08 luglio 2016

Në plazhe mungojnë rojet (” baywatchet”) per kete sezon veror 2016

kullaTIRANË, 8 Korrik / ATSH / – Rreth 40 të rinj dhe të reja u trajnuan dhe çertifikuan dy vitet e shkuara në Mal të Zi, për të qenë “baywatchet” e parë shqiptarë.
Qeveria, përmes Agjencisë Kombëtare të Bregdetit, nisi vendosjen e kullave të vrojtimit dhe pajisjen e tyre me rojet e plazhit, që do të mbronin pushuesit nga incidentet dhe do të rrisnin sigurinë në plazhe.
Por, dy vite më pas, përgjatë vijës bregdetare shqiptare nga derdhja e Bunës në Ksamil, nuk ka asnjë roje plazhi, ndërsa kullat e vrojtimit kanë mbetur të boshatisura.
“Kulla ekziston, por rojet nuk janë. Vetëm nëse mund të qëndrojnë në ndonjë tjetër vend. Prindi mund të kujdeset për fëmijën, por mund të jetë një moment që ai mund të futet në ujë dhe mund t’i ikë nga vëmendja”, shprehen pushuesit.
Edhe se sezoni turistik veror nuk është ende në pikun e tij, në plazhe janë shënuar incidente, ku disa persona kanë humbur jetën duke u larë në det. /a.ke/
http://www.ata.gov.al/ne-plazhe-mungojne-rojet-baywatchet/

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate