16 luglio 2013

aktivitet Turistik, Kalimi VALBONE—THETH 19-20-21 Korrik 2013

Kalimi VALBONE—THETH 19-20-21 Korrik 2013
SUPER OFERTE All Includet 9900 Leke!!!
Rezervimet Mbyllen te MERKUREN ne OREN 16:00.
A e keni menduar ndonjeher qe ti shikoni te dy keto zona te mrekullueshme ne te njetin udheim? Sigurisht qe eshte e mundur, mjafton te ecim per rreth 6-7 Ore dhe kalon nga Valbona ne Theth.
Kete Fundjave Klubi do te organizoje nje Guide Per te Eksploruar keto dy Zona, duke bere Kalimin Valbone-Theth.
Ky itinerar përfshin një ngjitje nga Vlbona (995 m) ne qafen e Valbonës (1759 m) dhe per te zbritr ne Theth (745m). Ky Kalim eshte nje Shteg i lashtë qe lidhte rajonet fisnore të Shalës dhe Nikaj. Behet fjale per te ngjitur rreth 800 m dhe te zbresim rreth 1000 m. Ky udhetim eshte 13.9 Km dhe eshte menduar te zgjase rreth 6-7 Ore.
Itenerari:
Nisja behet te premten ne oren 17:00 nga Tirana ( Liceu Artistik “Jordan Misja”). Grupi Kete here do te jete I Limituar. Gjate rruges do te behen ndalesa per tu cplodhur ne Prizren. Rreth ores 22:00 jemi ne Valbone. Pas akomodimit ne Hanin e Kol Gjonit, behet gati darka, ushqim Bio dhe kartakteristik i zones.
Te shtune pasi mbarojme mengjesin rreth ores 8:00 nisemi per Theth, por jo pa bere nje vizite te shkurtetr tek LIQENI I XHEMES, NJE LIQEN MJAFT PIKTORESK.. Do te Kalojme mes per mes Lugines se Valbones, aty a po te Kalojme Lumin do fillojme ngjitjen. Do te na duhet qe per sa kohe kemi energji dhe te palodhur sic jemi te ngjitemi ne Qafe. Para se te Ngjitemi ne Qafe do te bejme nje Ndalese te Shkurter dhe ne Qafe do te ndalojme pak me Gjate per te Konsumuar dreken. Pas Zigzakeve qe beme per tu ngjitur kemi perballe luginen e Thethit, ku nje pmje mjaft piktoreske do te na shoqeroje ne te gjithe zbritjen e saje graduale.
Rreth ores 18:00 jemi ne Shtepi. Nga ora 18:00-20 Kohe e lire. Pas Darke nje Zjarr I ndezur do krijoje nja atmosphere mjaft fantastike, ku tentativat per te shpresuar dhe nje here mos kemi faktorin X ne muzike nuk do rreshtin nga asnje pjesmarres Te dielen perseri pas mengjesit rreth ores 9:00 do te nisemi per eksploruar Thethin. Do te duhet te Nxitojme pak qe te shohim sa me shume, sepse kemi per te pare vertet shume: Syrin e Klater, Vaskat, Kanionin, Ujvaren, Kishen e Fshatit si dhe Kullen e Ngujimit, Disa jane afer e disa jane pak me Larg, por secila ka rendesine e vet dhe duhet pare.
Pagesa per kete aktivitet eshte 9,900 Leke per person ne te cilen perfshihen: Transport Furgon dhe Trageti, Fjetja, Mengjesi, Dreka, Darka, Guida, etj
Per te krijuar nje ide me konkrete klikoni tek linku me poshte per te pare disa FOTO nga aktivitetet e kaluara:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.429553873750110.88992.142397065799127&type=1&l=f62f9030b2
Gjerat qe duhet te keni parasyshe:
P.S Cdo Pjesemarres do te Gykohen nga Gudat, ne ka pregaitjen e Duhur ose jo per te Realizuar kete udhetim, Ne raste se Drejtuesit/Guidat e klubit mendojne se nuk keni pregatitjen e Duhur, Nuk eshte e Mundur Pjesemarrja.
Guda Profesionale dhe te Licensuara per kete Kalim do te jene: Pavlin Polia-Theth dhe Bledar Jubani-Valbone.
1. Kepuce per hiking.
2. Uje 1.5 Liter per Person.
3. Fruta te thata ose Molto/Bake Rolls/Snickers nqs ju nevoiten gjate rruges per me shume energji
4. Fryma e bashkepunimit ne grup
5. Aparat fotografik per ti ndare me te tjeret ato pamje fantastike
6. Duke qene se do bejme kalimin, mundohuni te merrni sa me pak rroba te teperta (canta nuk duhet tju rendoje shume)
Ne CMIM PERFSHIHEN:
Transporti (Tirane-Valbone)
Transporti (Theth– Tirane)
Fjetja per 2 Nete
2 Darka
2 Mengjese
Guida
Per te Rezervuar Dergoni SMS ne nr 0696583870.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate