07 luglio 2013

Bregdeti i Durrësit frekuentohet nga shqiptarët përtej kufirit Pushuesit vendas ankohen për kushtet

07 korrik 2013 14:47
Pushuesit që përbëjnë edhe numrin më të madh në Durrës janë ata shqiptarë përtej kufirit. Ata thonë se e kanë patur ëndërr të kahershme, kurse vendasit të pakënaqur nga kushtet.
I nisur në vitet e para të pluralizmit, me përmasa të vogla, tashmë turizmi patriotik ka marrë përmasa të mëdha, ku simbioza aq e ëndërruar prej vitesh, është bërë realitet në këtë plazh.

Çmimet e arsyeshme por edhe atdhetarizimi, janë dy arsyet që plazhi i Durrësit frekuentohet masivisht nga vizitorët e shteteve fqinje.

Ashtu sikurse kjo familje janë të shumtë pushuesit e ardhur nga trevat shqipfolëse, por edhe më gjerë, të cilët preferojnë të kalojnë pushimet verore në bregdetin e Durrësit.

Ndryshe nga pushuesit kosovarë, ato vendas, nuk janë të kënaqur me kushtet që ofron plazhi i Durrësit.
Hapësirat dhe ndotja, janë dy probleme, që pushuesit evidentojnë.

Eksperte të Agjencise të Turizmit, thanë se sezonin e kaluar plazhet e Durrësit u frekuentuan nga më shumë se 600 mijë turistë, ndërsa sfida e këtij sezoni mbetet dyfishimi i numrit të turistëve.

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate