten,ju e shihni dhe kur e shkruaj me shume,,une jam praud,krenare qe flas ate e gjuhe te tjera si greqisht,spanjisht.Ndersa kur rekord une flas edhe shqip edhe angisht qe te me degjojne e te me kuptoje te tjeret.Kemi qene ne shume vede me prinderit e me grandparents,ku s’kemishkuar ,ne te gjitha vendet e bukura te Amerikes Kemi qene e ne Europe,me pelqen te shkoj per vit ne Shiperi e ne Greqi ato jane vende te preferuara per mua.Por une do t’ju tregoj per nje udhetim qe beme ,pas shume vitesh vjetesh…ne Shqiperi,ishte pervjetori shekullor i ditelindjes te Dritero Agollit,, ………por nje pershkrim pas shume vitesh,…. por fantastik……..jo te tipit te Zhyln Verne,si ai shpie fantazime ne thellesite e oqeanve e te hapesirave galaktike, ….por nje imagjinate sa me origjinale e jetesore,….per DEVOLLIN ,..***
Ne udhetimin tim me shoqeronte,nje djale i madh me tipare burerore dhe i pamshem,kusheriri im me i dashur,por me i madh se une Diellori,qe jeton ne Amerike qe njihemi qysh kur ishim te vegjel,,nje shkencetar i ri,shqiptaro-amerikan, asistent profesor ne Universitetin e Los Anxhelos ,i cili qe i ftuar nga akademija e shkencave te Shqiperise e nga disa Universitete,per te dhene leksione ne audoditore,pervec atyre qe jepte ne internet ne online,per “Anti- teorite e Ajshtanit,per pavdeksine e njeriut,neprmjet injktimit te nje qelize gjenetike, te ADN,se e te tjera. Ndersa une isha e ftuar nga organizatoret e shfaqjes “Miss Albania”,si perzantuese bashke me nje regjizor te ri italian me origjine shqiptare,arbereshe,pas isha “Miss runing up e Miss America”,si dhe do te beja prezantimin e librit tim te dyte me teme per Shqiperine,edhe botim ne shqip nga atoritetet vendase.Prap do te hynim nga dogana e Kapeshtices.
Por…cdo gje krejt ndryshe,si kur vija per here te pare,megjithese kishin kaluar shume vite .Nje pamje dinjitoze,ne vend te tabeles si me pare,nje obelisk i madh prej mermeri,me nje pllake skulpturore me figura e emra,e ne maje ca germa kapitale me drita qe lexohej ALBANIA. e me tutje poshte saj nje tabele me emblemen shume te bukur, Devolli -Bilisht
Autostrada me bordura anash dhe e zgjeruar,ndersa anash nje pamje virtuoze nga te dy anet e ruges per ne qytetin e Bilishtit,vila,restorante,te rethuar nga kodrat me drure frutore e dekorative. Hyrja ne Bilisht me mahniti me ato pak billdinjgje te larte si qytetet e medhaja,te rrethuar me vila dy-tre kateshe kush e kush me bukura e me me nje gjelberin qe do ta kishin zili qytetet me te bukura te botes.U drejtuam per nga shetitorja e qyteti,keshtu na tha kesaj rradhe,Mirjeti ,ish student ne universitetin e Korces,me filialin e tij ne Bilisht.
Me ato pallatet e ndertesat vjetra por te suvatuara me njgjyra te celura,me sheshin e madh ne mes te qytetit ku mbizoteronte nje shaterven i madh,i rethuara me objekte skulpturore.pamje qe na beri te ndaleshim per disa minuta,meskulptura njerzish ,nxenes me libra ne duar,gra e vajza me kapela kashte ,karakteristike per bujkesht devollesha e bura me vegla bujqesore e ato ndertimore. Ishte monumenti kombetar,simboli i punes te shqipetareve,nje ide e amanetit te Driteroit,qe ish kompozuar ne menyre funksionale dhe me tipare kombetare tradicionale,nje madheshti ,nje nder monumentet me te bukura ne Shqiperi,sic thoshin, e ne bote.Kam pare nje te tille ne San Paulo Brazil e ne Barcelone ,po krejt ndryshe. . Duke vazhduar me tej shetitoren,qe ne te djathte ruante ato ndertesat me arkitekturen e vjeter e klasike,deshmi e nje qyteti te vjeter e me artizanat te pasur,pa vajtur ne sheshin kryesor,ne kryqezimin e rugeve , u shfaq nje bust i madh rreth nja tre metro,statuja e poetit Dritero Agollit,.
Qendronte madheshtore me pamje per nga jugu,fshati Menkulas ,vendlindja e tij e dashur e burimore ,per krijimtarine e tij,si poeti simbol jo vetem i Devollit,por nje Homer i gjalle i Ballkanit e me tej Ne te majte,dikur ajo lulishte me disa lokale te thjeshte qe shnderruar ne nje park te madh e te gjelber me drure dekorative e me trendafila ta shumte te rrethuar nga shelgjet e shumta vajtues.Zbrisje ne te si ne dykate,e ne mes nje park i bukur lodrash per femije,me te gjithat llojet e nga me bashkekohoret. Ndjenje nje kenaqesi shpirterore po te gjejdisje ne te sic qe i mbushur plot me familjare e me femijet e tyre,gjith andej skulptura nga me te bukura mbushur me stola per shlodhje dhe me nje liqen te vogel artificial ,me peshq dekorative dhe me ca rosa e pata,e mjelma qe notoni si pronare te tyre.S’do ta besoja kura po te me thoshin.,prandaj shikimi i syve eshte dokumeti me i vertete. Me poshte nja nje km larg ku merr kthesen e fillon e zgjerohet lumi Devoll,ishte nje liqen i madh artificial qe shtrihej deri te ura e Babanit ,nje emer i vjeter i mbetur, me nje dige te madhe perpara,keshtu na thane ,pasi ne e lame te veme heren tjeter,,i cili qe bere si nje plazh modern me te te gjitha komoditetet,por me reren origjinale te lumit,ku ne vere mbushej plot nga banoret,vec atij qe shkonin edhe ne liqenin e Prespes se Vogel ne Tren, ne Buzeliqens. Kohen e kishimte llogaritur ,prandaj iu lutem Taqkes,qe kudo qe te na shpinte ,pak e nga te gjitha,ndersa deshira e tij ishte me e madhe te na shpinte ne shume vende.U ndalem direkt para nje nderte te bukur ,ish ndertesa e radio-televizionit .Pasi pime nga nje kafe per t’u shlodhur,bashke e me disa drejtues e televizionit ,na futen direkt ne studiot e tij.Une bera prezantim e librit,ne nje salle te madhe me njeres te moshave te ndryshme ku emocionova pa mase me ata bilishtare sikur me njihnin prej vitesh ,ndersa Diellori, Dori ,i therrisnim shkurt dha nje interviste me nje informacion me me te rejat eshkences,me dy profesore te Bilishti.Le t’i leme keto. Diku me te djathte ,ku ish gjimnazi i veter,ngrihej nje pallat kater -pesekatesh me kollona te stilit panteon,i ndertuar nga mjeshtrat devollinj me gure te skalitur nga ata te malit te thate,ku ne fasade lexohej me germa kapitale “Driteroi -Nderi Kombit “.Brenda kishte,bibloteken, sallen e shfaqjeve ,ato te kinemase,si dhe sallonet me ekpoziten me prodhimet bujqesore,blegtorale,e ato artistike qe te gjitha per ekxsport,sallat e muzeut historik qe nga lashtesia si dhe muze-ekspozita e poeti Dritero Agolli.
Ne dalje te qytetit korpuset e Universiteti ,si dhe stadiumi i qytetit nje pamje madheshtore,i cili qe rikonstruktuar e qe bere gjysem i mbuluar.U kthyem perseri po kesaj rruge nga unaza e re e moderne si i thoshin banoret.Nuk ngopeshin duke pare,megjithese koha s’na lejonte,do te shkonim ne Shpellen e Ilire te Trenit. Ne te dy anet e saj ndertesa me emra nga me trejat vendase por dhe Eropiane,te vendosura me simetri te persosur,ku ish punesuar shumica e banoreve te qytetit por edhe te fshatrave perreth,por me shume u entusiazmuam kur fliste Mirejeti,,na tha se te gjitha prodhimet e tyre shkojne per eksport,qe nga kjo fabrika ushqimore qe shihnim e deri nje kompleks i madh e i bukur ku ishte vendosur rrobaqesia,dikur nje punishte e vogel sezionale,tani me nje prodhomvjetor per ekspot qe prodhonte Pelice,xhupa,guna te llojeve te shumta. Morem rrugen per ne Tren.Bitincka qe bashkuar me qyteti e Bilishtit,si lagje kryesore e tij,e ne maje te malit nje kantjer i madh,miniera e hekur nikeli qe qe riaktivizuar,dhe gjithe minerali shkonte ne korce per perpunimin ne nje fabrike te madhe.Edhe Bitincka qe bashkuar me fshatin Tren me vilat e bukura qe zbrisnin deri ne autostrade.Ndersa nga e majta plantacione me molle ,qe ishin paceluara aq bukur si nje kopesht botanik e ne mes tyre shkonte lumi Devoll.
Pasi lame pas autostraden e uren mbi devoll ,u kthuem per ne Tren,nje fshat shume i madh reze kalase se Trojanit[emer i vjeter Ilir] njgjiste si qyteti i beratit ,thone se une nuk kam vajtur atje,, shtepite njera siper tjetres shume te dendura ,keshtu jane ne pergjithesi fshatrat e devollit. Nuk u futem ne fshatin Tren por morem rrugen,per ne gryke mes malesh qe lartesohen ,gryken e Ujkut,edhe ky nje emer i lashte,e mnjehere na doli perara nje monument i madh ,midis te tjerave shkruhej Shpella ILIRE e Trenit.Pas njohjes me regulat e hyrjes dhe bisedave me ciceronet qe na flisnin anglisht ,hyme thelle ne shpelle deri atje ku pame e prekem me dore,nje cast emocional qe me la mbresa, vizatimet mbi faqet e gureve te shpelles ,nga banoret e lashte ilire,qe e kishin ate si vend strehim mbrojtes nga pushtuesit e huaj,e siper tyre,maje malit, qendronte krenare Kalaja e Trojanit,ku dalloheshin muret e bjetr por te demtuar nga erozionet e shekujve e dukeshin si shkembinj natyrale. Qe andej ,as njeqind metra hapej ,nje pamje pamje magjepse,liqeni i Perspes se Vogel,mes maleve qe e rethonin,me dy fshatrat perreth,Shuecin ne perendim dhe Buzeliqenasin ne lindje,nje pamje me te vertete piktoreske,natyrore por e zbukuruar dhe e qendisur me dore nga njeriu me ato vilat perreth,me skele druri qe futeshin ne uje dhe me motorskafet e shumte qe rutulloheshin ne liqen qe dukej sikur lodronin.Morem nje motorskaf dhe shetitem ne liqen duke shshkuar edhe ne ajo fucija tre njgjyreshe ,simboli i flamujve te tre shteteve,pika e ndarjes te kufijve midis tyre,midis Shqiperise Republikes se Maqedonise e Greqise. Paskem hengren nje dreke jashte, buze flladit te erse se lehte te liqenit qe shoqerohej nga feshferitjet e gjetheve te shavareve,qe i perdornin per koce te ndertimit.Kishin gatuar enkas per ne peshkataret vendas qe ishte nje kompani e madhe peshkimi,qe furnizonte me peshk te fresket jo vetem devollin por edhe Korcen.Pervec peshqeve te zjere me ujet e liqenit ,qe ishte shume eshijme ata na poqen ne hell,ne zjar ne syte tona njgjala,aq te degjuara,e te shijshme.Nuk di si ta pershkruaj kete vend e ket vend me keta njeres mikprites e bujare te kendshem. U larguam,Dori u nis direkt ne Korce,kishte nje takim,i ftuar nga student e Unuversitetit poloiteknik,kurse une do te beja nje vizite private ne Vishocice,venlindjen e e mamas e te grandparents.Pasi dolem nga qyteti i Bilishtit,per ne juge,u futem ne nje degezim te ri te autostrades per ne Vishocice,e bere e re mbi ate te paren,por qe leviznin shume atomjete ,poshte saj nje kantier i madh ndertim qe vazhdonte anes fushe se devollit.Shoqeruesit me te drejte ishin entusiazste dhe euforike,duke folur te gjthe ,per ndertimin e linjes hekurudhore,exspres nderkombetrae,Shkup,maqedoni-Bilisht,Alabania-Selanik ,Greqi,qe do te lidhe keto tre vende ballkanike,pas shume vjetesh e perfolur por qe ishte ne mbarim te punimeve,duke daale ne fshatin Kurile.Me te drejte dhe une ndjesha krenare per kete veper te madhe qe kalonte ne devoll.qe do sillte risi te reja ne jete e banoreve ne kontakt te drejperdrejte me Europen.
Qendruam ne sheshin kryesor te fshatit,i cili ishte rilindur si me pare para pesedhjete vjetesh por me i bukr,nje villixh rizort.Poshte sheshit qendronte krenare , shkoll,a e fshtatit,tre kateshe ,me sheshet sportive dhe kendin e lojnave.Por ajo qe binte ne sy ,ishte obelisku i saj i larte,me skluptura te gdhendura e nje pllake e madhe me emrat e mesuesve ne breza dhe te nxenesve te dalluar te saj.U mbusha me emocione kur lexova shume nga emrat e njohur te familjes sime,kam se cfare do ti them kur ta kthehem ne amerike. Nga andej direkt ne shtepia e grandperents,ku si nje princeshe e ulur ne nje karike qendronte hije rende stregjyshja ime njeqindvjecare.u cmallem ajo me njihte mire nga fotografite e vidiot qe ia dergojme shpesh se ajo i ka qejf e nxjer mallin me ne.Pa u shlodhur,per tu freskuar shkuam tek burimi i Vishocices,ne mes te nje parku te bukur natyror,u freskum nga uji i ftohte e shkembyem biseda te shumta.Mbi burim shkruhej nje pllake perkujtimore ,e ne te vinin incialet kush do qe vinte aty per here te pare,ashtu bera edhe une,ne shenje respekti e krenarie per banoret e saj.
Pa tjeter do shkonin ne vendlidjen e Driteroit,,ne Menkulas,…
C’te them, sheshi kryesor njgjasonte me nje qyteze te vogel e shume te bukur e kete do ta ndjenje sa te njgjiteshe ne jazi ,keshtu i thoshin asaj perpjete,ku shkruhej tabela e mireseardhjes e ne anglisht Welcome Menkulas,,bravo, i kishin rene mendjes prane ,se atje ven shume turiste e nga bota. Ne mest te sheshi lartesohej nje bust ,tipk i nje vashe devolleshe ,me kapele kashte, e rreth saj disa godina te bukra ,shkolla,klubi kultures, Devolli,e si me lartmgrihej godina e muzeut te Dritero Agollit.Kaluam nje mbasdite et kendeshme e shume bujare,ku te gjithe bashkebisedusit na flisni shume e shpejt si me faks,per fajin tone se ne nxitonim. Nxitonim se do shkonin ne ” Sofra e Devollit ” ne Dembrave te Poloskes,e cila ishte ndertuar ne mes te pyllit te akajseve e te pishave,nje skene e rumbulaket prej betoni me pllaka mermeri,e ngritur nga toka sa nje boje njeriu,tamm emer te goditur kishin gjetur,njgjante si sofer e rrethuar nga stola betoni si nje amfiteater por me nje ndryshim skena isht me e lart qe mund te shikoje nga te gjyha anet.Ishte bere nje tradite kulturore qe ne prag te festes popullore te shate gushtit jepeshin koncerte nga grupet folklorike te fshatrave por edhe grupe shqiptare te ftuar nga Kosova ,maqedonija,dhe Greqija. Ate mbremje jepte koncert nje gurp i vogel polifonik shqiptar nga nje fshat shqiptar afer Janines.-E kemi rezervuar per ty,-bene shaka kushurinjte e mij qe me shoqeronin.Oshetinte ne pyllkenga e vallja shqiptare por ajo devollite me shume..
Ne mbremje shkuam ne nje dasem te fshatit,e cila isht si nje feste popullore e te gjithe banoreve,ku kercenin vallet karakteristike si devollicen,pajtushken,elenamonmen dh pogonishten per te moshuaritt.U befasova dhe e kam rrekordur tere kohen dasmen,edhe ato kohe kue kercenin ia dhashe nje kushurire ,pasi kishin erdhur te tere te afermit, per te me takuar atje.Dasma u besi ketu ne amerike por me traditat shqiptare te devollit. Me bene plot dhurata ,megjithese vet bleva disa suvenire,ndersa pronari i punishtes artistike te drurit ,shume e njohur ne vishocice,me dhuroi shkollen e vishicices e gdhendur ne dru nga mjeshtrat vishocare ne miniature,per t’ja dhene gjyshit si ish nxenes e mesues i asaj shkolle. Te nesermen u nisem per ne tirane,por ruges deri sa dolem nga fusha e bukur e devollit ne gryken e cangonjit,ves plantacioneve me drure frutore qe e mbulonin si nje qilim i blerte lugine ,qendronin si trendafila vilat e bukura ruges ,restorante e motele tre-kater kateshe. Supriza me e madhe isht kur pame ne horizont,teleferikun,nje bder me te medhenjte ne shqiperi,qe lidhte,Rezevatin e Cangonjit,Morave me majaen e melit te Ivanit,Mali i Thate,e ku qe andej sheh si ne pellembe te dores,jo vetem fushen e devollit por me tej liqenin e Kosturit ne Greqi,ne perndim fushen e korces,bashke me qytetin e madh ne reze te Moraves,si dhe ne veri liqenin e bukur e pktoresk te Pogradecit.Nuk kish kenaqesi m ete madhe kur njgjiteshe atje sikur prekje qiellin me dore.Na thane dhe nje teleferik tjater ne devoll,eshte ne Dardhe,me i vogel,qe lidh fshatin turistik me pllajen e skijeve maj malit te Gramozit qe qendron pothuajse gjithe vitin me bore,nje nga malet me te larta te Shqiperise. Duke shkuar per ne Cangonj lumi Devoll,ne te djathte te autosrades sa vinte zgjerohej,nga pengesa e nje dige ne dalje te grykes,ku ishte ndertuar nje dige e madhe ,nje hidrocentral,e nje uje mbledhe per ujtje,nje investim i madh por me vlera te pakrahasueshme.Nje hidrocentral me te vogel na thane isht dhe ne fshatin Cete,atje ku lumi zbret ne fushen e deollit,me energjine elektrike qe prodhojne keta te dy ,jo vetem plotesojne nevojat e veta por prdoret i gjithe per shitje per eksport. Devolli qe transformuar rrenjesisht,e qe bere vec nje qytet turistik,por nje qender e madhe ekonomike e vendit,ne te gjitha fushat.Ne Zicisht ,na thane atje ku meret rera,ne kodrat perreth eshte ndertuar fabrika e qelqit e prodhimeve artistike,ku ne dyqanet e Bilishtit me dhane nje suvenir qelqi,me stamp devolli,te prodhuar nga ajo fabrike. Lame pas Devollin,por jo nga syte e nga mendja jone, se ato pamje ,kujtime ,mbresa e realitet do te shoqeronin gjithnje ,si nje ender pambarim…..
Duke vazhduar udhetimin na u hap papandehur tjeter nje perde si ato te amfiteatrit fusha e bukur e korces,menjehere u ndodhem ne kembet e qytetit te vjeter e te ri,po me ate termin e vjeter Parisi i Shqiperise.Kalum qafen e Thanes e te te Krabes nepermjet tuneleve te gjate eplot drita qe canin malet mespermes ,brenda tre oreve mbritem ne Tirane. Tirana ,kryeqyteti i Shqiperise ,nje pamje madheshtore njesoj me ato te qutetve te medha Europiane.Direkt shkuam ne Palltin e Popullit,ku beme takimin e pare me drejtuesit e organizatoret e shout “Miss Albania”.Nje takim miqesor mes miqve qe sikur njiheshin vite te tera. U perzantuam e me bene nje rezyme per rolin qe dote kisha si hostes,koferenccjere,drejtuese bashke me nje pertner te vjeter ,artistin Ardit Gjebrea,veterani i koncerteve te medhaja ne tirane,duke me thene komplimenta e shumta per pervojen time te paket por me afetsi te ralla,me mburen shume ,s’me erdhi mire m’u duk vetja e ofenduar,..
Pas tre netesh ne tension e nje pune voluminoze ia arrtime me sukse shfajes ,duke marre komplimentat e falenderimet nga motrat e vellezeri shqiptare,mikprites e bujare qe si ka shoke por edhe artist te kalibrit boteror,duke u njohur me shume friends te rinj. Para largimt me ftuan per intervista ne TV shteterore e private ku i tregova per planet e mija te se ardhmens duke u pregatitur per nje shou serial”E ardhmja e grave ne shekullin e ri… ,ku vend te posacem do t’i kushtoj edhe Albanias women,e ku vec te tjerave i thashe ,se me shume se kushdo me beri suprize Devolli me Bilishtin ,nje perle e re Shqiperise,me shprese per te erdhur serish ne pervjetote te tjere te poetit tone kombetar Dritero Agollit,… Kaluan shume shpejt ato dite per t’u rikthyer serish sa me shpejt ne vendin e shqiponjave.U larguam me aeroplan nga Tirana direkt per ne Maimi,Florida per te kapur linje tone te udhetimit me cruis ,me vapor,qe e lame ne Durres,porti i cruseve se kishte edhe nje te tille ne Sarande.,pasi i kaluam ditet e mrekullise ne Shqiperi,ndresa ai vazhdonte udhetimin drejt Karaibeve te amerikes,ku do te hipnin serish edhe ne per te vazhduar udhetimin me te. Dreamit,enderres, tone i erdhi fundi,……per tu kthyer serish atje ku e lame……..por me nje obligim qe dua ta shoh Devollin,te transformuar krejtesisht,si nje kpesht me lule ashtu sic eshte e bukur dhe lugina e saj. me lumin e zotit,Devollin,………… ashtu si ne kete pershkrim tim fantastik….
Nga udhetimi fantastik le te kthehemi e te tregojme serish per udhetimin tone ,por kesaj here duke pare vidion qe kisha regjistruar gjate gjithe kohes te qendrimit tone rreth nje jave ne Shqiperi bashke me prinderit e mij ,sidomos vizitat ne Tirane,duke me lene pershtypje te vecanta Tirana e re e ndertuar e gjitha reze malit te Dajtit,sheshi i saj bulaevardi i madh Deshmoret e Kombit si ata te Parist,si dhe ajo pjese e Tiranes Moderne e ndertuar dhe e poulluar ne perendim te saj. Traveling is my greatest passion and my preferred destionations are the smallplaces of the world,like Tirana dhe Devolli qe s’do te shkeputen per asnje cast nga my dream ,te cilet qene nje realitet befasues,si dhe my nikname,short name,qe me therisnin qe te gjithe ne devoll, ” devolleshka ‘ ,duke me lene menjane emrin tim te vertete.
P.s. Sic do ta lexoni kam perdorur shume fjale e shprehje ne anglisht,jo s’e si di ne shqip po keshtu me pelqen te shkruaj letter e per fantazi,,vec asaj se shume fjale te shqipes kane njgjashmeri me anglishten,me duket e me vjen mire te them se i kane sjelle mergimtaret shqiptare ne vite.
Xhorxha Albaneze SHBA Oktober, 2011

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate