14 maggio 2016

Sezoni turistik veror 2016 po troket edhe në Alpe; bujtinat po bëhen gati per te ofruar profesionalizëm ne sherbime.

alpet1TIRANË, 13 maj / ATSH / – Turizmi i natyrës, vëzhgimit, aventurës malore, zhvillohet kryesisht në pjesën veriore të vendit, në zonën e Alpeve. Vizitorët e pare verore kanë filluar të ngjiten drejt Thethit, Tamarës, Kelmendit etj.
Përgatitjet kanë filluar nga Administrata e Zonave të Mbrojtura e Shkodrës, ku në një takim të zhvilluar në Tamare, Kelmend, morën pjesë edhe perfaqesues te GIZ dhe VIS ALBANIA me pjesëmarrjen e pushtetit vendor, komunitetin lokal dhe përfaqësues të bujtinave.
alpetBujtinat janë i vetmi vend ku turistët dhe vizitorët mund të kalojnë natën ose disa netë.
Tema e takimit ishte turizmi dhe agrobidiversiteti në “Parkun Kombëtar ALPET”  dhe mundësitë që ofron ky park për zhvillimin e turizmit natyror, sportiv dhe historik. Kjo është një zonë që veç natyrës së bukur, ruan traditën e mikpritjes, historinë, gojëdhënat dhe mitet. Gastronomia e zonës është një tjetër motiv udhëtimi drejt këtyre lartësive, ku rruget janë ne gjendje të mira dhe arrihet me mjete motorrike. /a.ke

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate