28 aprile 2015

Rikthehet peizazhi i Kodrave të Currilave

  • Rikthehet peizazhi i Kodrave të Currilave
  • Rikthehet peizazhi i Kodrave të Currilave
  • Rikthehet peizazhi i Kodrave të Currilave
  • Rikthehet peizazhi i Kodrave të Currilave
  • Rikthehet peizazhi i Kodrave të Currilave
  • Rikthehet peizazhi i Kodrave të Currilave
scan0011 - CopyTIRANË, 28 Prill / ATSH/ –  Kodrat e Currilave në Qytetin e Durrësit tani kanë një tjetër pamje nga ajo e para disa viteve, ku rrëshqitjet dhe balta ishte problem jo vetëm për banorët e lagjeve poshtë saj, por edhe e kalimtarëve që drejtoheshin për nga plazhi tradicional me të njëjtin emër “Currilat”.
Ishte një nismë e Ministrisë së Mjedisit  në kuadër të mbrojtjes së zonave të pyllëzuara që ishin në rrezik shpyllëzimi dhe shndërrimi në toka pa bimësi.
Në këtë kuadër u ripyllëzua dhe u mbrojt nga erozioni dhe kodra e Currilave. Rrjetat e vendosura në zonat e rrëshqitshme, skrapatet e krijuara në faqen e kodrës dhe ngritja e mureve mbrojtës, kanë bërë që kjo zonë të futet te natyra e bukur e qytetit të Durrësit. Këtë sezon veror pushuesit durrsakë por jo vetëm,do të shfrytëzojnë të qetë edhe plazhin e Currilave./m.m/

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate