28 maggio 2013

Udhetim neper bukurit e Valbones 1-2/Qershore/2013 me Klubi Kampistave " Discover Albania"

  • Dal 21 maggio alle ore 18.00 al 18 agosto alle ore 21.00

  • Acquista i biglietti
   (www.klubikampistave.com)

  • tirane, Tiranë, Albania
  Valbone 1-2 Qershor

   REZERVIMET MBYLLEN TE PREMTEN NE OREN 12:00... Nxitoni te beheni pjese e kesaj aventure. Per rezervimet qe kryen deri te enjten ne oren 12:00 ka 10% Zbritje

   Lugina e Valbonës shtrihet në qendër të Alpeve Shqiptare, në Rrethin e Tropojës. Lugina e Valbonës ka statusin e Parkut Nacional dhe shtrihet ne nje siperfaqe prej 8.000 hektarësh.
  Natyra e këtij parku është e pasur me varitete të përshtatshme për turizëm, peshkim e alpinizëm. Në pjesën e brendshme të Parkut ka mjaft shpella interesante, nga të cilat dallohet Shpella e Dragobisë. Ka një klimë malore me dimër të ashpër e reshje të pasura shiu e bore dhe me temperatura të ulëta e periudhë të gjatë me ngrica dhe erëra. Nën ujëvarën e pragut të Valbonës, ujërat e këtyre burimeve zhduken nën zhavorre deri në hyrje të Rragamit.
  Ka toka të murrme pyjore mes lartësive 500-1200 metra; pastaj vijnë tokat e kadifenjta që shtrihen në shpatin e majtë të kësaj lugine nga Mbaskollata dhe deri në Shoshan në lartësinë 400-900 metra.


  Programi:

  Nisja behet te Shtunen ne oren 05:30 nga Tirana Tek Liceu Artistik "Jordan Misja". Ne oren 8:30 Jemi ne Koman. Konsumojme mengjesin/Kafe duke pritur tragetin dhe pastaj vazhdojme udhetimin tone me Traget 2 ore e 30 Minuta ne traget do mahniteni duke pare bukurite e ketij Udhetimi, nga Komani ne Fierze. Eshte e mahniteshme te shohesh se si trageti kalon mes per mes Maleve. Rreth ores 12:00 Jemi ne Fierez. Duke qene qe furgoni qe na solli, mund te doje pak me teper kohe per te ardhur(Kujtojme qe furgoni kalon nga qafa e Malit) kemi kohe 30 minuta per te konsumuar dicka dhe per te bere nje nga Lojrat tona me plot cmime stimuluese :-)

  Nga Fierza marrim furgonin dhe nisemi per ne Valbone. Rreth ores 14:00 Jemi ne Valbone. Sa po shkojme gjeme te shtruar natyre Dreken, sigurisht qe nuk mund te mungoje Trofta qe ne luginen e valbones eshte mjaft e preferuar nga turistet.

  Pasi jemi akomoduar neper dhoma dhe kemi konsumuar dreken, jemi gati per nje per te exploruar kete zone mahnites. Ne oren 15:30 Nisemi per te "Liqenet e Xhems", gjate rruges kemi mundesi per te hulumtuar dhe luginen e valbones, sidomos fshatin Rragam.

  Nga ora 18:00 - 20:45 Kohe e lire, ku sigurisht Futbolli, Volejbolli dhe lojra te tjera nuk mungojne.

  Ne oren 21:00 Konsumojme Darken. Kete here perseri duke ju permbajtur ushqimit karakteristik te zones nuk mund te mungoje qingji ne Hell. Pas darke zhvillohen lojra te ndryshme ne grup.

  Te nesermen mengjesi konsumohet nga ora 8:00 - 8:45. Ne oren 9:00 Nisemi perseri per Guide. Kete here do explorojme luginen e valbones nga pjesa e eperme, drejt qafes se valbones, aty ku behet dhe kalimi per ne Theth. Gjate rruges do te ndalemi ne disa nga vendet me te vecanta.
  Rreth ores 13:30 Jemi perseri ne fshat. Tashme Behemi gati te Konsumojme Dreken qe perseri do kemi mundesi te provojme produkte te tjera karakteristike te zones sic eshte "FLI" dhe "maze t'zieme"

  Pas konsumojme Dreken bhemi gati per tu larguar nga Valbone, por duida jone nuk perfundon ketu. Nga Valbone i drejtohemi Bajram Currit, 30 Minuta hulumtim te ketyj qyteti me shume vlera per historine. Dhe nga Bajram Curri nisemi per te kaluar Kufinje, duke qene se kthimin do e bejme nga Kosova. Kalojme gjakoven, por nuk mund te mbyllim udhetimin tone pa bere nje ndalese ne Prizren, nje vizitet tek Lidhja e Prizrenit, Xhamia, dhe Pazari.

  Rreth ores 21:30 Jemi Ne Tirane, pak te lodhur, por shume te kenaqur.

  Pagesa per kete aktivitet eshte 9,900 Leke per person ne te cilen perfshihen:

  1. Transporti Furgoni (Gjate gjithe udhetimit, si dhe ne disa pjese gjate guidave)
  2. Bileta e Tragetit Koman Fierze
  3. Fjetja
  4. 2 Mengjese, 2 Dreka, 2. Darka
  5. Guida

  REZERVIMET MBYLLEN TE PREMTEN NE OREN 12:00... Nxitoni te beheni pjese e kesaj aventure. Per rezervimet qe kryen deri te enjten ne oren 12:00 ka 10% Zbritje
  https://www.facebook.com/events/411976472250193/

  Per te Rezervuar kontaktoni ne nr +355696583870

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate