25 giugno 2014

Korçë, Voskopoja çel zyrtarisht sezonin turistik veror 2014

25 Qershor 2014 - 15:07

VOSKOPOJË - Edhe këtë vit fshati piktoresk ka përzgjedhur 24 qershorin, që përkon njëkohësisht edhe me festën e Shën Prodhonit, e njohur si një nga festat më antike të besimit ortodoks.

Qindra vizitorë nga Korça dhe rrethinat përreth janë bërë pjesë e festës ku nëpërmjet një panairi janë promovuar edhe vlerat Voskopojare.

Fillimisht turistët kanë kryer ritet e ndryshme fetare në Manastirin e Shën Prodhonit dhe mandej janë argëtuar në natyrë me familjarët e tyre.

Festa ka vijuar gjatë në Voskopojë me argëtime të ndryshme ku nuk kanë munguar edhe produktet artizanale dhe ato historike kulturore


Redaksia Online
(a.h/shqiptarja.com) 


- See more at: http://www.shqiptarja.com/aktualitet/2731/kor---voskopoja--el-zyrtarisht-sezonin-turistik-veror-222269.html#sthash.uocl61mQ.dpuf

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate