31 marzo 2017

Kalaja e Petrelës, vend historik dhe pelegrinazhi pranë Tiranës

kalaTIRANË, 31 Mars / ATSH / – Kalaja e Petrelës ndodhet në një kodër shkëmbore në lartësinë 400 m mbi nivelin e detit, me shpate të thepisura, të cilat e kanë bërë atë shumë të mbrojtur.
Që nga lashtësia, kjo kala kontrollonte kryqëzimin e rrugëve me rëndësi ekonomike dhe ushtarake të cilat kalonin pranë saj, si rruga Egnatia (dega Durrës-Tiranë- Elbasan), e cila për kohën kishte rëndësi të veçantë.
Ndërtimet i përkasin periudhave të ndryshme, të cilat duke u nisur nga teknika e ndërtimit dhe mbivendosja ndahen në disa faza.
Kjo kala ka formë trekëndore dhe perimetri i saj nuk i kalon 100 metra.
Në dy qoshe ka kulla rrethore, ndërsa në të tretën, për arsye të shkëmbit të thepisur, nuk është ndërtuar kullë.kala1
Kalaja e Petrelës ka kaluar nëpërmjet disa periudhash ndërtimi e rrënimi.
Mendohet se është ndërtuar në periudhën e vonë antike (shekulli III-IV pas Krishtit) dhe është rindërtuar sërish gjatë sundimit të Perandorit Bizantin Justiniani I (527 – 565).
Ajo mori një rëndësi të veçantë në shek. XI, në luftimet ndërmjet normanëve dhe bizantinëve.
Në fillim të shek. XIV i përkiste familjes feudale të Topiajve që në atë kohë ishin zotërues të territorit midis lumit Mat e Shkumbin.
Në shekullin e XV, Petrela ishte Kështjella e parë pas Krujës, e cila u rrethua dhe u çlirua nga Skënderbeu.
Kalaja e Petrelës ishte një nga qendrat që u bënë ballë pushtimit osman, deri në vitet e fundit të jetës së Skënderbeut. /a.ke/
https://www.ata.gov.al/kalaja-e-petreles-objekt-historik-dhe-pelegrinazhi-turistik-shume-prane-tiranes/

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate