20 maggio 2016

Promovim bukurisë shqiptare nga eventit turistik “Illyria Raid

turizemTIRANE, 20 Maj/ATSH/- Ka startuar edicioni i parë i eventit turistik “Illyria Raid”. Ky është një event turistiko-sportiv që siç kuptohet edhe nga emri, në tetë ditë përshkon zemrën e Ilirisë historike.  Turi përshkon pesë shtete; Greqi, Shqipëri, Mali i Zi, Kosovë dhe Maqedoni. Organizohet nga Federata Shqiptare e Motoçiklizmit, Rally Albania dhe Enduro European Organization.
Mëse 130 motorë nga Europa perëndimore në startin e këtij turi. Vendi që zë më shumë pjesë është Shqipëria me gati 4 ditë në territorin e saj.
Eventi është malor dhe në rrugë të pashkelura nga turizmi masiv. Eventi filloi këtë të premte në mëngjes në Igumenicë të Greqisë veriore, për të vazhduar në Shqipëri, në Vlorë, më pas në Tiranë, Malësi e Madhe, Mali i Zi, veriu i Kosovës, krahina e Dibrës në Maqedoni dhe malet e Pindit në Greqi.
Dita e parë përshkron një prej itinerareve, i cili po promovohet nga agjencia kombëtare e bregdetit si një mundësi lidhjeje midis zonave bregdetare dhe atyre malore Borsh-Kuç-Kurvelesh-Bënçe dhe Tepelenë për të ndaluar më pas në Vlorë./a.g/

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate