15 settembre 2014

Gjiganti turistik amerikan “SILVERSEA”, prek brigjet e Sarandës sept/2014

Silversea Cruise” ne Sarande 5TIRANË, 15 Shtator/ATSH-Almarina Gegvataj/- Me rreth 285 turistë në bord, gjiganti turistik amerikan “Silversea Cruise” ka prekur brigjet e Sarandës.
Pas përfundimit të ndërtimit të kalatës së re të kroçerave, anija e tonazhit të rëndë me një gjatësi rreth 150 m me nëntë kate, u ankorua pa vështirësi në kalatën e re.
Të vlerësuar si grup turistësh elitarë amerikanë, u sollën në Sarandë përmes një agjencie turistike. Ata erdhën nga Katanja, Itali dhe pas qëndrimit për shtatë orë në qytetin e Sarandës, destinacioni i tyre është Koto në Kroaci.Silversea Cruise” ne Sarande 4
Turistët u shpërndanë në tetë autobuzë, katër prej të cilëve shkuan në Gjirokastër dhe katër të tjerë në Butrint.
Drejtuesit e anijës turistike amerikane kanë mikëpritur në bordin e tij Kryebashkiakun e Sarandës, Stefan Çipa, i cili e ka quajtur ditë të veçantë që më në fund bëhet realitet fakti që anije të tonazhit të rëndë nga sot e tutje do të ankorohet në kalatën e re, me kushtet speciale të krijuara tashmë.
Silversea Cruise” ne Sarande 2Kryebashkiaku Çipa është shprehur se Saranda nuk do të ketë më sezon tradicional veror, por do ta ketë atë të shtrirë në kohë.
Kalata e trageteve, e përuruar pak muaj më parë,  do të shërbejë vetëm për ankorimin e trageteve dhe krocerave me kapacitet të madh si dhe të jahteve.
Kalata e trageteve në Sarandë, është me parametra bashkëkohorë, ka një gjatësi 180 metra dhe zhytje deri 9 metra thellësi./a.g/http://www.ata.gov.al/gjigandi-turistik-amerikan-silversea-prek-brigjet-e-sarandes-166617.html

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate