06 luglio 2015

Gazetarja rumune: Pse vodhi Shqipëria zemrën time --- Why did Albania steal my heart againaaaTiranë, 6 Korrik / ATSH/ – Olivia-Petra Coman, një gazetare udhëtimesh rumune,  përshkruan në blogun e saj mbresat e mrekullueshme nga udhëtimi më i fundit në Shqipëri.
Në blogun e saj, ku ka postuar dhe foto nga udhëtimi në vendin tonë, ajo shkruan se Shqipëria ka ujëra të kaltra, lumenj ftues dhe kanionët më të bukur që ajo ka parë ndonjëherë. Komentet e saj janë befasuese ndërsa shkruan se ndërsa vizitoni Shqipërinë do të ketë momente kur do t’ju duhet të pickoni veten dhe të pyesni – Jam ende në Europë? – e kjo do të jetë një veprim i vazhdueshëm.
Ndër pikat kryesore ajo veçon malet e larta ku ovacionet habitore (e thirrjet woow) do të jenë pjesë e çdo bisede, madje edhe në momentet kur shpirtin t’a kaplon trishtimi; pasi pas detit nuk ka më mirë se një udhëtim për t’u ngjitur sa më lart drejt maleve.aaaaaa
“Mund të flesh në det dhe të zgjohesh herët për të bërë një xhiro me kayak ose të bësh sërf në dallgët e detit, e më pas të shijosh një mëgjes të lehtë në bregdet. Do të pyesni sërisht: Vërtet isha në ato ujëra ngjyrë safiri? e do të ndiheni udhëtari më me fat kur do t’i shihni sërisht poshtë jush ndërsa qëndroni mbi shkëmbinjtë aty pranë”, shkruan Olivia-Petra Coman .
Sipas gazetarës që eksploron vende të ndryshme të rajonit, Shqipëria është toka e aventurës për të gjithë ata që dëshirojnë të provojnë rafting, të shëtisin me kayak, me canoe, të ngjiten në mal apo të udhëtojnë me makina.
aNdër rekomandimet e saj ajo përmend dhe Grupin e Albanian Rafting si më të mirët, ndërsa shton se argëtimi në vendin tonë bëhet në formën e vjetër origjinale e unike, me lojra e të qeshura deri në lot, me piknike e ndalesa spontane kudo ku dëshiron.
Butrinti, Kalaja e Beratit dhe ajo e Gjirokastrës janë ndër pikat e trashëgimisë kulturore që gazetarja Petra përshkruan në blogun e saj si elementë antikë që sipas saj është ende e çuditshme sesi qëndrojnë të fshehta nga turizmi masiv, e që për të përcjellin ndjenjën e të kaluarës dhe kohës që qëndron në vend.aa
“Specialitetet tradicionale ushqimore dhe ëmbëlsirat mbeten në mendje javë të tëra pasi i ke provuar. Njerëzit janë të jashttzakonshëm: të mirë, të ngrohtë, të respektueshëm, ndihmues dhe mbështetës! Shqipëria është padyshim një nga vendet më mikpritëse në Glob”, shkruan më tej turistja e impresionuar nga vendi ynë.
“Do të ndiheni të trishtuar dhe nostalgjikë kur t’ju duhet të largoheni dhe zgjidhja e vetme do të jetë planifikimi i rikthimit sa më parë!”
Ashtu si në të gjitha historitë e mëdha dhe të papritura të dashurisë, ka momente kur duhet të largohesh por bukuri si Shqipëria mbeten gjithnjë në mendje, përfundon gazetarja e udhëtimeve rumune përshkrimin e udhëtimit të saj në Shqipëri.
Blogu i gazetares Rumune të udhëtimeve:
http://mychessboardmygame.blogspot.ro/2015/07/why-did-albania-steal-my-heart-again.html?m=1 /s.b/ /a.g/

Why [did] Albania [steal my heart]? [again]Because it has turquoise waters, inviting rapids, and the most beautiful canyon seen so far by me. [There will be times when pinching yourself – am I still in Europe? – will be a regular activity.]

Osumi Rafting | Courtesy of Albanian Rafting Group
Because when you leave water behind and head high into the mountains, there will be more wows bombing your speech. [And even when you’re low in spirits, there’s nothing like another ride in the mountains and another route to lift them back high.]
The stunning Albanian Mountains
Because you can go to sleep by the sea, wake up early in the morning to go sea kayaking or surf some waves, and then savour a light breakfast by the beach. [You’ll end up thinking ‘Wow! Was I really in that sapphire water?’ and feel the luckiest traveller alive when you look down at it from the imposing yet nearby cliffs!]
Because it is a land of adventures for all those keen to try rafting, kayaking, canyoning, mountaineering, offroading out. [Would you like me to make some recommendations?Albania Rafting Group – they’re the best!]
Because you have fun the old genuine way. [You laugh until you cry, you stop for breaks when you need them, you sing your lungs out, you have impromptu picnics, you play hide-and-seek...]  
Leaving Butrint
Because ancient elements are ubiquitous and finding yourself in Butrint, Berat, or Gjirokastër makes you wonder at the way in which these great treasures still remain hidden, far away from the fangs of mass tourism. [Mountain villages and giant fortresses alike will give you the feeling that time can indeed stand still.]
The cobbled stones of Berat Castle
Because traditional specialties and sweets linger on your mind for weeks in a row after having tasted them. [Candy girls will find it very hard to say ‘No’...]  
Because people are extraordinary: kind, warm, respectful, helpful, supportive... [Surely one of the most welcoming nations on the Globe.]       
Because you’ll feel sad and nostalgic when you leave. [The only solution to this will be envisioning and planning your return.]

And, like in all great and unexpected love stories, there are times when one lets go of old relationships and gives in to thrills, obvious beauty, and the truth in one’s heart despite having played hard to get.  

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate