10 aprile 2013

Hiking ne Kruje, Albania te dielen 14/04/2013 ... "E DIELA KALOHET NË KRUJË" me Esploruesit Albania-Beauty


E DIELA KALOHET NË  KRUJË!
Këtë të dielë me 14 prill do të jemi në qytetin e Krujës për të kaluar një të dielë ndryshe dhe veçantërisht te bukur.
Si një nga qytetet me historinë më të pasur në Shqiperi dhe i ndodhur vetem 32 km larg nga kryeqyteti, qyteti i Krujës përbën një destinacion ideal për guidat tona për të kaluar të dielën në një mënyrë te veçantë. Emri dhe rëndësia e Krujes lidhet me veprimtarinë e heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastriot Skëndërbeu, i cili udhëhoqi luften kunder pushtimit Osman ne shek XV ku keshtjella e saj u kthye në një fortesë të pamposhtur rezistence kundër kercenimit Osman, duke duruar sulmet e turqeve për 25 vite ,dukë u bërë e njohur edhe në Europë.
Emri i Krujës rrjedh nga fjala krua, burim. Sot qyteti shtrihet në anë të malit të Krujës (1176) m), në 600 metra mbi nivelin e detit, duke mundësuar nje pamje panoramike, ku mund te shikohet qartë edhe deti Adriatik.
Është një nga qytetet e rrallë që ruan traditat dhe vazhdon të praktikojë metodat artizanale.
Udhëtimi yne fillon të hënën në orën 9:00 dhe mbaron në orën 18.00
Pogrami:
• Në orën 9:00 mbrapa Muzeut Historik Kombëtar do të bëhet nisja.
• Në orën 9.45 mbërrijmë në qytetitn e Krujës ku vazhdojmë ngjitjen në këmbë për në majën e Malit të Krujës (1176 m). Hiking deri në majën e malit në teqen bektashe të Sari Salltik, konsiston në ngjitje të një distance prej 600 metrash.
Në majën e malit do të hajmë drekën e paketuar (sanduiçe me kotoleta pule dhe kërnaçka, të shoqëruar me birra), nën hijen e pemës mbi 500 vjeçare (legjenda e së cilës na tregon që ajo u mboll nga duart e Skënderbeut si shenjë dashurie ndaj Donikës). Pas pushimit dhe drekës do të bëjmë zbritjen për në qytet.
Kohëzgjatija e hiking (duke përfshirë drekën dhe pushimin) është 4 – 5 orë.
• Në orën 15:00 pasi të zbresim në qytet do të vizitojmë qytetin e Krujës, ku në kala do të pushojmë për një kafe në mënyrë tradicionale (të ulur këmbëkryq në postiqe qingji) 
• Në orën 16:30 do të vizitojmë muzeun kombëtar “Gjergj Kastriot Skënderbeu” për ta mbyllur këtë guide me “qershin mbi tortë” .
• Në orën 17:30 – 18:00 do të bëhet nisja për në Tiranë.
Cmimi për person është 1’000 lek ku përshfihen:
1) Transporti Tiranë – Krujë – Tiranë
2) Dreka dhe pijet në Malin e Krujës
3) Biletat për në muze
4) Guida
Për rezervime kontaktoni si gjithmonë në
C) 0693771019
F) eksploruesit – albanian beauty.fanpage.facebook.com
E) eksploruesit_albania@hotmail.com
Rezervimet mbyllen ditën e shtunë në orën 18:00

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate