21 luglio 2018

Turistë spanjollë vizitojnë pikën turistike të Byshekut

72
TIRANË, 19 korrik/ATSH/ – Një grup turistësh spanjollë vizituan pikën turistike të Byshekut, pranë qytetit të Elbasanit.
Pasi vizituan qytetin dhe vendet e tij historike me në qendër kalanë, objektet kulturore dhe ato të kultit, udhëtuan për në Byshek të shoqëruar nga të rinjtë e “Smile Albania”.
Elbasani dhe zonat rreth tij përbëjnë një zonë të rëndësishme jo vetëm për vlerën ekonomike, por edhe për atë kulturore, historike dhe turistike.
Pika më e afërt turistike me qytetin e Elbasanit, Bysheku aktualisht duket se po rimerr shkëlqimin e dikurshëm të një destinacioni turistik.
Rruga automobilistike që të çon për atje është e riparuar dhe e ka lehtësuar lëvizjen e vizitorëve drejt këtij vendi piktoresk.
Banorët e fshatrave të komunës Shushicë, ku bën pjesë Bysheku, po shfrytëzojnë ardhjet turistike për të tregtuar prodhimet e tyre.
Elbasani ka dhe mjaft monumente të natyrës në periferinë e tij si Llixhat Termale, Gjinari turistik dhe historik, pylli aluvial i Shushicës, liqenet e Dumresë dhe plot vende të tjera interesante.
Një veçori kulturore e tradicionale është dhe mikpritja vendase dhe gatimet e shijshme tradicionale të Elbasanit. /a.g/

Në bazë të nenit 4 të ligjit ”Për funksionimin e Agjencisë Telegrafike Shqiptare”, ndalohet kopjimi, riprodhimi dhe publikimi i informacionit pa cituar burimin e tij.
https://ata.gov.al/2018/07/19/foto-turiste-spanjolle-vizitojne-piken-turistike-te-byshekut/

Nessun commento:

Posta un commento

Search

Translate