07 febbraio 2013

Nje fundjave dimri 2013 vendosem te nderthurnim sportin me pushimet ne Dardhe & Voskopoje me Klubin e Kampistave1. SKI ne VOSKOPOJE ose DARDHE, Korçë - 2 Netë 3 Ditë - All included 9900 Lekë 8-9-10 Shkurt
Rezervimet mbyllen te MERKUREN me 6 shkurt ose me pare nqs zihen vendet.
Pagesa per kete aktivitet eshte 9,900 Leke per person ne te cilen perfshihen:
1.Transporti (Tirane-Dardhe, Dardhe-Tirane)
2.Hoteli (Ngroja behet me kaldaje, dhoma 2-sh, 3-sh)
3.Mengjesi (I te Shtunes dhe I te dieles)
... 4.Dreka (E te shtunes) (LAKROR, MIQ QENGJI ne SAC, dhe produkte tjera karakteristike te zones)
5.Darka (E te Premte dhe e te Shtunes)
6.SKIT (Qeraja e Pistes, Paisjet, Kursi)
7.Guida
Per Rezervime dergoni SMS ne nr 0696583870 . Shembull: Rezervoj 3 Vende per ne VOSKOPOJE/ DARDHE dhe emrin tuaj.
Per info te metejshme Kontaktoni ne nr 0696583870.
Faleminderit qe beheni pjese e guidave tona,
Klubi
Programi per udhetimin ne VOSKOPOJE:https://www.facebook.com/events/465055216888831/
Programi per udhetimin ne DARDHE:https://www.facebook.com/events/198821450262072/SKI ne Voskopojë, Korçë - 2 Netë 3 Ditë - All included 9900 Lekë

Voskopoja është një vendbanim mesjetar i hershëm që daton prej vitit 1330. Nga Shën Prodhomi hapet para vizitorit një pamje e mahnitshme nga duken majat e Lënies dhe Ostrovica, me një lartësi prej 2246 metra. Lulëzimin më të madh Voskopoja e ka pasur në vitin 1764, atëherë kur popullsia e saj arriti në rreth 30 mijë banorë. Në atë periudhë kishte 25 kisha me afreske nga më të lakmuarat, ndërsa tani nuk kanë mbe...tur më ...shumë se 8 kisha. Në të njëjtën periudhë në këtë qytetërim ka pasur Akademi, Bibliotekë, Shtypshkronjë, 1720, artizanat të zhvilluar e tekstile dhe shërbeu si urë lidhëse jo vetëm brenda vendit, por edhe midis vendeve fqinje Greqi e Turqi. Shkatërrimin e parë e ka pasur në vitin 1769, të dytin më 1789 dhe të tretin në 1916. Voskopoja ruan vlera të mëdha të artit mesjetar.
Vec vlerave historike kulturore Voskopoje eshte nje nder fshatrat me te vecante per Turizmin Dimeror. Nje fshat qe te jep mundesin qe kalosh nje fundjave te mahnistme ne zbukurimin e debores. Ne nisemi te premten dhe kthehemi te diele, gjate dites se shtune dhe te diel dalim per te vizituar fashtni turistik, monumente natyrore dhe kujturore qe voskopojes nuk i mungojne. Ushqimet tradicionale nuk mungojne ne guidat tona, gatime qe jane karakteristike per kete fshat. Momentet pra e oxhakut te largojne te gjithe lodhjen e dites se shtune dhe behesh gati per nje hulumtim tjeter te ketij fshati mahnise diten e diele.

Guida:

Dita I:
Nisja behet te premten ne oren 17:00 nga Tirana ( Tek Liceu Atristik “Jordan Misja”). Grupi zakonisht eshte nga 17-25 Persona. Gjate rruges do te behen ndalesa per tu cplodhur ( Nje ne Librazhd dhe nje ne Korce) . Rreth ores 21:00 jemi ne Voskopoje. Pas akomodimit ne Hotel, behet gati darka, ushqim Bio dhe kartakteristik i zones. Pa dyshim që karakteristikë e kuzhinës Voskopojase është lakrori me dy petë.

Dita II:

Te shtune pasi mbarojme mengjesin rreth ores 9:30 nisemi per nje guide per ne fshat, do te vizitpojme kishat dhe vendet te vecantat natyrore. Nje Guide vendas do jete gjithmone me ne, per te na thene me teper per historine e ketij fshati. Rreth ores 14:00 Kthehemi per te ngrene dreken. Pas dreke kohe e lire. Ne darke, mblidhemi rreth oxhakur dhe perveshim menget per te shijuar ushqimin tradicional te zones.

Dita III:

Te dielen pasi hame mengjesin nisemi nga ora 9:00 kete here per nje udhetim ne nje fshat tjeter nje fshat qe mbart histori te vecante. Nisemi per ne Dardhe. Ne dardhe do te bejme SKI. Pasi te shkojme tek Pista secili do zgjedhe veshjet dhe skite e preferuara, me pas nje instruktore do te kujdeset per secilin qe ti mesoj se si te beje SKI. Tek pista do rrime deri ne oren 13:30

Nisemi per tu Kthyer, por kemi akoma per te pare. Do te bejme nje Ndalese ne Qytetin e Korces, Ku do keni mundesi te shikoni dhe te njihni me mire kete qytet. Nje vizite tek Katedralja, shetitje tek Pedonalja dhe disa vende te tjera karakteristike do e bejne me te bukur guiden tone ne kete qytet.
Nuk ka se si te perfundoje kjo Guide kaq e vecante pa ndaluar buze liqenit te Pogradecit. Per kete arsye kemi vendosur qe te bejme nje ndalese buze ketij Liqeni per te Ngrene Dreken. Rreth ores 19:00 Jemi ne Tirane.*Te lodhur por dhe te kenaqur ;-)*


Pagesa per kete aktivitet eshte 9,900 Leke per person ne te cilen perfshihen:
1.Transporti (Tirane-Voskopoje, Voskopoje-Tirane)
2.Hoteli (Ngroja behet me kaldaje, dhoma 2-sh, 3-sh)
3.Mengjesi (I te Shtunes dhe I te dieles)
4.Dreka (E te shtunes) (LAKROR, MISH QENGJI ne SAC, dhe produkte tjera karakteristike te zones)
5.Darka (E te Premte dhe e te Shtunes)
6.SKIT (Qeraja e Pistes, Paisjet, Kursi)
7.Guida

Per Rezervime dhe info te metejshme Kontaktoni ne nr 0696583870.
Faleminderit qe beheni pjese e guidave tona,
Klubi


SKI ne Dardhë, Korçë - 2 Netë 3 Ditë - All included 9900 Lekë

Eshte 19 kilometra në juglindje të Korçës, në një lartësi gjeografike impresionuese mbi 1300 m, që vetvetiu e çon përfytyrimin tek dimri i gjatë me borë, tek pranverat e ndezura nga blerimi, tek verat e puhizave qe vijnë nga pyjet, tek vjeshtat me palete piktorike prej ylberi, ndodhet ky margaritar. Ky fshat eshte nje der fshatrat me te vecante ne kete zone te shqiperise eshte e mahnitshme te shohesh nje fshat qe shtrihet ne shpatin e malit, ndryshe nga fshatrat qe jane ne rreze te malit, dardha ka gjetur malin si taban per shtepite e saj.
Nje fshat qe ka me teper se 10, 000 viztore ne vit, qe te ofron mundeis per te zbuluar peisazhe te bukura si dhe aktivitete dimrore. Ne dardhe eshte nje piste ku vizitoret mund te bejen SKI, kjo e ben dhe me te bukur guiden tone.
Guida:

Dita I:
Nisja behet te premten ne oren 17:00 nga Tirana ( Tek Liceu Atristik “Jordan Misja”). Grupi zakonisht eshte nga 17-25 Persona. Gjate rruges do te behen ndalesa per tu cplodhur ( Nje ne Librazhd dhe nje ne Korce). Rreth ores 21:00 jemi ne Dardh, pas akomodimit ne Hotel, behet gati darka, ushqim Bio dhe kartakteristik i zones. Pa dyshim që karakteristikë e kuzhinës dardhare është lakrori me dy petë. Gjithashtu, ju duhet të provoni patjetër edhe pjata të tjera të amvisave të Dardhës, pa lënë mënjanë gatimet e tjera të zonës së Korçës, si oshmaret, kërnackat, mishin e pjekur të zonës etj. Por edhe produktet e zgarës, duhen provuar, ato sidomos marrin shije tjetër, nëse i konsumojme gjatë një pikniku në natyrë.
Gjate darkes do te kete dhe Muzike per ata qe nuk duan te flene para ores 02:00. J

Dita II:(SKI)

Te shtune pasi mbarojme mengjesin rreth ores 9:30 nisemi per nje guide pak te gjate. Do te Shkojme te bejeme SKI.
Pista ndodhet rreth 4 km larg fshatit, kete itenerar do e pershkruajm ne kembe me ata qe kane deshire te shijojne bukurite e ketij fshati te mbuluar nga debora (Te tjeret do vijne me furgon). Pasi te shkojme tek Pista secili do zgjedhe veshjet dhe skite e preferuara, me pas nje instruktore do te kujdeset per secilin qe ti mesoj se si te beje SKI. Tek pista do rrime deri ne oren 15:30.

Nga aty do marrim furgonat dhe shkojme per te ngrene Dreken qe po na pret, me ushqime nga me tradicionale te zones (Lakrore me shije te ndryshme, Mish Qingji ne Sac, Mish Lepuri etj etj). Pasditja eshte e lire deri ne oren 21:00 qe do te shtrohet Darka. Gjate darkes se te shtunes do kete nje organizim per ata qe duan dhe te kercejne ose shijojne muziken prane Oxhakut.

Dita III:
Duhet te zgjohemi pak me heret, me gjithese kemi ndejtur deri vone te shtunen. Rreth ores 9 pasi kemi ngrene mengjesin nisemi per nje Guide ne Fshat. Nje guide qe zgjat rreth 2 Ore. Gjate kesaj kohe do te vizitojme disa nga vendet me karakteristike dhe turistike te Dardhes. Do te bejme nje Vizitetek Kisha, Do te Shohim 2-3 Krua (CEZME) qe ne dardhe jane te shumte. Rreth ore 11:30 do na duhet te ;argohemi nga Dardha,
Nisemi per tu Kthyer, por kemi akoma per te pare. Do te bejme nje Ndalese ne Qytetin e Korces, Ku do keni mundesi te shikoni dhe te njihni me mire kete qytet. Nje vizite tek Katedralja, shetitje tek Pedonalja dhe disa vende te tjera karakteristike do e bejne me te bukur guiden tone ne kete qytet.
Nuk ka se si te perfundoje kjo Guide kaq e vecante pa ndaluar buze liqenit te Pogradecit. Per kete arsye kemi vendosur qe te bejme nje ndalese buze ketij Liqeni per te Ngrene Dreken. Rreth ores 19:00 Jemi ne Tirane.*Te lodhur por dhe te kenaqur ;-)*

Pagesa per kete aktivitet eshte 9,900 Leke per person ne te cilen perfshihen:

1.Transporti (Tirane-Dardhe, Dardhe-Tirane)
2.Hoteli (Ngroja behet me kaldaje, dhoma 2-sh, 3-sh)
3.Mengjesi (I te Shtunes dhe I te dieles)
4.Dreka (E te shtunes) (LAKROR, MISH QENGJI ne SAC, dhe produkte tjera karakteristike te zones)
5.Darka (E te Premte dhe e te Shtunes)
6.SKIT (Qeraja e Pistes, Paisjet, Kursi)
7.Guida

https://www.facebook.com/events/198821450262072/

Per Rezervime dhe info te metejshme Kontaktoni ne nr 0696583870.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate