08 settembre 2015

Turistët austriakë vizitojnë Parkun Kombëtar Shebenik-Jabllanicë

Turistët austriakë vizitojnë Parkun Kombëtar Shebenik-Jabllanicë

elbas1TIRANË, 8 Shtator / ATSH-N. Lena /- Administrata e Zonave të Mbrojtura në Qarkun e Elbasanit, bëjnë të ditur për ATSH-në, se ditën e djeshme një grup turistësh nga Austria, vizituan Parkun Kombëtar Shebenik-Jabllanicë.
Këta nuk janë grupi i vetëm turistik nga Europa që vizitojnë këtë park natyrorë.
Parku Kombëtarë Shebenik-Jabllanicë, shtrihet në Qarkun e Elbasanit dhe ka në përbërje një mori speciesh që gjallojnë pyjet e tij.
Turistët e vizitojnë këtë vend jo vetëm për natyrën e bukur mes malesh me pyje ahu e dushku, por edhe për historinë dhe kulturën e kësaj treve.
Edhe kulinaria e kësaj zone është e veçantë dhe pëlqehet nga vizitorët.
Turistët austriakë u njohën me historikun e parkut, përbërjen e tij në florë e faunë, si dhe me traditën e zonës për rreth./a.g/
http://www.ata.gov.al/turiste-austriake-vizitojne-parkun-kombetare-shebenik-jabllanice-308380.html

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate