28 ottobre 2016

Dëmtime serioze në kalanë e Gjirokastrës, shembje në murin lindor

26 TETOR 2016 - 12:45 | PËRDITESUAR NË 12:55

Shembet një pjesë e murit lindor në Kalanë e Gjirokastrës në zonën pranë hyrjes së Sahatit.
 
Degradimi që ka nisur prejt vitesh në strukturën murale rrezikon që të pasohet me shembjen e një pjesë tjetër të murit.
 
Paqëndrueshmëria bazale e murit, si pasojë e erozionit, lagështirës dhe mungesës së rehabilitimit, janë faktorë të cilët kanë çuar në këtë gjendje alarmi themelet e objektit shekullor.

Banorë të lagjes ‘Pazari i Vjetër’, qendrojnë me frikën e shembjes së pjesëve të tjera të murit të kalasë.

‘’Makina e ka shtyrë apo vetë nga koha ka rënë. Tani sa dola në mëngjes dhe e pashë dhe më erdhi keq. Nuk e di si do ja bëjmë’’, u shpreh një banore.
 
Shembja e murit mund të jetë provokuar tërmeti që lëkundi Gjirokastrën disa ditë më parë dhe reshjet e shiut.

Drejtoria Rajonale e Monumenteve të Kulturës konfirmon se do të ketë një ndërhyrje tërësore që do të izolojë rrezikun, sidomos për kalimtarët dhe mjetet. 

Kalaja e Gjirokastrës është monumenti më i rëndësishëm i trashëgimisë kulturore në jug të vendit. Ajo përmendet për herë të parë si qytet dhe kështjellë në vitin 1336.

Redaksia Online
XH.K/shqiptarja.com 

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate