12 gennaio 2013

Libohova ruan historinë gati 400-vjecare


Libohova ruan historinëLibohova ruan historinë
E shtune, 12 Janar 2013 18:00
Libohova shtrihet ne kembet e malit Bureto. Sarajet dhe nje rrap gati 400-vjeçar mund te quhen pa frike simbolet e këtij qyteti. Kushdo qe shkon  sot  dhe viziton Libohoven, e para gje  qe i vjen ne mend eshte  filmi " Koncert  ne vitin 1936 ". Ne vendin ku u xhirua ky film, vijon edhe sot e kesaj dite te ruhet me fanatizem qendra e saj historike dhe  Atelija, qe sherbeu per xhirimet e filmit, qe jane Sarajet  e Myfit  Bej  Llibohoves. Ky  monument kulture ne qender te qytetit  eshte sigurisht  edhe me  i  frekuentuari nga vizitoret  vendas  dhe  te huaj se bashku  me Kalane dhe Rrapin 400 vjeçar te burimit  te Zhepës.  Thuhet se  eshte nje semundje, siç  u  thane edhe  rrepet  e Picarit  apo te Kardhiqit para dy tre viteve. Ndoshta pakujdesi,duheshin sperkatur. Njeri prej Rrepeve perben  rrezik te madh  dhe po ra siç ra Rrapi i Mashkullores, godinen  e shemb komplet. Po lere godinen, rrezik eshte edhe  per ne qe kujdesemi per te. Por  Sarajet e  famshme   qe  perbejne edhe Ateliene kryesore  te filmit  jane rrezikuar edhe nga nje  ndertim  i  nisur ne  pjesen Jugore te tyre  por i pezulluar me  vendim gjykate. Edhe para 1990  sarajet mbeten te parekura. Qendra  historike e Libohoves  eshte ruajtur  nga ndertimet e shumta  te pas 1990, prej te cilave u denatyruan shume qytete te Shqiperise. Ndertimet e pakta   jane  realizuar    vetem ne njeren  ane te sheshit duke ruajtur monumentalitetin  e ndertimit te kompleksit  te Sarajeve. Por nje Rrap  tjeter ne Libohove po i  ben  sfide sëmundjes  dhe vijon  jeten  e  tij  400 vjeçare. Rrapi  i   Zhepes,  " Monument  Natyre"  qe i takon  shekullit te 16 dhe qe  ndodhet  tek  Burimi mban te njetin emer. Xhirimi  i filmit  " Koncert ne vitn1936" ne Libohove, perben jo vetem nje deshmi  kulturore te kohes por  njekohesisht perben edhe  nje  krenari per qytetin  e Libohoves,   sepse  Libohova ndryshe nga qytete te tjera  te Shqiperise, perveç natyres  se sa piktoreske  dhe te bukur,   ka patur dhe ruan  akoma po  ate natyre, po  ate ndertim,  po ate bukuri siç  e ka patur dikur. Libohova kishte  nje gjalleri  te çuditshme kur xhirohej filmi. Qe te gjithe  e shikonin jovetem  me kureshtje por edhe me kenaqesi,  sepse  ne qytetin  tone poxhirohej  nje film,  jo  vetem shume i bukur nga ana  artistike,  por edhe  me  vlera  te medha persa  i perket Historise dhe Kultures se  Shqiperise. Sipas banoreve nese nje dite rrapi shekullor nuk do te jete me, bashke me te do te shuhet edhe nje pjese e historise dhe identitetit te ketij qyteti. Per kete arsye banoret e vlerësojnë e duan dhe kujdesen për rrapin.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate