16 dicembre 2016

Pogradeci sot çel festën e “Butit të Verës'”


veraTIRANË, 16 Dhjetor / ATSH / –  Sot në ora 18.30, në qytetin liqenor të Pogradecit çelet sipari i  harmonisë së fundvitit me hapjen e buteve të verërave.
Bashkia e këtij qyteti, me një program të veçantë artistik në sheshin qendror dhe jo vetëm, do të organizojë një shfaqje festive, ku mes këngëve,v alleve dhe humorit, do të bëhet  hapja e buteve të  verës sipas traditës  së vjetër.
Në ceremoni nuk do të mungojnë  gatimet tradicionale, prodhime të artizanatit dhe produkte të tjera të zonës.
Festimet do të zgjasin 3 ditë, deri ne 18 dhjetor.
Pritet që në fundjavë drejt qytetit të Pogradecit të udhëtojnë vizitore kurioze, turiste të natyrë dhe të aventurës. /a.ke/
https://www.ata.gov.al/pogradeci-sot-cel-festen-e-butit-te-veres/

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate