16 febbraio 2014

Veshjet tradicionale shqiptare joshin vizitorët e huaj, Bashkia prezanton 100 objekte të rralla

15 shkurt 2014 14:50
Tirana vuan mungesën e nje muzeu etnografik te mirefillte. Por per te plotesuar kerkesat e vizitoreve vendas dhe te huaj per trashegimine shpirtrore te Bashkia ka ngritur nje mini muze te tille ne zemer te kryeqytetit.

Veshjet popullore dhe objektet e ndryshme te trashegimise terheqin vemendjen e te huajve. 

Ne kuader te 400 vjetorit te Tiranes rreth 100 objekte zbukuruese dhe utilitare krijuar me dore nga artizantet ekspozohen nga fondi I pasur qe Bashkia disponon

Specialisti veçon nje objekt zbukurues unik nje shekullor cilesuar nga njohesit e kultures popullore si rrufeja.
Veshjet tradicionale, veglat muzikore dhe gjithcka ekspozohet ne kete muze eshte origjinale dhe me vlera te rralla per trashegimin shpirterore shqiptare. http://www.abcnews.al/lajme/kulture/4/39317

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate