29 marzo 2017

Shpella e Trenit ose “Gryka e Ujkut” në Prespë, destinacion për turizmin spelologjikë

shpellaTIRANË, 29 Mars / ATSH / – Ajo ndodhet  në rrethin e Devollit e njohur  edhe si “Gryka e Ujkut”, ndodhet në pjesën perëndimore të liqenit të Prespës së Vogël dhe daton nga viti 6000 p.e.s, ajo vazhdon të studiohet edhe në ditët e sotme për vlerat e saj historike dhe natyrore.
Përfaqëson një shpellë karstike.
Ka dy kate dhe gjatësi disa dhjetëra metra.
Ka qenë vendbanim prehistorik i njeriut të lashtë, nga neoliti i hershëm deri në epokën e hekurit.
Në brendësi, shpella është e gdhendur me piktura të mrekullueshme murale prehistorike kryesisht me skena gjahu.
Brenda shpellës gjatë verës takohen koloni prej 2000-2500 lakuriqë nate por edhe specie insektesh dhe jorruazorë të tjerë, karakteristike e  shpellave të errëta.
Vizitohen sipas rrugës automobilistike Korçë – Bilisht – Tren – Liqeni i Prespës së Vogël. /n.l/ /a.g/
https://www.ata.gov.al/shpella-e-trenit-ose-gryka-e-ujkut-ne-prespe-destinacion-per-turizmin-spelologjike/

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate