12 gennaio 2013

KURRIZORJA E MALIT TE DAJTIT, 13 JANAR 2013. Kthimi me Teleferik :-)


KURRIZORJA E MALIT TE DAJTIT, 13 JANAR 2013. Kthimi me Teleferik :-)

Mali i Dajtit është aq afër me Tiranën, por shumë vizitorë mbeten të habitur se si mund te ngjitet mali deri ne maje – duke qene se pjesa me e madhe marrin teleferikun dhe shijojne pamjet nga ballkoni I restorantit dhe një drekë të mirë. Por ne kete te diele do te bejme dicka shume me interesante dhe kalimi yne nga Qafe Priske në samitin e Dajtit është ndër pikat kryesore me te bukura dhe terheqese të çdo ...vizite ne Dajt.

Ecja do te filloje në Qafe Priske dhe do te dalim nga mbrapa malit te dajtit te qafa e qershise dhe pastaj do te zbresim në stacionin malor të teleferik te Dajtit.

Pjesa më e madhe e ecjes është në hijen e pemëve të mëdha ahu, e cila e ben akoma me interesante ecjen dhe do te jete ne bore por shtegu eshte I hapur.
Ecja do te zgjase 5-6 ore.

Nisjen do e bejme ne OREN 9:00 (FIKS) tek Liceu Artistik "Jordan Misja" do ikim me Furgona, ne Kthim nga Fusha Dajtit do Kthehemi me TELEFERIK. :-)

Merrni ushqime me vete, sidomos fruta te thata dhe cokollata dhe gjithashtu gjithmone 1.5 lt uje me vete per person. Kepucet te jene te pershtatshme per terren malor dhe lexoni listen te gjerave qe ju nevojiten per te marre me vete ne mal: https://www.facebook.com/notes/klubi-kampistave-discover-albania/%C3%A7far%C3%AB-ju-duhet-p%C3%ABr-nj%C3%AB-dit%C3%AB-ecje-ne-mal-me-klubin-e-kampistave-discover-albania/501644333190457

p.s Te gjithe duhet te jene te Paisur me Cantat e Shpines, Kepuce te pershtatshme (Qe nuk fusni Uje). Ndarja e ushqimeve do behet qe ne fillim. :-)

Do te jete nje udhetim qe nuk duhet humbur sepse pamjet jane me te vertete mbreselenese.

*Data Ora e Aktivitetit: 13 Janar 2013, 09:00-17:30
*Vendi I Takimit: Liceu Artistik, Tirane
*Marrshim: 5-6 Ore
*Pjesmarrja: 50 Klubista
*Distanca e transportit nga Vendnisja: 28 Km
*Cmimi: 1500 Leke / Anetaret 1300 Leke
*Te perfshira ne Cmim: Transporti (me Teleferik), Guida, Ushqimi , Pijet.

Kjo do jete nje dite mjaft e Vecante

Per te REZERVUAR dergoni SMS ne numrin 0696583870. Shembull: Rezervoj 3 Vende per tek Kurrizorja e malit te Dajtit. (Emrin Tuaj) ose telefonoi ne nr 0696583870.
Faleminderit qe zgjodhet Klubin :-)
 — con Ismail Hoxha

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate