12 febbraio 2013

Beni kujdes kete jave shkurti/2013 po udhetuat neper rruget e shqiperis, I ftohti polar rikthen acarin dhe boren Ulja e temperaturave risjell te ftohtin polar ne Shqiperi, te shoqeruar me reshje te dendura debore dhe shira.


E Marte, 12 Shkurt 2013
Me te prekura jane zonat ne veri, verilindje dhe jug te vendit, ku regjistrohen komunat e para te blloku
I ftohti polar rikthen acarin dhe boren 

Ulja e temperaturave risjell te ftohtin polar ne Shqiperi, te shoqeruar me reshje te dendura debore dhe shira. Me te prekura jane zonat ne veri, verilindje dhe jug te vendit, ku regjistrohen komunat e para te bllokuara ne Puke, Shkoder, Tropoje, Kukes, Gramsh dhe Gjirokaster. Nuk ka rruge nacionale te pakalueshme, por qarkullimi behet me zinxhire ne disa prej tyre. Drejtori i Emergjencave Civile ne MB, Alfred Olli, ne nje deklarate per mediat diten e djeshme, ka sqaruar se situata e krijuar nga reshjet e bores te rena gjate 24 oreve te fundit nuk ka krijuar problem ne akset rrugore kombetare, ndersa nderhyhet me fadroma borepastruese dhe me hedhje kripe. Olli njoftoi se te gjitha akset rrugore jane te lira dhe te qarkullueshme dhe se nuk ka emergjenca shendetesore. 

KUKES 
Ne zonen verilindore kane rinisur ne oret e para te mengjesit reshjet e debores, ndersa ne zonat rurale trashesia e saj nuk eshte me shume se 20 centimeter. Levizja kryhet me zinxhire ne disa segmente. Situata problematike ne segmentin rrugor Kalimash-Morine, ku bora e rene ka shkaktuar veshtiresi ne qarkullim. Per kete qellim po punojne 3 borepastruese per normalizimin e situates. Probleme dhe ne akset Kukes-Shishtavec, Kukes-Krume, Kukes-Peshkopi, si dhe Fushe Arrez-Kukes, kurse segmenti Krume-Bajram Curri eshte i kalueshem me zinxhire. 

ELBASAN 
Situata paraqitet problematike eshte ne aksin qe lidh Tiranen me Elbasanin, nepermjet Qafe Kerrabes. Ky segment rrugor raportohet se eshte bere i pakalueshem, gjate oreve te para te mengjesit si rezultat i reshjeve te debores, si dhe gureve te cilet kane bllokuar rrugen. Edhe aksi qe lidh Perrenjasin me Qafe-Thanen dhe Qafe-Thane-Maqedoni, ka probleme pasi trashesia e bores ka arritur 10 cm. Policia nuk lejon qarkullonin pa zinxhire. 

GJIROKASTER 
Debora dhe acari kane mbuluar dy ditet e fundit qarkun e Gjirokastres, ne jug te vendit. Nw komunat Zagori dhe Pogon trashesia e debores shkon nw 30-40 cm, ndersa qarkullimi kryhet me zinxhire. Ne Frasher dhe Kurvelesh, debora shkon nw 50-60 cm, kurse rruget jane te pakalueshme. Nw segmentin kombetar Jorgucat-Qafa e Muzines, qarkullimi kryhet vetem me zinxhire. 

Shkoder 
Zona e Dukagjinit ne Shkoder, e cila vijonte e bllokuar nga bora e vitit te kaluar, eshte riizoluar dy ditet e fundit. Te pakten dy komuna ne Shale e Shosh kane probleme me levizjet dhe rreth 5 mije banore. Po keshtu ne zonen malore te Pukes, komuna e Iballes, pasi trashesia e debores shkon deri ne 50 centimetra. 

Ulje temperaturash, bore dhe shi deri javen e ardhshme 
Temperatura te uleta, debore dhe reshje shiu. Keshtu pritet te jete jo vetem fundjava, por edhe java e ardhshme ne te gjithe vendin. Elvira Qilimi, specialiste ne Sherbimin Metereologjik Ushtarak, parashikon se diten e sotme dhe te henen, temperaturat do te shenojne nje ulje me 2 deri ne 3 Grade Celsius, duke bere qe temperaturat minimale ne vendet malore te shkojne deri ne -6 Grade Celcius. Reshjet e debores do te vijojne ne te gjitha zonat malore dhe kodrinore te vendit, te perqendruara kryesisht ne jug dhe veri te vendit. Moti do te jete i paqendrueshem deri ne mesjave, ku ne datat 13 dhe 14 shkurt pritet qe te kemi nje qendrueshmeri, e cila nuk do te zgjase gjate. Deri ne daten 20 shkurt pritet te kemi nje mot me reshje shiu, debore dhe me temperatura te uleta, tipike per kete periudhe te vitit.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate