19 gennaio 2015

Elbasan- Alpinistët aktivitet për promovimin e turizmit malor

1625722_798988196805314_5740411171689664220_nTIRANË,19 Janar / ATSH / – Këtë fundjavë, alpinistët elbasanas kanë kryer me sukses aktivitetin alpinistik (kryesisht ecje dhe vëzhgim në natyrë), në fshatin Qerret të Komunës Labinot Mal. Aktivititeti nisi në orën 06:30 minuta të ditës së shtunë, ku ekipi i përbërë nga 35 alpinistë dhe dashamirës të natyrës,u nisë drejt fshatit Xibrak.
Pas ecjes, të gjithë pjestarët e ekipit qëndruan në fshatin turistik “Albanik”, i ndërtuar nga një investitor francez. Në restorantin e resoritit turistik, grupi ka shijuar gatimet tradicionale të zonës së Labinotit Mal. Pas aktiviteteve sportive të demonstruara në natyrën rreth fshatit turistik, pjestarët e ekpitit kanë nisur zbritjen për tu kkthyer sërish në qytetin e Elbasanit.10428027_798994603471340_3878871446773957684_n
Ky aktivitet kishte për qëllim promovimin e turizmit malor në zonën e Labinotit Mal, njohjen e pjestarëve të rinjë të  ekipit me bukuritë natyrore të zonë, trashëgimin kulturore si dhe gatimet tradicionale të kësaj zone.
Aktiviteti udhëhiqej  nga alpinistët me përvojë dhe eksperiencë në drejtimin e grupeve turistike në zonat malore./a.g/http://www.ata.gov.al/elbasan-alpinistet-aktivitet-per-promovimin-e-turizmit-malor-213391.html

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate